Ginen Skrevet 4. september 2006 #1 Skrevet 4. september 2006 Har hørt flere steder at dersom foreldrene dør, er det stor mulighet for at barna arver gjelden deres. Stemmer dette? Det skal sies at jeg har hørt dette både fra pålitelige kilder og lite pålitelige kilder.
Gjest Gjesta Skrevet 4. september 2006 #2 Skrevet 4. september 2006 Ja, det stemmer. Men du har mulighet til å si nei til arven hvis gjelden er mye større enn de reele verdiene i hus og lignende. Men sier du nei til arv sier du også nei til alle personlige ting som bilder og lignende. Så har ikke hørt om mer enn et tilfelle hvor de valgte den løsningen...
Gjest Gjest Skrevet 4. september 2006 #3 Skrevet 4. september 2006 Nei, dette er nok en typisk myte. Det er ikke mulig å arve gjeld. Eneste måte det er mulig på er hvis du tar privat skifte av boet. Dvs. at hvis du tar privat skifte av boet så kan du også bli ansvarlig for all gjeld, men det er jo mulig å sette inn en proklama i noen aviser og så dele ut de pengene som er i boet til kreditorer. Så er du usikker på hvor mye de arver av har i gjeld så ta offentlig skifte av boet. Det koster mer men du blir ihvertfall ikke ansvarlig for gjeld. Det ble kanskje rotete, men hovedsaken er i hvertfall at det er IKKE mulig å arve gjeld, du risikerer bare å få 0,- i arv.
Gjest gjest1 Skrevet 4. september 2006 #4 Skrevet 4. september 2006 Det går også ann for folk å forsikre gjelden sin. Dvs at dør du i morra, blir gjelden din slettet
Gjest Gjest Skrevet 4. september 2006 #5 Skrevet 4. september 2006 Her er det vel forskjell på gjeld kyttet til person og gjeld med sikkerhet i bosted/løsøre. Jeg arvet min mors hus, og arvet da gjelda på dette huset. Studielån feks kan ikke arves (knyttet til person).
Amanlis Skrevet 4. september 2006 #6 Skrevet 4. september 2006 Det går også ann for folk å forsikre gjelden sin. Dvs at dør du i morra, blir gjelden din slettet ← Det stemmer, mange ektepar forsikrer også gjelden sin slik at hvis den ene dør blir gjelden slettet. Man kan også forsikre gjelden sin i fht til uførhet.
abelille Skrevet 4. september 2006 #7 Skrevet 4. september 2006 Du kan da virkelig arve gjeld. Dersom vedkommende har masser av forbrukslån uten sikkerhet, er det ikke sikkert at det finnes verdier i boet som kan dekke gjelda. Da kan gjelda arves.
Gjest allium Skrevet 4. september 2006 #8 Skrevet 4. september 2006 Du kan da virkelig arve gjeld. Dersom vedkommende har masser av forbrukslån uten sikkerhet, er det ikke sikkert at det finnes verdier i boet som kan dekke gjelda. Da kan gjelda arves. ← Nei, da kan man si fra seg hele arven.
Gjest Gjest Skrevet 4. september 2006 #9 Skrevet 4. september 2006 Nei, da kan man si fra seg hele arven. ← Ja, men da får du ikke noen av de personlige gjenstanene som ikke er verd noe for andre enn deg som de har en afeksjonsverdi for.
Leo Skrevet 4. september 2006 #10 Skrevet 4. september 2006 Hvis man f.eks. arver ett hus som er belånt og man velger å ta i mot arven, så kan man jo si at man arver gjelden. Nå velger man imidlertid selv om man vil motta arv eller ikke, så ingen kan tvinges til å arve gjeld. I ett slikt tilfelle som abelille nevner og det f.eks. finnes personlige gjenstander med stor affeksjonsverdi men begrenset salgsverdi i boet, vil man kunne komme til enighet med kreditorene gjennom et offentlig skifte slik gjest lenger opp beskriver. Etter nærmere bestemte regler er det også mulig for arvelater å begrense kreditorenes rettigheter gjennom testamente. I levende live kan man også stort sett gi bort hva man vil, så det finnes mange muligheter.
brumma* Skrevet 4. september 2006 #11 Skrevet 4. september 2006 (endret) Spørsmålet var igrunn besvart... Endret 4. september 2006 av brumma*
Helen Skrevet 4. september 2006 #12 Skrevet 4. september 2006 (endret) Du arver ikke gjeld hvis du ikke vil Du er aldri tvunget til å arve noen, så du trenger ikke å bekymre deg for å arve avdødes gjeld. Problemet er imidlertid aktuelt hvis du ønsker å skifte boet privat, eller vil sitte i uskiftet bo. Dette skjer imidlertid ikke automatisk. Det er altså du som arving som må påta deg avdødes gjeldsansvar ved å undertegne en gjeldserklæring. Gjeldsansvar ved uskifte Ønsker gjenlevende ektefelle å sitte i uskiftet bo, må hun/han overta ansvaret for avdødes forpliktelser. Har avdøde særkullsbarn må også disse samtykke i uskiftet. Proklama Har du gått igjennom avdødes forpliktelser, men er fremdeles i tvil om du tør å overta ansvaret, er det en god ide å be din lokale skifterett om å utstede preklusivt proklama. Deler av teksten fjernet. resten finner du her. Reglene Arwen (mod) Endret 5. september 2006 av Arwen
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå