Gjest Gjest Skrevet 24. september 2006 #1 Skrevet 24. september 2006 Hva vasker dere de ulike klærne på og hvilke såper bruker dere. Jeg er ingen husmor og ser vel at jeg kanskje burde bruke noe annet enn OMO color til alt... Jeg vasker håndklær og undertøy på 60 grader. Sengtøy og, men innimellom på 90 grader. Klær vasker jeg stort sett på 40 grader eller det som står inni dem... Men hvilke såper bruker dere?? Har ikke så god greie på tøymykner osv.
Gjest Gjest1 Skrevet 24. september 2006 #2 Skrevet 24. september 2006 Jeg bruker samme temperaturer som deg, bruker billig vaskemiddel fra Kiwi. Funker fint her hos meg, men regner med at vannkvaliteten har noe å si der. Bruker litt skyllemiddel om vinteren fordi klærne blir så elektriske ellers.
Arkana Skrevet 24. september 2006 #3 Skrevet 24. september 2006 Bruker Omo Color på farget tøy og Omo Ultra på hvitt/lyst tøy. Comfort tøymykner. Vasker klær på 40 grader og håndduker, sengetøy og kluter/kjøkkenkluter på 60 grader. Unngår å kjøpe klær som må vaskes for hånd.
Gjest Gjest1 Skrevet 24. september 2006 #4 Skrevet 24. september 2006 Unngår å kjøpe klær som må vaskes for hånd. ← Det gjør jeg og. Slike klær går ofte så fort i stykker at man knapt får brukt dem før de er ødelagt.
brumma* Skrevet 24. september 2006 #5 Skrevet 24. september 2006 Vasker også på samme temperaturer. For øyeblikket bruker jeg "Omo Color" til farget tøy og "Blenda Sensitive Hvitt" til lyst tøy. Jeg bruker så godt som alltid tøymykner, liker godt Comfort Sensitive.
Arkana Skrevet 24. september 2006 #6 Skrevet 24. september 2006 Slike klær går ofte så fort i stykker at man knapt får brukt dem før de er ødelagt. ← Ja, i tillegg til at jeg ikke gidder å vaske for hånd. Har hatt et par slike plagg, og de ble alltid liggende nederst i skittentøykurven i evigheter og vasket og brukt kanskje to ganger i året.
Gjest Gjest Skrevet 24. september 2006 #7 Skrevet 24. september 2006 jeg bruker alltid slike merkevaskemiddel. hvordan er egentlig de billige merkene en kan få tak i på kjedebutikkene?? noen med erfaring??
Gjest gjesta Skrevet 24. september 2006 #8 Skrevet 24. september 2006 Bruker Omo eller Blenda. En type for hvitt tøy og en for farget. Mykningsmiddel er Comfort Sensitiv. Til ull og fine tekstiler bruker jeg Milo.
Gjest Norwegian Blue Skrevet 24. september 2006 #9 Skrevet 24. september 2006 Bruker OMO Taed*Plus om jeg kjøpte på CCMat butikk. 2,2kg så den varer en stund, og den bruker jeg på både lyst og mørkt. Bruker billig tøymykner i tillegg av og til, spesielt på sengetøy og håndkler. Milo til ull.
Gjest Lea Skrevet 24. september 2006 #10 Skrevet 24. september 2006 Jeg bruker ofte billig vaskepulver til hverdagsklær (sambo er håndverker og storforbruker av t-skjorter). Merker ikke noen forskjell på dette og f.eks OMO som koster en god del mer. Har også Omo Color og Omo til hvitt tøy stående. Vasker ofte hurtigvask når det er klær som ikke er så skitne (30-40 grader) og tar stort sett alt det andre på 60 grader. Vaskefiller og enkelte håndklær går på 90 grader en gang i jubelåret. Har minimalt med klær som trenger håndvask, men det aller meste av dette går også fint på ullprogram eller et annet kort og kaldt program i vaskemaskin. Bruker gjerne vaskepose på plagg som skulle vært vasket for hånd og dropper hard sentrifugering. Om det blir ødelagt, så er det ikke verd å ha for meg uansett.
Gjest Gjest Skrevet 24. september 2006 #11 Skrevet 24. september 2006 Hvorfor skal man ikke bruke omo color til både lyse og fargede klær?? Det gjør nemlig jeg...
Arkana Skrevet 24. september 2006 #12 Skrevet 24. september 2006 Hvorfor skal man ikke bruke omo color til både lyse og fargede klær?? Det gjør nemlig jeg... ← Du kan godt bruke Omo Color til alle klær, men Omo Ultra bleker litt, så jeg synes det holder tøyet hvitere (og derfor bør du heller ikke bruke Ultra til fargede klær).
Maria35 Skrevet 11. oktober 2006 #13 Skrevet 11. oktober 2006 Noen som vet hvilke vaskemidler som er best dersom man har sensitiv hud? Har oppdaget at den minste har fått litt eksem, og er litt engstelig for at det er vaskemidlet... Mia
Arkana Skrevet 11. oktober 2006 #14 Skrevet 11. oktober 2006 Noen som vet hvilke vaskemidler som er best dersom man har sensitiv hud? Har oppdaget at den minste har fått litt eksem, og er litt engstelig for at det er vaskemidlet... Mia ← Det står på pakken om det er anbefalt av Astma- og Allergiforbundet. Jeg vil tro Nøytral er det beste. Ikke stol på at når det står "sensitiv" e.l. så er det automatisk bra for de som har eksem, allergi e.l. Comfort Sensitive er f.eks. ikke anbefalt, og det skjønner jeg godt for den lukter like sterkt som de andre og inneholder nok parfyme og annet som kan gi reaksjoner.
Gjest Gjest Skrevet 11. oktober 2006 #15 Skrevet 11. oktober 2006 Jeg bruker flytende Blenda sensitive tøyvask til alt tøy. Bruker også mindre enn det som er anbefalt dosering. Produsentene tar ofte godt i når de beregner hvor mye du trenger å bruke. Unntaket er skikkelig skittent tøy og/eller gulvfiller og slikt. Bruker ellers mye de samme temperaturene som du har ramset opp. Bruker Nøytral skyllemiddel. Mine barn har tålt dette veldig bra.
Gjest Gjest Skrevet 11. oktober 2006 #16 Skrevet 11. oktober 2006 Bruka Blenda colour og white.. Tåle ikkje Omo... Og so bruka eg Comfort Sensitive...veit eg tåle den, og da helde eg meg til den... Allergiker..
Miracl3 Skrevet 11. oktober 2006 #17 Skrevet 11. oktober 2006 Omo colour til farget tøy, Blenda hvit og wanish til hvitt tøy. Milo til Ull Vasker alle klær utenom sokker og undertøy på 40 grader. Tar håndvask klær på 30 grader ullprogram. Sengetøy, håndkler, sokker og truser på 60 grader.
MissEli Skrevet 11. oktober 2006 #18 Skrevet 11. oktober 2006 Jeg fikk utslett av parfymert vaskemiddel når jeg var lita, og da brukte mamma blenda sensitiv vet jeg. Det funka visst bra! Nå bruker jeg omo color og ultra, og for øyeblikke har jeg den nye comfort tøymykneren, syns den lukter fantastisk Vasker som di fleste andre her det meste på 40 grader, og håndkler/sengetøy på 60 grader. Også har vaskemaskinen min sånn fint program som heter "håndvask - 30grader / kaldt". Så det bruker jeg til ull og klær som må vaskes for hånd.
Miami Skrevet 11. oktober 2006 #19 Skrevet 11. oktober 2006 Bruker Blenda Sensitive Farger til alt tøy. Gidder ikke styre med mange forskjellige typer vaskemiddel. Comfort Sensitive skyllemiddel.
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå