Gjest Gjest_Irene_* Skrevet 24. september 2006 #1 Skrevet 24. september 2006 Litt komplisert her. Jeg og samboeren min bor i samboers leilighet. Den er nedbetalt, og lignende leiligheter går for 1,5 millioner. Selv har jeg ingen formue, men heller ikke gjeld. Vi er begge studenter. Neste sommer er jeg ferdig med studiene, og vi kunne da tenke oss å finne et større sted å bo. Sambo vil da ha 1 år igjen av studiene sine. Hvis jeg har fått meg fast jobb vil vi da kjøpe ny leilighet. Jeg vil få lån etter inntekt, og sambo vil også ta opp likt lån som meg (så utgiftene blir lettere å holde rede på i hverdagen uten altfor mye regning). Sambo får nok lett lån pga leiligheten han eier. Men i dette året hvor sambo fortsatt studerer vil han ikke kunne betale avdrag. Vil det være vanskelig for ham å få det avdragsfritt til han har fått seg jobb? I tillegg har min samboer høyt studielån, som jeg har tenkt at jeg kunne betale halve av. Nok engang for at vi bare kan betale alt av regninger felles. Til gjengjeld kunne jeg få pengene jeg har betalt slik at jeg eier mer av leiligheten (altså, betaler jeg 150000 på hans lån, så vil kjøpe meg inn i leiligheten med 150000). Jeg er helt grønn her. Vi tenker som så at vi skal få snakket med noen med virkelig peiling på økonomi og få skrevet alt vi trenger av kontrakter for å sikre oss begge to. Men høres alt dette rimelig ut? Flere råd og innspill tas i mot med takk.
Gjest Gjesta Skrevet 24. september 2006 #2 Skrevet 24. september 2006 Jeg skjønte ikke helt dette jeg, hvorfor skal samboeren din ta opp lån på lik linje med deg når han har 1,5 mill i egenkap? Skal han beholde den leiligheten og leie den ut? Hvorfor må dere ha lik gjeld?
Gjest Gjest_Irene_* Skrevet 24. september 2006 #3 Skrevet 24. september 2006 Sambo ønsker også å ta opp lån, og det er den eneste måten vi har råd til en leilighet som vi ønsker. Vi har alltid drømt om en 3- eller 4-roms i Oslo sentrum, og dette har vi bare råd til hvis også han tar opp lån. I tillegg tenkte vi at vi da kan splitte låneutgiftene 50/50. Det føles enklere, og siden vi begge sannsynligvis kommer til å få moderate inntekter er det greit at ikke han har ørten tusen til overs, mens jeg ikke har noe. Men som sagt, jeg har ikke peiling, og innsigelser hører jeg gjerne på.
Annabell Skrevet 25. september 2006 #4 Skrevet 25. september 2006 Men hvis dere skal ha like mye lån og han i tillegg har egenkapital på 1,5 mill så vil jo han eie mer av leiligheten enn deg.. Min samboer har mer lån enn meg sånn at vi skal eie 50% hver av leiligheten vår..
Gjest Turi Skrevet 25. september 2006 #5 Skrevet 25. september 2006 Hvis dere kjøper en leilighet til f.eks. 3 millioner, har han 1,5 i egenkapital og 750 000 i lån. Du har 750 000 i lån. Da eier du 1/4 av leiligheten og han 3/4, og det tinglyser dere. Dermed får du din del av verdiøkning/nedgang og han sin - og dere har like låneutgifter. Dere tar selvsagt ett felles lån på 1,5 mill. Et slikt felles lån beregnes til 50% hver skattemessig om dere ikke endrer dette ved ligningen (ofte blir det bare oppført på en av dere, men dere bare noterer dette på selvangivelsen om det skal være 50%). Det vil sannsynligvis ikke være problematisk å få reduserte avdrag på lånet i perioden din samboer studerer.
Gjest Gjest Skrevet 25. september 2006 #6 Skrevet 25. september 2006 Hos oss hadde han leilighet fra før, og dermed en del egenkapital. Vi har gjort det slik at jeg "låner" halve egenkapitalen hans, vi har gjeldsbrev på det. Og så deler vi likt på alle låneutgifter og vedlikeholdsutgifter, har felles lån, og deler det i to på selvangivelsen. Det er en advokat som har foreslått denne løsningen for oss. Fordi det er enklest å eie halvparten hver. Skulle vi delt det slik som Sissan skriver, så måtte han betalt mye mer enn meg hver gang vi skulle gjøre noe vedlikehold. Jeg ville ikke godtatt å betale halvparten dersom jeg ikke skulle eie halvparten. Til daglig merker vi ingenting til "egenkapital-lånet", men dersom vi skulle skille lag, så må jeg betale han tilbake (av overskuddet når vi selger). Her kan man også lage ulike avtaler mht renteberegning o.l.
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå