Marcia Skrevet 18. august 2006 #1 Skrevet 18. august 2006 (Litt usikker på hvilket forum denne tråden passer inn i, men...) Finnes det noen lov mot å legge ut bilder av andre mennesker på en hjemmeside, uten personenes samtykke? Personene er lett identifiserbare for de som kjenner dem, og både bildene og billedtekstene er ment å kritisere disse personene. Hvilken lov kan dette eventuelt sortere inn under? Marcia.
Gjest Sorte Får Bææ Skrevet 18. august 2006 #2 Skrevet 18. august 2006 Kanskje dette kan hjelpe deg: http://www.datatilsynet.no/templates/article____881.aspx
Cata Skrevet 18. august 2006 #3 Skrevet 18. august 2006 Tror ikke det finnes noen lov mot å legge ut bilder av folk uten deres samtykke (selv om det er litt dårlig folkeskikk, kanskje), men hvis det er i den hensikt å sverte vedkommende eller stille vedkommende i et dårlig lys så er det mulig det kommer inn under begrepet "injurie" og der er det vel en lov? Dette ble litt vagt, men er ikke inne på dette med lovgivning så det er ren synsing fra min side. Mener bare å ha hørt om injurielovgivning....
Gjest Gjesta Skrevet 18. august 2006 #4 Skrevet 18. august 2006 Slik jeg tolker innlegget ditt Marcia, kommer dette tilfellet inn under det Datatilsynet skriver om Portrettbilder: Her er hovedformålet å avbilde en eller flere bestemte personer. Hovedregelen er da at man alltid skal ha samtykke fra de avbildede før bildet legges ut på nett. Regelen er begrunnet i at en slik publisering vil kunne medføre ulemper for de som er avbildet da noen vil føle det ubehagelig at bilder, gjerne sammen med opplysninger om navn eller lignende, gjøres tilgjengelig for alle. Denne ulempen vil normalt veie tyngre enn interessen i offentliggjøringen. Bilder som ligger på nettet kan være uskyldige nok i seg selv, men sammenholdt med bilder og opplysninger på andre nettsteder, vil de kunne gi en helhetlig profil av enkeltpersoner som disse ikke ønsker. Dette betyr for eksempel at om en skole vil offentliggjøre klassebilder på sine hjemmesider, kan dette bare skje om et uttrykkelig samtykke innhentes fra alle de avbildede, eventuelt fra deres foresatte om elevene er under 15 år, på forhånd. Det å legge ut familiebilder eller festbilder av omgangskretsen vil også kreve samtykke fra alle som direkte eller indirekte kan identifiseres på bildene. Hva med å ta en telefon til Datatilsynet og be dem vurdere tilfellet?
Gjest Gjesta Skrevet 18. august 2006 #5 Skrevet 18. august 2006 Informasjon om hva du bør gjøre overfor den som har publisert bilda (og teksten) finner du her: http://www.datatilsynet.no/templates/article____880.aspx
Marcia Skrevet 18. august 2006 Forfatter #6 Skrevet 18. august 2006 Tusen takk for svarene! Jeg er litt usikker på tolkningen av det jeg har lest på Datatilsynets sider.... Jeg tolker det dithen at slike bilder ikke er direkte lovstridige (så sant de ikke er så alvorlige at det er naturlig å anmelde det), men at de strider mot det Datatilsynet mener er "god oppførsel" eller hva man nå skal kalle det. Tolker jeg rett da? Heldigvis er jeg ikke direkte involvert i saken, jeg bare forsøker å megle litt mellom fotografen og en av de avbildede.
Gjest Gjesta Skrevet 18. august 2006 #7 Skrevet 18. august 2006 Ta deg en tur til fotografen og vis h*n den sida jeg linka til ovenfor. Jeg gjetter på at det hjelper. Hvis ikke, så har h*n allerede sett hva Datatilsynet anbefaler at dere gjør, og kan skylde seg sjøl mht konsekvensene.
Marcia Skrevet 18. august 2006 Forfatter #8 Skrevet 18. august 2006 Godt forslag, Tispa. Takk for hjelpen! Marcia.
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå