Gjest Gorgonzola Skrevet 15. august 2006 #1 Skrevet 15. august 2006 Denne musikkformen får etterhvert stadig mer medieomtale. I forhold til tidligere år skrev avisene stort sett om slemme ritualer og barnslig lefling med mørke krefter. Nowadays er det skryt opp og i mente over norske black metal band som både er dyktige, seriøse og har appell også i Norge i tillegg til suksess i utlandet. Dimmu Borgir, Mayhem, Satyricon, Darkthrone, Enslaved og Keep of Kalessin høster lovord i alt fra lokale aviser til de store nasjonale som Dagbladet og VG. Hvorfor? Noen musikkbevisste jenter(og gutter for den del) som har meninger?
Frida Frosk Skrevet 15. august 2006 #2 Skrevet 15. august 2006 Enten så er det vel blitt in å høre på black metal, eller så er kanskje befolkningens musikksmak i ferd med å bli bedre. Tror helst det første. Tror forresten det har mye med hva slags miljø man vokser opp i. Er sjøl fra et lite sted, og ser at de fleste av dem som vokser opp der nå tilhører et rockemiljø. Tror det kan ha noe med at det er et par rockeband derfra (med eldre gutter/menn) som disse ungdommene (spesielt jentene ) ser opp til. Men egentlig er det vel bare en motegreie som det meste annet ungdommer liker er.
Gjest seroxata Skrevet 15. august 2006 #3 Skrevet 15. august 2006 hørt på musikken i flere år nå, har merket at det har vokst litt... mulig folk er blitt mer åpne for annen musikk enn pop? vet ikke jeg.. er jo disse tøffe som går rundt i gensere med all slags band, og er så harde, men så spør du om favorittsangen til den gruppa de har på seg, og... da... øøøøh.... "jeg har ingen favoritt egentlig, alt er rått, øøøøh..... du vet den der... øh, jeg kommerikkepåtittelenhjelpmeg" :D:D
Gjest Gjesta Skrevet 15. august 2006 #4 Skrevet 15. august 2006 Jeg synes Black metal er en litt upresis betegnelse, flere av musikantene i disse ensemblene er temmelig bleke. Hva musikken angår, er det ikke helt my cup of tea, selv om jeg hørte en Darkthronetrudelutt som var utrolig stilig. Den het...den het...den...hjelp meg, Seroxata! Men som du selv sier, trådstarter, så har flere av disse bandene internasjonal suksess. Det er sikkert delte meninger om dét automatisk er et kvalitetsstempel, men det betyr i hvert fall at de har funnet en formel som mange liker. Ære være dem for det!
Gjest seroxata Skrevet 15. august 2006 #5 Skrevet 15. august 2006 Jeg synes Black metal er en litt upresis betegnelse, flere av musikantene i disse ensemblene er temmelig bleke. Hva musikken angår, er det ikke helt my cup of tea, selv om jeg hørte en Darkthronetrudelutt som var utrolig stilig. Den het...den het...den...hjelp meg, Seroxata! Men som du selv sier, trådstarter, så har flere av disse bandene internasjonal suksess. Det er sikkert delte meninger om dét automatisk er et kvalitetsstempel, men det betyr i hvert fall at de har funnet en formel som mange liker. Ære være dem for det! ← åå, det er sikkert mourning palace du tenker på. nei fuck, det er dimmu det! nuvel! darkthrone har jeg faktisk aldri hatt noe samboerskap til:D
Gjest *Snart medlem* Skrevet 16. august 2006 #6 Skrevet 16. august 2006 Jeg har likt og hørt på black metal i 10 år, men må ærlig innrømme at jeg har blitt mer selektiv de siste årene. Nå synes jeg det er interessant å se hvordan genren videreutvikler seg, og synes både det som eksempelvis Satyricon driver med for tiden og det Enslaved driver med for tiden er veldig spennende. Om det er in eller ikke bryr jeg meg katten om.
Gjest gjest1 Skrevet 16. august 2006 #7 Skrevet 16. august 2006 Jeg takler det ikke. Hva er det å like med menn i midten av 20åra som brøler "Drep de kristne, satan kommer i natt og vi skal drikke sodomisert jomfrufitteblod!" Barnslig!
Gjest Bellatrix Skrevet 16. august 2006 #8 Skrevet 16. august 2006 Jeg takler det ikke. Hva er det å like med menn i midten av 20åra som brøler "Drep de kristne, satan kommer i natt og vi skal drikke sodomisert jomfrufitteblod!" Barnslig! ← Enig. Jeg har heller iikke skjønt greia.
Gjest Aerin Skrevet 16. august 2006 #9 Skrevet 16. august 2006 Jeg synes det er så vanskelig å vite hva som havner i de forskjellige kategoriene jeg. Hva er rock, hva er metal, hva er black metal, hva er døds metal osv osv. Er veldig glad i musikk, og liker mye forskjellig. Men Dimmu o.l er rett og slett tragisk i mine ører.
Gjest *Snart medlem* Skrevet 16. august 2006 #10 Skrevet 16. august 2006 Jeg takler det ikke. Hva er det å like med menn i midten av 20åra som brøler "Drep de kristne, satan kommer i natt og vi skal drikke sodomisert jomfrufitteblod!" Barnslig! ← Nå er det faktisk lengre og lengre mellom de bandene med så eksplisitte tekster dog I tillegg er det vel ikke nødvendigvis tekstene som gjør denne musikken (eller annen musikk) til god musikk. Men Dimmu o.l er rett og slett tragisk i mine ører. ← Dimmu er tragisk i mange sine ører
Gjest BagLady Skrevet 16. august 2006 #11 Skrevet 16. august 2006 Jeg klarer stort sett å styre min begeistring.
Gjest gjest1 Skrevet 16. august 2006 #12 Skrevet 16. august 2006 Nå er det faktisk lengre og lengre mellom de bandene med så eksplisitte tekster dog I tillegg er det vel ikke nødvendigvis tekstene som gjør denne musikken (eller annen musikk) til god musikk. ← Tekster har ekstremt mye å si for meg, men jeg syns ikke det melodiøse kvalifiserer til bedre enn "RÆL" uansett heller. Hver sin smak Hørte på det før, men det var fordi min bror hørte på det og jeg skulle være kul.
Superlammet Skrevet 16. august 2006 #13 Skrevet 16. august 2006 *knekker fingrene* Først, tekstene. Enhver musikksjanger har sine "regler" som artistene og låtskriverne skal forholde seg til. Jeg har ikke sansen for at halvfeite negre i 30 åra "synger" om rævva til unge piker og kler seg i bling bling fra topp til tå. Klærne er store nok til at de kan drite i buksa uten at det synes. Hva er egentlig forskjellen på disse artistene og BM-artistene som er halvfeite bleikinger i 30 åra som "synger" om hat og faenskap, og kler seg i lær og nagler fra topp til tå? Ikke så stor. Også har man boyband da. Disse fløtepusene med homoerotiske bevegelser og sminke. Tekstene handler stort sett om jenta de såret, eller hvor mye de elsker noen. Så er det egentlig noen forskjell, sett bort i fra innhold, på Black Metal, Hip Hop og Pop? Den er veeeeldig liten. Denne er forresten litt morsom: Black Metal vs. Rap Jeg har hørt på metal i omtrent 14 år, men det er kun de siste 7 årene jeg har gått kledd i sort og hatt den stilen jeg har idag. Jeg har merket at aksepten generelt er blitt større med årene. Dette gjelder for stilen, og for musikken. Det er ikke lenger "kirkebrenner- og satanistmusikk". Media har vært flinke til å lyse opp positive (og negative) sider ved Black Metalen i Norge, bl.a. at dette er musikksjangeren vi selger mest av utenlands. Festivaler som f.eks Infernofestivalen, som finner sted i Oslo hver påske, har fått mye positiv omtale i bl.a. media. Politiet har også vært ute og sagt at det er svært lite bråk med dette miljøet. Metal fra Norge er noe vi burde være stolte av. Det er en særegen sjanger som er ganske unik i verden, og mange av de norske artistene er pionèrer innen sitt felt. De forskjellige sjangerne er et evig spørsmål mange lurer på. Og for den mest innbitte metaller kan det til tider gå mektig i surr. Men Wikipedia har svaret.
Gjest gjest1 Skrevet 16. august 2006 #14 Skrevet 16. august 2006 Dette er fin bruk av black metal. http://youtube.com/watch?v=hgS9a2e15LU
Gjest *Snart medlem* Skrevet 16. august 2006 #15 Skrevet 16. august 2006 Tekster har ekstremt mye å si for meg, men jeg syns ikke det melodiøse kvalifiserer til bedre enn "RÆL" uansett heller. Hver sin smak Hørte på det før, men det var fordi min bror hørte på det og jeg skulle være kul. ← Smaken er som baken, det skal ingen ta fra deg Men det er ikke tvil om at mye av dagens black metal er teknisk og musikalsk sett av høy kvalitet, og at mange av musikerne innenfor miljøet er ekstremt dyktige.
Gjest gjest1 Skrevet 16. august 2006 #16 Skrevet 16. august 2006 De har talent, det hører jeg (ikke vokalistene, mener nå jeg. De brøler jo bare) men bruker det på feil måte (mener jeeeg ;D) Jeg syntes han blonde i dimmu borgir var så fint friskt innslag før, han synger på puppedama-cda husker jeg. Men etter å ha hørt vokalister som faktisk kan, da høres jo han simen ut som en helt vanlig idol-audition.
Superlammet Skrevet 16. august 2006 #17 Skrevet 16. august 2006 De har talent, det hører jeg (ikke vokalistene, mener nå jeg. De brøler jo bare) men bruker det på feil måte (mener jeeeg ;D) Jeg syntes han blonde i dimmu borgir var så fint friskt innslag før, han synger på puppedama-cda husker jeg. Men etter å ha hørt vokalister som faktisk kan, da høres jo han simen ut som en helt vanlig idol-audition. ← Har du prøvd å "bare brøle"? Jeg kan love deg at det ikke "bare" er å brøle. For det første må man ha utholdenhet fra en annen verden. For det andre må man treffe toner selv om man "bare" brøler. Og Simen Hestnæs er en utrolig dyktig vokalist. Han har sin egen "sound" om du skjønner. Det er nødvendigvis ikke direkte pent, men endog utrolig bra. Omtrent som Nick Cave. Ingen fin vokal, men utrolig bra.
Gjest gjest1 Skrevet 16. august 2006 #18 Skrevet 16. august 2006 Men det ER ikke pent! Nick Cave er pent, derimot.
Festus Skrevet 16. august 2006 #19 Skrevet 16. august 2006 Vokste opp med Kiss, Metallica, Megadeth, Iron Maiden, Halloween,... osv osv Jeg er avhengig av at musikken har en melodi.. og jeg kan styre meg for de låtene jeg ikke hører hva som blir "sunget".. Pr i dag går det veldig mye i Iron Maiden.. og også Depeche Mode.. men det er en "litt" annen genre... Så selve Black Metalen går meg nok "hus forbi".. selv om jeg hørte Brainstorm her en dag.. veldig bra! Og så er det en del norske band (synger på norsk også) som ihvertfall har bra melodi og stemme. Tekstene skal jeg ikke si noe om.. har ikke hørt så mye på dem... Atskillig mer aksept nå enn før, og sannsynligvis en del bedre musikk som blir laget..
Superlammet Skrevet 16. august 2006 #20 Skrevet 16. august 2006 Men det ER ikke pent! Nick Cave er pent, derimot. ← vi kan diskutere musikksmak og hvem som har rett eller galt til vi blir blå i ansiktet, men vi kommer nok aldri til å bli enig. Jeg synes ikke Nick Cave synger pent, men musikken hans er råbra. Vokalen hans legger en sjarm over det hele. Jeg for min del hører på metal (det meste innen sjangeren), rock, pop, hip hop, klassisk, opera, and so on and so forth. Det er like mye dritt blandt alle sjangere, for å si det slik.
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå