Gå til innhold

Anbefalte innlegg

Skrevet

Hei!

Noen her som vet hva slags utdanning som kreves for å bli musikkjournalist?

Julie.

Gjest Anonymous
Skrevet

Hei, jeg er journalist, men jobber ikke med musikk eller andre former for kultur.

For å bli journalist (uansett hva slags) er det ingen utdannelse som kreves - men det er ofte en fordel likevel.

Ingen av journalistutdanningene i Norge er spesielt gode på kultur tror jeg, men på utdanningene lærer man mye om hvordan man jobber som journalist og hvordan man skal bygge opp saker. Den offentlige journalistutdanningen finner du på høyskolene i Oslo, Volda, Stavanger og Bodø. I tillegg finnes det noen private skoler.

Mange av dem som anmelder plater og konserter har nok ikke journalistutdanningen. Mange starter ofte i det små og jobber seg inn i avisene. Hvorfor ikke ta kontakt med et eller annet blad eller en avis. Hvis du har litt flaks får du prøve deg, og når man først har et bein innenfor er det ikke så mye som skal til før man får flere oppdrag.

Vær oppmerksom på at arbeidsmarkedet for journalister er svært tøft for tiden (men slik er det dessverre i mange bransjer). De aller fleste livnærer seg i vikariater og som frilansere på forskjellig vis. Men det er likvel et spennende yrke.

Lykke til.

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Opprett en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
×
×
  • Opprett ny...