Gjest Gjest Skrevet 16. oktober 2006 #1 Skrevet 16. oktober 2006 Har funnet en gammel stor jerngryte som de som eide den dessverre har brukt å ha motorolje i :hår: Denne gryta er stor og fin ellers og jeg lurer på om noen har noen gode ideer til hvordan jeg kan få den ren igjen, slik at vi kan bruke den til matlaging???
Gjest Gjest Skrevet 16. oktober 2006 #2 Skrevet 16. oktober 2006 Hmmm Det var vanskelig Det er slett ikke sikkert det går uten å få bismak på maten. Jeg ville prøvd å vaske den skikkelig rein først, og så koke den ut... altså la den stå og koke en god stund med rent vann i. Gjerne med mange vann etter hverandre.
lillesky Skrevet 16. oktober 2006 #3 Skrevet 16. oktober 2006 Og smøre den inn med olivenolje etterpå.
Gjest Gjest Skrevet 16. oktober 2006 #4 Skrevet 16. oktober 2006 Lever den inn til sandblåsing først.
Gjest Gjest Skrevet 17. oktober 2006 #5 Skrevet 17. oktober 2006 Hva du enn gjør, så belag deg på å smøre den inn med olje etterpå, og varm opp kjelen slik at en frister oljen til å trekke inn (smør på underveis) Dette er viktig både for at gryta skl bli god å bruke, og for at den ikke skal ruste ellers så burde noe meget fettløsning være tingen, zalo er jo bra, men hva med å prøve rødsprit? Sandblåsing er jo supert, men koster vel.
Lula Skrevet 17. oktober 2006 #6 Skrevet 17. oktober 2006 Vask først ut det verste med feks Zalo. Tørk godt. Sett kjelen på varmen og hell i en kilo (eller mer) vanlig salt. La kjelen stå med dette 1/2 time. Rør innimellom. Hell ut saltet (det er j**** varmt så hell det over i noe som tåler høy varme). Siden det har vært motorolje i kjellen vill jeg vasket ut med Zalo og gjentatt salt-prosessen. Vask til slutt med Zalo, tørk godt og gni inn med matolje.
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå