Sukkersøta Skrevet 9. september 2006 #1 Skrevet 9. september 2006 Har arvet n del penger...er usikker på hva jeg skal gjøre med de i forhold til sparing. Har brukt en del av de nå...merkelig hvor fort penger forsvinner... Kan jeg stole på at min saksbehandler anbefaler meg det som er mest hensiktsmessig for meg og ikke for banken?? Hva burde jeg gjøre med pengene for å "tjene" mest på de?? Er grønn på dette
Veslejenta Skrevet 9. september 2006 #2 Skrevet 9. september 2006 Hva du bør gjøre med pengene kommer an på hvilken risiko du er villig til å ta. Askjer og fond hvor man har mulighet til høy avkastning er også vanligvis der man har høyest risiko for å miste pengene. Du bør også tenke over om du vil kunne ta ut pengene når du vil eller om det er mulig for deg å kunne plassere de og ikke kunne ta ut pengene før om for eksempel ti år. Det kan lønne seg å prate med rådgiver i banken, få de forskjellige forslagene skriftlig og be om litt betekningstid før du bestemmer deg.
Gjest Gjest Skrevet 9. september 2006 #3 Skrevet 9. september 2006 Jeg synes det første spørsmålet du bør stille deg er om du ønsker eller har råd til å tape de pengene du investerer. Hvis svaret er nei, velg risiko etter det.
Sukkersøta Skrevet 9. september 2006 Forfatter #4 Skrevet 9. september 2006 Takk for svar. Har ikke råd til å tape pengene nei!! Men si om jeg setter inn pengene på en høyrente konto. Si jeg setter inn 70 000 kr. hvor mye vil jeg "tjene" på det i løpet av et år feks. Som sagt jeg er helt "blond" innen dette her.... Flaut
Veslejenta Skrevet 9. september 2006 #5 Skrevet 9. september 2006 Renten er for tiden veldig lav, så særlig på under 100 000 vil ikke renten være så veldig høy. Renten for din bank står gjerne på hjemmesiden til banken. Mange av bankene har fastrentetilbud. Det vil si at du får høyere rente om du kan la pengene stå i minst to år.
Sukkersøta Skrevet 9. september 2006 Forfatter #6 Skrevet 9. september 2006 Renten er for tiden veldig lav, så særlig på under 100 000 vil ikke renten være så veldig høy. Renten for din bank står gjerne på hjemmesiden til banken. Mange av bankene har fastrentetilbud. Det vil si at du får høyere rente om du kan la pengene stå i minst to år. ← Takk for svar, ble litt klokere. Har sparebankenpluss....prøver å finne ut hva slags rente de har.
Bobeline Skrevet 10. september 2006 #7 Skrevet 10. september 2006 Du kan også vurdere pengemarkedsfond, som har lav risiko og høyere avkastning (rente) enn vanlig høyrentekonti. Risikoen for pengemarkedsfondene er minimal, så den er det ikke verdt å tenke på en gang. Fra disse fondene kan du også ta ut pengene når det passer deg, men banken trenger tre hverdager for å kunne overføre penger fra et pengemarkedsfond og til en brukskonto. Ellers kan det være lurt å investere pengene i kombinasjonsfond som er baserer seg på pengemarkedsfond når aksjefondene går dårlig, og investerer i aksjefond når deres avkastning er bedre enn avkastningen i pengemarkedsfondet. Det kan også være lurt å høre med flere banker, for å forhøre seg om hvilke sparingsråd de har, og om det er tendens i disse (et produkt/spareform som flere banker mener er en fornuftig løsning for deg). Det er viktig å legge frem hvilke krav du har til spareformen, som at det skal være lavrisiko, mulighet for uttak på dine premisser, hvilke midler du kan avstå i lengre tid (kan spare en sum over lenger tid, men ikke nødvendigvis hele beløpet) og så videre.
Gjest Gjest Skrevet 10. september 2006 #8 Skrevet 10. september 2006 Jeg er også på utkikk etter ulike sikre, men lønsomme sparealternativer. Har vært og forhørt meg i min vanlige bank, men det er jo ikke akkurat imponerende det de tilbyr. Siden jeg har en tidshorisont på kun 2 år er ikke aksjesparing aktuelt for meg. Har kikket litt på obigasjonsfond (obligasjoner er sikrere enn aksjer) og banksparing med pengemarkedsgevinst. Men etter å ha vært og kikket på rentebarometeret for innskuddskonti ser jeg at beste bankrente er høyere enn obligasjonsfondene har vært de siste årene. Så jeg kommer til å sette pengene i bank2 som gir 3,3% rente. Hvis jeg hadde hatt lenger tidsperspektiv på sparinga mi ville jeg satt i odinfond. Hvis jeg fortsatt hadde muligheten til det ville jeg også satt pengene på BSU (men det går desverre bare an å opprette BSU en gang i livet). Jeg ville styrt unna de store forretningsbankene som DnB og Nordea, for jeg synes selv de ikke hadde noen bra spareavtaler å tilby meg. Det er jo ikke særlig lønnsomt å sitte på penger her i landet. Det mest lønnsomme er jo å kjøpe bolig og få trukket fra rentekostnadene, men være med på prisstigningen.
Gjest Gjest Skrevet 10. september 2006 #9 Skrevet 10. september 2006 Kan jeg stole på at min saksbehandler anbefaler meg det som er mest hensiktsmessig for meg og ikke for banken?? Nei.
Bobeline Skrevet 10. september 2006 #10 Skrevet 10. september 2006 (...) Jeg ville styrt unna de store forretningsbankene som DnB og Nordea, for jeg synes selv de ikke hadde noen bra spareavtaler å tilby meg. (...) ← De store forretningsbankene har også gebyrer som det er lurt å undersøke. Enkelte spareformer krever et opprettelsesgebyr, og dette er det også lurt å undersøke før spareform bestemmes. Som en annen gjest, så kan du ikke stole blindt på rådgiverne i banken. Det er klart de ikke vil at kunder skal tape penger på deres tjenester og tilbud, siden dette gir vanskeligere salgsargumenter. Men deres jobb er også å tjene penger for banken. Derfor er det lurt å ta med forhold som risiko, hvor lang sparehorisont du har, og avkastning. Men husk; hvis et fond går dårlig så taper du først penger ved innløsning av midler i fondet. Når et fond synker, lønner det seg ikke å ta ut midlene, men å kjøpe flere andeler i fondet. Det er som å kjøpe sparing på salg. Da får en flere andeler, og kan vente på prisstigningen og få bedre avkastning.
Gjest Gjest Skrevet 12. september 2006 #11 Skrevet 12. september 2006 http://www.sparebankenpluss.no/dt_product.asp?gid=491 Her er prislista til sparebankenpluss. Jeg hadde tatt kontakt med min rådgiver og hørt hva han/hun anbefaler. Fortell dem hva slags risiko du er villig til å ta, og hvor tilgjengelig du ønsker at pengene skal være. Da er jeg sikker på at de kommer til å foreslå spareformer som passer deg godt. Banken vil ikke tjene på at de anbefaler deg spareformer som er helt på tur i forhold til hva du ønsker. Vet at noen sånne saker har vært i bankklagenemda, og det er ikke god PR for banken - spesielt ikke en liten bank.
Sukkersøta Skrevet 12. september 2006 Forfatter #12 Skrevet 12. september 2006 http://www.sparebankenpluss.no/dt_product.asp?gid=491 Her er prislista til sparebankenpluss. Jeg hadde tatt kontakt med min rådgiver og hørt hva han/hun anbefaler. Fortell dem hva slags risiko du er villig til å ta, og hvor tilgjengelig du ønsker at pengene skal være. Da er jeg sikker på at de kommer til å foreslå spareformer som passer deg godt. Banken vil ikke tjene på at de anbefaler deg spareformer som er helt på tur i forhold til hva du ønsker. Vet at noen sånne saker har vært i bankklagenemda, og det er ikke god PR for banken - spesielt ikke en liten bank. ← Tusen takk for svar!!
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå