Gjest Gjest24 Skrevet 7. november 2006 #1 Skrevet 7. november 2006 Min mann og jeg har fulgt med i boligannonser en stund, og har nå funnet et hus vi kan tenke oss å kjøpe. Vi (eller banken, da) eier allerede et hus, og dette ønsker vi jo å selge hvis vi skal kjøpe det andre. Problemet er bare at vi rekker ikke å få solgt det vi har nå på så kort tid som er nødvendig for å få vært med i budrunden! Er det noen som kjenner til om man på en eller annen måte kan få stilt garanti utfra taksten, eller hvordan dette kan ordnes?
Gjest Gjest Skrevet 7. november 2006 #2 Skrevet 7. november 2006 Det er da helt vanlig å kjøpe først og selge etterpå. Det gjorde vi senest i vår, tror det er uvanlig og litt vanskelig å få til på noen annen måte? Stikkordet er mellomfinansiering Banken punger ut for nye huset og tar endel betaling for det mens dere selger huset dere har nå, så ordnes det opp i lånene etterpå. Altså har man to lån i en liten periode, den stunda man har to boliger. Merkelig at ikke banken din forklarte deg dette..
Gjest Gjest_Trådstarter_* Skrevet 7. november 2006 #3 Skrevet 7. november 2006 Takk for raskt svar! Jeg har bare kjøpt hus én gang før, og da hadde vi ikke noe som måtte selges først, derfor uvitenheten har ikke undersøkt med banken enda, da vi så huset i dag... ellers hadde de nok gitt meg den infoen du kom med. Så banken tar seg betalt for denne mellomfinansieringen? Vet du omtrent hvor stor prosentandel de tar?
Gjest Gjest Skrevet 7. november 2006 #4 Skrevet 7. november 2006 Det husker jeg dessverre ikke. Men jo kortere tid man har to lån jo billigere blir det, mener det fungerer slik at det er kraftig rente på det mellomfinansierings-lånet. Lykke til med boligkjøp og salg
Gjest Gjesta Skrevet 8. november 2006 #5 Skrevet 8. november 2006 Vi kjøpte tomannsbolig og solgte leilighet før sommeren. Den tida vi hadde mellomfinansiering satt vi faktisk på 3 lån. Et på leiligheten som vi hadde hatt hele tiden. (Dette var innenfor 60% av takst). Så fikk vi et lån på tomannsboligen innenfor 60% av verdien på den. I tillegg satte de opp et lån på tomannsboligen med sikkerhet i leiligheten. Da betalte vi laveste rente for alt som var innenfor 60% av verdien på begge boligene, og litt mer for det som var over. Nå hadde vi flaks og slapp over 80%, så dermed var det ingen ekstra rente. Vi betalte i forhold til hva vi hadde sikkerhet i. Men selvfølgelig ble det en del ekstra siden vi hadde så mye lån. Tok derfor avdragsfrihet i den perioden vi satt med to boliger. Nå ordnet det seg heldigvis veldig fort for oss, ble bare sittende i 2 uker. Men snakk med banken din du. Dette er som gjest over sier ganske vanlig.
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå