Sagitarius 78 Skrevet 2. desember 2006 #1 Skrevet 2. desember 2006 Min sambo røyker ca 20 om dagen og har gjort det siden han var ungdom. Jeg irriterermeg over dette. Jeg har selv røyket, men aldri vært "avhengig". Har røyket endel i perioder men aldri hatt problemer med å slutte. Har alltid syns det har vært deilig å trent og er opptatt v å holde meg i form. Det har riktignok sklidd litt ut de siste årene, men trening er som terapi for meg, og jeg er opptatt av den helsemessige gevinsten av å trene. Minn mann er håndverker og røyker altså. Da jeg møtte han for 4 år siden hadde han lyst til åslutte å røyke. Han forsøkte da (han var jo så forelsket også), og klarte det i flere uker. så skled det litt ut etterhvert. Etter to år ble vi gravide og han lovet meg at han ville slutte og røyke innen vårt barn ble født. Han ville så gjerne og bedyret hele verden om det. Han hadde riktignok litt stressmomenter på den tida, og klarte ikke å slutte likevel. Siden da har jeg "mast" litt på han, og prøvd å få han til å slutte og begynne å trene litt. Uten hell. Istedet har han blit mer og mer irritert over at jeg maser på dette. Han sier til sitt forsvar at han føler seg i god form. Han får også mye fysisk aktivitet gjennom jobben sin og ser ikke poenget med å trene utenom dette. Han er mye sliten etter jobb, det kan jeg forståp siden det er tøft å være håndverker. Men jeg mener at han gjør det ikke noe bedre for seg sjøl med å røyke 20 om dagen (og da blir han så sur) Han har en stygg hoste (ikke av den verste, men dog), som jeg hører flere(mange) ganger i timen hver dag. Jeg er bekymret for helsen hans. Det har også vært kreft i familien hans, og jeg er livredd for at han skal få det og. (han er vokst opp med røyk hjemme, jeg er ikke, det har sikert noe med saken å gjøre..) Hva kan jeg gjøre? Han vil slutte sier han, men jeg skal ikke si noe omdet, for da maser jeg. Men han gjør ingenting med det selv. Selv i dårlige økonomiske tider har han ikke klart å kutte ned. Da har det vært penger til mat og røyk til han. ((GRR) Hva skal jeg gjøre?
Nabodama Skrevet 2. desember 2006 #2 Skrevet 2. desember 2006 Først henger jeg meg opp i en liten detalj....hvorfor setter du det at du maser i anførselstegn? Enten så maser du eller så gjør du det ikke. Det høres ut som dere er veldig forskjellige. Enten må du leve med ham sånn som han er, ellers så må du bare gå videre. Skal han slutte å røyke, må det komme ut fra at han virkelig ønsker det selv, ikke fordi du har mast nok til at han prøver. Det ligger det ingen motivasjon i. For å skjønne ham litt bedre, kan du lese boka til Allan Carr; Endelig ikke røyker. Etterpå gir du den til ham.
Gjest StockDama Skrevet 2. desember 2006 #3 Skrevet 2. desember 2006 man kan ikke tvinge noen til å slutte å røyke, det er noe de må ville selv, det er en sterk vane for mange. selv om det var lett for deg å slutte, så kan det være veldig vanskelig for han...og kanskje han rett og slett ikke vil slutte å røyke, jeg vet om mange som synes det er direkte digg å røyke, et nytelse moment...veldig få mennesker er motivert til å gi opp et sterkt nytelse moment =p
Sagitarius 78 Skrevet 2. desember 2006 Forfatter #4 Skrevet 2. desember 2006 Jeg skjønner at jeg ikke kan tvinge han, Men det er jo ikke bra å røyke 20 om dagen. Og han har sagt i 4 år at han vil. Vil han, eller vil han ikke? hvis han ikke vil så må jeg forholde meg til det. Men å ikke prøve når man egentlig vil er jo litt feigt. Han sier: jamen jeg er avhengig. ergo umulig å gjøre noe med? det høres jo da ut som han ikke vil. Vi har et barn sammen og har slitt økonomisk i flere år+andre uforbeholdne ting som har skjedd. Jeg er veldig glad i han. og vil prøve så godt jeg kan at vi skal ha det bra. Jeg kan da ikke bare gå fra han fordi han røyker. Men vi har litt forskjellige intr, men det er ikke verre enn at jeg tror jeg kan leve med det. Men jeg har et inderlig ønske om at han var litt mer intr i trening og helse. Men jeg kan ikke tvinge han, men jeg klarer ikke å la være å bekymre meg, og det høres så fælt ut når han hoster så mye. Jeg klarer ikke å la være å irritere meg over det heller når så mye tid og penger går med til det. Så dette må jeg bare la ligge og håpe på det beste?? Faen Han kan jo iallfall ha forståelse for min side av saken da, men han er heller ikke særlig ydmyk på feltet. (men jeg tror han har jævlig dårlig samv fordi han ikke klarer/orker å begynne å slutte)
Gjest Hilde79 Skrevet 2. desember 2006 #5 Skrevet 2. desember 2006 Har du skrevet to innlegg om dette? Nå ble jeg forvirra.. jeg svarte nemlig på den andre...
Sagitarius 78 Skrevet 2. desember 2006 Forfatter #6 Skrevet 2. desember 2006 Joda to innlegg. da ser jeg hva du har svart på det andre forumet. takk
Gjest StockDama Skrevet 2. desember 2006 #7 Skrevet 2. desember 2006 har du sagt til han at dette har dere rett og slett ikke råd til? at han på vegne av deg og barn ikke skal prioritere seg selv heletiden? for å bruke så mye penger daglig på røyk er rett og slett egoistisk om dere sliter så mye med økonomi. snakk med han om at du vil at han skal kutte ned en del hvertfall? da slipper han å slutte helt, pluss dere får litt ekstra penger.
aline Skrevet 2. desember 2006 #8 Skrevet 2. desember 2006 jeg synes faktisk det er litt dårlig gjort å mase på ham om å slutte jeg, og å irritere seg over en vane han har hatt helt fra starten av.. jeg mener, når du ble sammen med ham visste du ikke at han røyket til daglig? visste du ikke at han ikke var like opptatt av trening og helse som du er? valgte du ham ikke som livspartner for den han er og ikke for den du ville han skulle være? selvfølgelig skjønner jeg at du vil han skal slutte, og jeg tror faktisk på ham at han ønsker å slutte, selv om han altså ikke gjør det. synes det er lite forståelsesfullt av deg, og kanskje litt snevert (?) å ikke tro på at man kan ville slutte selv om man ikke bare gjør det. at det var lett for deg er jo en ting, men har du ikke fått med deg at mange sliter? snakk litt med forskjellige røykere og røykesluttere, som altså har vært faste røykere, så finner du raskt ut at det å slutte IKKE er noe som er lett for mange, og man kan slite masse med motivasjonen selv om man egentlig vil. det har noe med at fornuften skjønner at dette er både skadelig, dyrt og noe man ikke bør gjøre, mens følelsene og psyken "trenger" greiene, og det er ikke alltid fornuften som er lettest å følge. slutt å fortell ham at du synes han skal slutte, det er dessverre (for deg) ikke din avgjørelse. kun han kan bestemme når og om han skal slutte, og IKKE krev at han skal gi deg en dato på når det passer ham å få det til, for det kan han helt garantert ikke gi deg. han glemmer sikkert ikke at du hadde satt kjempepris på om han sluttet, selv om du slutter å si det til ham. hvor mye trening han får på jobb, er sikkert litt avhengig av hva slags håndtverker han er, men han kan jo faktsik har rett da, at han får god trening på jobb hver dag, og derfor ikke helt føler behovet for å trene enda mer ved siden av. har han god trening p jobb, så trener han faktisk mer en deg regner jeg med, for du er vel ikke på trening åtte timer hver dag eller? slik han i tilfelle er? er han utrent synes du?
Gjest Gjest Skrevet 3. desember 2006 #9 Skrevet 3. desember 2006 Han slutter iallfall ikke om du maser om det. Om jeg hadde vært deg ville jeg lagt av like mye penger hver dag som han bruker på røyk, og brukt det til noe ekstra til deg og barnet ditt. Kanskje det hjelper at du "belaster" økonomien like mye med "unødvendige" ting som det han gjør?
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå