Generalfrua Skrevet 30. desember 2006 #2 Skrevet 30. desember 2006 Jeg ville brukt en mild shampo når jeg vasket håret. Det høres ut som du er tørr i hodebunnen, det går ann å bruke litt olje, men det er jo litt kjedelig å få ut av håret igjen.
Cæsar Skrevet 30. desember 2006 #3 Skrevet 30. desember 2006 Jeg ville gått på en frisørsalong og kjøpt en god shampo som er beregnet for slike problemer. Jeg kjøpte nettopp en sånn sist jeg klippet meg, frisøren sa jeg hadde tørr hodebunn, og den shampoen hjalp etter noen få vask... Litt dyr, men drøy i bruk og tydeligvis mye bedre for mitt hår enn "dagligvareshampoene"!
Gjest Gjest Skrevet 31. desember 2006 #4 Skrevet 31. desember 2006 Kjøp en mild og bra shampo hos frisør eller helsekost. Ikke vask håret hver dag, og ikke bruk glovarmt vann. For meg funker det også bra å følge et råd som ble gitt her inne; massèr hodebunnen med rapsolje kvelden før man skal vaske håret (evt en stnud før man vasker det, i hvert fall) - da må du huske å ta i shampo FØR du gjør håret vått. Jeg gjør ikke dette hver gang, da. Ellers er det jo forskjell på tørr hodebunn og "ordentlig" flass som skyldes for mye av en type hudsopp. Da trengs det andre midler.
Saeria Skrevet 31. desember 2006 #5 Skrevet 31. desember 2006 Funker ikke frisørshampo, så prøv Fungoral eller Selukos. De shampoene fåes på apotek. Funker en av de, så er det god sjans for at du har seborreisk eksem. Det arter seg for de fleste som flass og tørr hodebunn. Med og uten kløe. Periodevis har en gjerne skorper (store som små) i hodebunnen. Peller man de bort vil en kjenne fukt/væske under. Da svir det gjerne litt og når man tar på det. Lykke til. Håper du får hjelp av frisørshampo.
Gjest ~Alwa~ Skrevet 31. desember 2006 #6 Skrevet 31. desember 2006 Shampoo med aloe vera er fin å bruke om man har tørr og sår hodebunn.
Gjest Fjellsippa Skrevet 31. desember 2006 #7 Skrevet 31. desember 2006 Jeg har veldig sensitiv hodebunn som klør. men ikke flass. Jeg bruker Vichy shampo for sensitiv hodebunn, og synes at den hjelper veldig bra mot kløe. Den fås kjøpt på apoteket.
Gjest KJ Skrevet 7. juli 2007 #8 Skrevet 7. juli 2007 Jeg har veldig sensitiv hodebunn som klør. men ikke flass. Jeg bruker Vichy shampo for sensitiv hodebunn, og synes at den hjelper veldig bra mot kløe. Den fås kjøpt på apoteket. Jeg prøvde den, og det ble bare enda verre. Den har meget sterk lukt, så rart den rubriseres som en sensitiv shampoo egentlig. Har også prøvd Kerastase Dermo Calm, og den for tørt hår er tålig bra, mens den for tørt hår er helt forferdelig. Head Shoulders for sensitiv hodebunn er ganske bra faktisk, så ikke nødvendig å betale for dyre shampoer som ikke har noen effekt. Nå skal jeg imidlertid prøve den fra Cutrin etter anbefaling fra min frisør. Den er helt uten parfyme
Gjest Tweek Skrevet 7. juli 2007 #9 Skrevet 7. juli 2007 Saeria: Kan man plutselig få seborreisk eksem, eller er det sånn man alltid har hatt?
Gjest prestekrage Skrevet 7. juli 2007 #10 Skrevet 7. juli 2007 (endret) Svarer jeg Tweek; alle hudproblemer/sykdommer kan ligge latent hele livet. Utbrudd kan skje når som helst i livet. Eksem er ofte kjent som at det oppstår i barnealderen- men kan også komme senere. Det blir sagt om kvinner og hudsyksommer/problemer at vi har fem "kritiske" faser i livet; livets start, puberteten, svangerskap, overgangsalderen og ved partner/ektefelles bortgang... (Med andre ord; Perioder i livet hvor vi ofte er veldig fysisk/psykisk stresset) Selv har jeg psoriasis (som også gir disse "skorpene" som Saeria nevner) og har ved tilsvarende tråd gitt følgende råd; legger inn hele linken- er endel råd/tips Endret 7. juli 2007 av prestekrage
Saeria Skrevet 7. juli 2007 #11 Skrevet 7. juli 2007 Saeria: Kan man plutselig få seborreisk eksem, eller er det sånn man alltid har hatt? Jeg fikk det ganske plutselig. Eller ikke sånn vips, her er jeg: Eksemet ditt, men det kom i midten av tenårene. Det er funnet en viss sammenheng mellom seborreisk eksem og barneskurv og jeg hadde barneskurv helt frem til fjerde klasse. Men barneskurv er ingen forutsetning for at en utvikler seborreisk eksem. Saken med seborreisk eksem er at en begynner å reagere på en sopp som finnes naturlig i huden, og som med andre allergier så kan også denne komme som julaften på kjerringa.
Gjest Tweek Skrevet 7. juli 2007 #12 Skrevet 7. juli 2007 Svarer jeg Tweek; alle hudproblemer/sykdommer kan ligge latent hele livet. Utbrudd kan skje når som helst i livet. Eksem er ofte kjent som at det oppstår i barnealderen- men kan også komme senere. Det blir sagt om kvinner og hudsyksommer/problemer at vi har fem "kritiske" faser i livet; livets start, puberteten, svangerskap, overgangsalderen og ved partner/ektefelles bortgang... (Med andre ord; Perioder i livet hvor vi ofte er veldig fysisk/psykisk stresset) Selv har jeg psoriasis (som også gir disse "skorpene" som Saeria nevner) og har ved tilsvarende tråd gitt følgende råd; legger inn hele linken- er endel råd/tips Sef, disse tipsene har jeg jo lest før :-D Jeg vasker ofte håret og kroppen hver for seg for da kan jeg vaske håret i nesten kaldt vann. Så tørker jeg hodebunnen med halvkald luft fra føneren. Jeg bruker sjeldent stylingprodukter for jeg har ny hårstil dvs. grer sjeldent håret å da blir det volum og bustete og jeg trenger ikke styling til det. Jeg vasker det ca hver 2/3 dag. Jeg fikk det ganske plutselig. Eller ikke sånn vips, her er jeg: Eksemet ditt, men det kom i midten av tenårene. Det er funnet en viss sammenheng mellom seborreisk eksem og barneskurv og jeg hadde barneskurv helt frem til fjerde klasse. Men barneskurv er ingen forutsetning for at en utvikler seborreisk eksem. Saken med seborreisk eksem er at en begynner å reagere på en sopp som finnes naturlig i huden, og som med andre allergier så kan også denne komme som julaften på kjerringa. Ok, for jeg har fått det i høst tror jeg, men trodde det gikk vekk
Saeria Skrevet 7. juli 2007 #13 Skrevet 7. juli 2007 Seborreisk eksem er nok desverre kronisk, men med riktig shampoo kan en holde det verste av eksemet unna.
Gjest Alou Skrevet 8. juli 2007 #14 Skrevet 8. juli 2007 Hvis det er et stort problem og man ikke får hjelp ved å bruke ulike shampoer osv. kan du få respept på et linement som skal hjelpe.
Gjest Alou Skrevet 8. juli 2007 #16 Skrevet 8. juli 2007 Jeg vet at en pasient jeg har bruker det og han har store problemer med flass og veldig kløe til tross for at han bruker riktig hårpleie. Jeg skal sjekke neste gang jeg er på jobb. Det er en hvit/grønn oakning med en gjennomsiktig gel som skal smøres inn 1-3 ganger daglig. Tror det hjelper.
Cata Skrevet 8. juli 2007 #17 Skrevet 8. juli 2007 SebaMed shampo fra apoteket kan også være verdt et forsøk. På meg har den virket bedre enn de fleste frisørshampoer mot tørr hodebunn og kløe.
Gjest Alou Skrevet 12. juli 2007 #18 Skrevet 12. juli 2007 Hva heter det? Det heter Betnovat Liniment. Jeg må rette på meg selv: Det er en hvit gelaktig væske som skal smøres inn i hodebunnen. Og ifg. min pasient så virker den bra . (Reseptblg.)
Fremhevede innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå