Gjest bygger'n Skrevet 18. oktober 2006 #1 Skrevet 18. oktober 2006 Drømmer om og er i ferd med å planlegge husbygging. Drømmehuset er noe i nærheten av dette. Men jeg vet ikke om vi får råd til å bygge så stort, da. Dere som har bygget, eller planlegger å bygge: hva er det viktig å tenke på når det gjelder planløsnig? Jeg vet at jeg er veldig glad i store, lyse rom, og mindre glad i bruke opp plass på boder, men jeg vet jo at det er nødvendig med lagringsplass. Er det noe som umiddelbart slår dere som upraktisk ved planløsningen/designet ved det huset jeg har falt for? Jeg blir veldig glad hvis noen tar seg tid til å svare.
Mookie Skrevet 18. oktober 2006 #2 Skrevet 18. oktober 2006 Ser ut som vi er i samme sko Men jeg fikk ingen svar på mitt inlegg postet tidligere i dag... For følge med hos deg, og se om det tar seg opp her! Fant forresten en fin side med en del tips : http://www.ifi.no Lykke til med planlegging
Gjest Gjest Skrevet 18. oktober 2006 #3 Skrevet 18. oktober 2006 Du sier ikke noe om hvor mange det er som skal bo i huset, og hvilken alder de har. Det første som slår meg er at huset har to "master bedrooms", eneste forskjell er at det ene er delt i to for å få egen garderobe -badene og totalt areal er så godt som likt. Å ha soverom "midt i stua" er av erfaring ikke så veldig praktisk... Det er tre relativt store bad, et vaskerom og et gjestetoalett -baderom er mye dyrere enn andre rom, så der ville jeg sett på behovet og evt slått sammen noen av baderommene. Jeg ville fjernet garderoben i 2.etg for å få gjennomgående lys i mediarommet. Inngangsdelen i huset synes jeg er veldig praktisk, men selve inngangsdøren virker litt bortgjemt så der ville jeg vært litt bevisst på lyssetting. Ellers kjempefint hus. Kjekt med mulighet for stor terasse over carport.
Gjest Gjesta Skrevet 18. oktober 2006 #4 Skrevet 18. oktober 2006 Kjempefint hus! Men enig med gjest over. Hvis dere ikke trenger så mange soverom, eller det blir knapt med penger, ville jeg kanskje droppet soverom/bad i 1. etasje, eller ventet med å innrede til det eventuelt ble bruk for. Har dere dere har store barn som kan sove i en etasje for seg, ville jeg droppet det store badet oppe og hatt foreldresoverom med stort bad nede. Så ville jeg hatt barnerom og eventuelt gjesterom oppe med bare ett bad. Syns ikke soverommet nede ligger "midt i stua, syns tvertimot det er ganske så skjermet med tanke på å ligge i "oppholdsetasjen". Veldig fint hus med mange muligheter!
Gjest Gjest Skrevet 18. oktober 2006 #5 Skrevet 18. oktober 2006 Takk for svar! Vi er to voksne og to barn (8 og 5) som ønsker oss nytt hus. Det kan hende vi får en liten attpåklatt også, jeg har i alle fall lyst på. Jeg tenkte på det der med å ta bort garderoben i 2. etasje, evt ha en kort vegg med åpning på begge sider der, denne flyttes litt lenger fram enn veggen som er tegnet der nå. Da kunne vi ha skrivebord/tegnebord under vinduet mot nord, og bruke den lille skilleveggen som en slags "kinoskjerm" for projektor i mediarommet. (Vet ikke om noen skjønte dette) Problemet er jo at huset har lite lagringsplass som det er, men kanskje det som er tenget inn som kontor nede kunne brukes som bod i stedet. Antall bad må vi også ta en vurdering på, arkitekten har som dere sier vært vel raus på det området.
Hu i Svingen Skrevet 18. oktober 2006 #6 Skrevet 18. oktober 2006 Har du noen cirkapris på dette huset?
Gjest Gjest Skrevet 18. oktober 2006 #7 Skrevet 18. oktober 2006 Vi var såvidt innom BoligPartner som mulig leverandør da vi begynte byggeprosessen. Valgte dem bort, men fikk beskjed om at kvadratmeterprisen lå på 14.000-15.000, så kan dere jo gange opp selv...
Hu i Svingen Skrevet 18. oktober 2006 #8 Skrevet 18. oktober 2006 Vi var såvidt innom BoligPartner som mulig leverandør da vi begynte byggeprosessen. Valgte dem bort, men fikk beskjed om at kvadratmeterprisen lå på 14.000-15.000, så kan dere jo gange opp selv... ← Opp til 3 885 000 altså. Det var ikke akkurat rimelig etter min mening.
Gjest Pet Skrevet 18. oktober 2006 #9 Skrevet 18. oktober 2006 Må man opp på taket og måke snø av slike hus om vinteren? Veldig fint hus, forresten!
Gjest Gjest Skrevet 18. oktober 2006 #10 Skrevet 18. oktober 2006 Har du noen cirkapris på dette huset? ← Har bestilt katalogen, så da får vi se. Hvis katalogprisen bare for huset er bortimot 4 mill er det uaktuelt. Vi har tenkt å bruke om lag 4 mill totalt på tomt og hus. Da har vi tenkt å gjøre ganske mye arbeid selv (har pusset opp vårt nåværende hus nærmest fra bunnen av, så vi har en del erfaring), og har tenkt å ta hagen etterhvert som skatte- og feriepenger kommer inn. Hagen ligger med andre ord ikke inne i budsjettet på 4 mill. Tomta og avgifter kommer fort på 1 mill, så da blir det 3 mill igjen til grunnarbeid (skal ikke ha kjeller), hus og håndtverkere. Vi har også hørt at det kan være billigere å bruke arkitekt til å tegne huset, og hyre inn håndtverkere selv (ikke pakkeløsning med ferdighus), selv om en slik løsning krever mer administrajon enn ferdighus.
Gjest Gjest Skrevet 18. oktober 2006 #11 Skrevet 18. oktober 2006 Vi var såvidt innom BoligPartner som mulig leverandør da vi begynte byggeprosessen. Valgte dem bort, ← Hva var grunnen til at dere valgte bort BoligPartner? Og hvem endte dere opp med til slutt? *Nysgjerrig*
Gjest Gjest Skrevet 18. oktober 2006 #12 Skrevet 18. oktober 2006 Må man opp på taket og måke snø av slike hus om vinteren? Veldig fint hus, forresten! ← Ja, man må sikkert det, om det kommer mye snø! Nå bygger vi et sted ved kysten som vanligvis pleier å være snøfattig, men man har jo ikke noen garanti.
Gjest Gjest Skrevet 18. oktober 2006 #13 Skrevet 18. oktober 2006 Ser ut som vi er i samme sko Men jeg fikk ingen svar på mitt inlegg postet tidligere i dag... For følge med hos deg, og se om det tar seg opp her! Fant forresten en fin side med en del tips : http://www.ifi.no Lykke til med planlegging ← du skriver ike noe om hvor stor fam det er som skal bo der,men man kan vel gå utifra at det blir flere etterhvert da...og dere har vel tenkt å bo der en stund og, så da kommer dere komme til å trenge boder for lagring. En fam skal lahgre mye. Det ene badet har jeg villet kuttet ut. Enda har du to igjen. Fr meg ser det ut at det er åpen løsning fra stue/kjøkken. vet det er IN igjen,men gud så upraktisk. På 70 tallet var det også inn. Alle rev vegger...spør de i dag!! Stuen ser rotete ut med åpen løsning, for man ser rett i kjøkken. Der inne er det alltid mye. Matos er det også, selv med det beste luftesystem. Ellers er huset ok
Gjest Gjest Skrevet 19. oktober 2006 #14 Skrevet 19. oktober 2006 Hva var grunnen til at dere valgte bort BoligPartner? Og hvem endte dere opp med til slutt? *Nysgjerrig* ← Vi har også hørt at det kan være billigere å bruke arkitekt til å tegne huset, og hyre inn håndtverkere selv (ikke pakkeløsning med ferdighus), selv om en slik løsning krever mer administrajon enn ferdighus. ←
Nabodama Skrevet 20. oktober 2006 #15 Skrevet 20. oktober 2006 Vi har en sånn stue/kjøkken-løsning som tegningen av dette huset har. Vi har også peis som romdeler, dvs peisen har åpning på begge sider, så vi har dermed peiskos både på kjøkken og stue. Ettersom vi har det sånn, er kjøkkenet nokså skjermet i forhold til innsyn. Matlukt er vi heller ikke plaget med på stua, har en god ventilator. Jeg synes huset dere tenker på ser spennende ut, men jeg er enig med de andre i at det var for mange baderom. Det er dyre rom, som dere kan spare mye penger på ved å kutte ut ett. Når det gjelder flatt tak, er ikke forsikringsselskapene glade i det, det er oftere lekkasje gjennom flate tak, derfor må dere også påregne betydelig høyere utgifter til forsikring av huset enn om dere hadde skrått tak.
Gjest Tweek Skrevet 20. oktober 2006 #16 Skrevet 20. oktober 2006 Det huset var kjempefint. Men enig med soverommet nede var litt teit. Og så syntes 3 bad var veldig mye, ikke noe man trenger egentlig. Mediarommet var kjempe bra, og boden oppe er jo grei til å ha ting og tang i, og til håndklær osv. Hvor mye koster de husene, så ikke det noe sted.
Gjest Gjest Skrevet 21. oktober 2006 #17 Skrevet 21. oktober 2006 Jøss, blir helt satt ut jeg når jeg hører at noen skal bruke 4 mill på et hus!! Vi kjøpte huset vårt for 5 år siden, betalte 1,470 og har vel lagt ut mel 4 og 500 tusen i utbygging/oppussing...men er ennå ikke ferdig. Vi har lån på 1 mill og 50 (med 2 år gammel bil) og vi synes det er mye! Hvordan i alle dager klarer folk å betjene et slikt lån ?...hvis dere har så mye da....
Twigi Skrevet 22. oktober 2006 #18 Skrevet 22. oktober 2006 du skriver ike noe om hvor stor fam det er som skal bo der,men man kan vel gå utifra at det blir flere etterhvert da...og dere har vel tenkt å bo der en stund og, så da kommer dere komme til å trenge boder for lagring. En fam skal lahgre mye. Det ene badet har jeg villet kuttet ut. Enda har du to igjen. Fr meg ser det ut at det er åpen løsning fra stue/kjøkken. vet det er IN igjen,men gud så upraktisk. På 70 tallet var det også inn. Alle rev vegger...spør de i dag!! Stuen ser rotete ut med åpen løsning, for man ser rett i kjøkken. Der inne er det alltid mye. Matos er det også, selv med det beste luftesystem. Ellers er huset ok ← Veldig enig i dette. Jeg synes jeg begynner å se en trend mot avdeling av rom igjen - det har sikkert sammenheng med strømprisene Det er sikkert fint med walk-in-closet, men ikke når du må gå gjennom det for å komme til soverommet. Skulle jeg hatt et slikt, skulle det fått lov til å være litt kaotisk i hverdagen, og ikke det rommet jeg måtte gå gjennom for å komme til soverommet. Jeg er også usikker på hvor praktisk det er med to terrassedører i stua - kan bli vanskelig å møblere, og i et sikkerthetsperspektiv er det ikke smart med for mange utgangsdører. Ikke ifølge Feng Shui heller Jøss, blir helt satt ut jeg når jeg hører at noen skal bruke 4 mill på et hus!! Vi kjøpte huset vårt for 5 år siden, betalte 1,470 og har vel lagt ut mel 4 og 500 tusen i utbygging/oppussing...men er ennå ikke ferdig. Vi har lån på 1 mill og 50 (med 2 år gammel bil) og vi synes det er mye! Hvordan i alle dager klarer folk å betjene et slikt lån ?...hvis dere har så mye da.... ← Me too. Høres voldsomt ut med 4 mill. Særlig hvis man ikke blir ferdig, men må bruke alt av ekstra midler i årevis fremover utvendig (og på det man likevel ikke ble ferdig med inne). Jeg har holdt på i mange år og brukt alt av penger på huset - nå har vi endelig råd til å kjøpe møbler, etter å ha bodd i et middels loppemarked noen år.......
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå