Gjest Gjest Skrevet 8. oktober 2006 #1 Skrevet 8. oktober 2006 Er det OK at denne er så lett tilgjengelig?
Gjest Gjest Skrevet 8. oktober 2006 #2 Skrevet 8. oktober 2006 Sånn at folk kan se hvor mye andre tjener? Nei, det er ikke greit. Etter min mening så har ingen noe med hva jeg tjener. Ikke skjønner jeg hva som er vits med at den er tilgjengelig en gang.
Gjest gjesta Skrevet 8. oktober 2006 #3 Skrevet 8. oktober 2006 Jeg har ingenting å skjule så for meg så er det greit, men jeg synes egentlig ikke folks inntekt burde være underholdning, for slik det fremstår nå er det jo det. Man kan sjekke opp naboen, kollegaer osv, og det er kun for underholdningen sin del. Det blir det samme som å lese Se&hør.. Jeg har selv sjekka familien min da, fordi jeg er nysgjerrig på hva min bror tjente i fjor, siden han bor hjemme og betaler nada..
Gjest Gjest Skrevet 8. oktober 2006 #4 Skrevet 8. oktober 2006 Jeg skjønner egentlig ikke hvorfor den skal være tilgjengelig for alle. Forøvrig bør folk ta det som står der med en klype salt, det er ikke slik at lista alltid oppir det man faktisk har tjent - det kan være vesentlig mer eller mindre avhengig av arbeidsforhold, andre pengeforhold o.l. Tror ikke alle skjønner det...
Gjest Gjesta Skrevet 8. oktober 2006 #5 Skrevet 8. oktober 2006 Er litt splittet. Syns det er veldig bra at dette er offentlig informasjon, samtidig som jeg ikke syns det er så bra at alle kan sitte på nettet og surfe etter den slags info om naboen.
Gjest Gjesta Skrevet 8. oktober 2006 #7 Skrevet 8. oktober 2006 Hvor finner jeg den?? ← Her! trykk på den store blå firkanten, så er det bare å søke i vei!
Gjest gjesta Skrevet 8. oktober 2006 #8 Skrevet 8. oktober 2006 (endret) Jeg syntes ikke noe om at skattelistene legges ut på nett. Ser ikke helt nytten i det. Samtidig så syntes jeg det er greit at slik informasjon er offentlig. Før fant man kun denne informasjonen hvis man selv oppsøkte ligningskontoret og bladde frem infoen, jeg syntes det var greit - da begrenset fråtsingen i andres privatliv seg. Endret 8. oktober 2006 av Mie
Gjest Gjest Skrevet 8. oktober 2006 #9 Skrevet 8. oktober 2006 Jeg synes det var merkelig...jeg kjenner en som tjener 600 000,-, men hun sto bare oppført i skattelisten med 230 000,-! Og hun har ingen formue eller noe...bare lønnsinntekter.
Gjest Gjest Skrevet 8. oktober 2006 #10 Skrevet 8. oktober 2006 Det er jo ikke noe nytt at likningstallene er offentlig tilgjengelig, det har de vært i mange tiår. Men det er nytt at man kan sitte hjemme i sin egen stue å søke fram tallene via internett. Tidligere ble tallene lagt ut på likningskontoret, og man måtte møte opp å bla i lister for å finne ut hva naboen tjener. De færreste gjorde jo det.. Begrunnelsen er jo at vi skal ha et åpent system, er lettere å begrunne skattesatser når man ser hvordan de slår ut i praksis.
Gjest Gjest Skrevet 8. oktober 2006 #11 Skrevet 8. oktober 2006 Jeg synes det var merkelig...jeg kjenner en som tjener 600 000,-, men hun sto bare oppført i skattelisten med 230 000,-! Og hun har ingen formue eller noe...bare lønnsinntekter. ← Husk på at det er nettoinntekten som kommer fram dvs etter alle fradrag slik som minstefradrag, renteutgifter, fagforeningskontigent osv. Jeg vet også mange har en del skjult i egne foretak.
*melis* Skrevet 8. oktober 2006 #12 Skrevet 8. oktober 2006 Jeg synes ikke det er OK. Synes faktisk det er på grensen til forkastelig. For jeg tviler på at folk flest bruker listene til det de er til for, nemlig for at folk skal kunne kontrollere at skattesystemet fungerer og er rettferdig. De blir jo mest brukt som redskap til å finne ut hva naboer og bekjente tjener og har i formue, og det tror jeg bidrar til at konkurranseinnstinktet til folk øker og dermed at presset om å være rik og vellykket øker. Og det er ikke hva vi trenger her i landet.
Usikker Skrevet 8. oktober 2006 #13 Skrevet 8. oktober 2006 Jeg synes det var merkelig...jeg kjenner en som tjener 600 000,-, men hun sto bare oppført i skattelisten med 230 000,-! Og hun har ingen formue eller noe...bare lønnsinntekter. ← Dette er en av grunnene til at dette ikke bør være offentlig. Folk kan ikke lese disse listene korrekt - det fører til spekulasjoner - og feil konklusjoner! Og masse dritt........ Jeg synes dette er en informasjon som det ikke er nødvendig og offentliggjøre. Jeg mener at ligningsmyndighetene her bryter sin taushetsplikt! Hvorfor bør jeg vite hva min nabo tjener Jeg kjenner til et par "vanlige", beskjedne personer som arvet "noen millioner". De ønsket ikke på noen måte og offentliggjøre dette. De lever fortsatt som de bestandig har gjort. Men de har ikke noe valg - inntektene er normale, mens formuene deres er enorme. Det kom bilder i avisen - og omtale. De HATER det. Hvorfor skal denne uventede formuen bli et "problem" for disse to? De liker ikke å være i sentrum - de liker ikke oppmerksomhet. De blir "tvunget" til en tilværelse de ikke ønsker.
Sukkersøta Skrevet 8. oktober 2006 #14 Skrevet 8. oktober 2006 Jeg synes ikke det er ok! Både for min del og andres. Økonomien er en privatsak!!
Gjest Gjest Skrevet 8. oktober 2006 #16 Skrevet 8. oktober 2006 Jeg fikk mange stygge blikk fra kolleger på jobben som tjener mye mindre enn meg på fredag. Det at de ikke er like gode på å forhandle lønn som meg er da ikke mitt problem? Hvorfor blir de sure på meg?
Gjest Gjest Skrevet 8. oktober 2006 #17 Skrevet 8. oktober 2006 Jeg fikk mange stygge blikk fra kolleger på jobben som tjener mye mindre enn meg på fredag. Det at de ikke er like gode på å forhandle lønn som meg er da ikke mitt problem? Hvorfor blir de sure på meg? ←
Gjest Frk Åberg Skrevet 8. oktober 2006 #19 Skrevet 8. oktober 2006 Jeg har ikke noe problem med det selv, og syns at det delvis er bra. Bra at man kan se hva statsminister og politikere tjener f.eks. Men jeg har personlig ingen interesse av det, og skjønner ikke hvorfor mange syns det er så spennende å se hva kjendiser og naboer tjener.
Gjest Tweek Skrevet 8. oktober 2006 #20 Skrevet 8. oktober 2006 Nå har jeg nettopp brukt 20 min ca. på å snoke i skattelistene etter denne tråden go jeg digger det. Gøy å se hvor mye andre tjener!
Fremhevede innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå