Gla'jenta Skrevet 6. januar 2003 #1 Skrevet 6. januar 2003 Føler meg sååå blek og gusten i vinterhalvåret, og lurer på om jeg skal ta meg noen turer i solariumet i ukene som kommer. Men jeg har jo hørt hvor skadelig dette kan være, vil jo ikke få hudkreft heller da... Er det noen som kan gi meg noen tips om hvor ofte lenge jeg bør sole meg for å oppnå ønsket resultat, og om hvor mye det koster? (solariumet jeg har tenkt å bruke har myntinnkast)
starie Skrevet 6. januar 2003 #2 Skrevet 6. januar 2003 Solarium er skadelig, men om man begrenser bruken er det svært gunstig for velværen sin del. Du skal vite at uansett hvor lite man bruker det er strålene skadelige og gir en økt fare for for tidlig aldring og kreft. Jeg soler meg skjelden. Når jeg vil bli brun soler jeg meg 16 minutter annenhver dag til jeg har oppnådd ønsket farge.
vilja Skrevet 6. januar 2003 #3 Skrevet 6. januar 2003 Om man er ble og gudten, så er helsestudioer et bra valg, eller å jogge/på en landevei eller annen idrett. da får man en legger og kledelig rødfarge i kinnene, som ser sunn ut oxo! Da sees det ikke så mye at en er hvit i huden! *Vilja må ut og få fart på blodomløpet straks det er litt mindre glatt ute* :D :D :D
Gjest Duchess Skrevet 8. januar 2003 #4 Skrevet 8. januar 2003 Det er ikke anbefalt å ta solarium mer enn 2-3 ganger i uka har jeg hørt.
Gjest Mzfire Skrevet 8. januar 2003 #5 Skrevet 8. januar 2003 Det pleier også å stå plakater hvor det står hvilken ansiktstype du går inn under. Med hensyns til øyenfarge, hårfarge og huden din hvor du skal svare på spørsmål. Så kommer du fram til selv hvilken hud du har. Jeg har øst-europeisk hud tror jeg , og tåler solen bedre enn de som har nordisk og vesteuropeisk hud. ( tror jeg blander litt begreper her ) Uansett er det lurt å bare ta det forsiktig i begynnelsen så du ikke blir solbrent. Så øker du minuttene etterhvert. Selv kan jeg ta en halvtime første gangen uten å bli solbrent, hvet ikke om du kan det. Ikke å anbefale heller. Ta for.eks 15 min første gangen og så 18 min neste gang også øker du sakte etterhvert. Bare vær forsiktig.
Chiquita Skrevet 8. januar 2003 #6 Skrevet 8. januar 2003 Jeg leste et sted at man ikke måtte over 50 soltimer i et år... (1 soltime = 20 min) Jeg snakker da om soltimer i solarier, selvfølgelig. Tidligere har jeg løst dette ved å ta solarium i 20 minutter en gang i uka om høsten, vinteren og våren. (oii... denne høsten/vinteren har jeg helt glemt det - har så mye annet å tenke på...) :oops: Dersom du har veldig lys hud, er det lurt å ikke starte for hardt så du blir brendt, men start kanskje med 10 min de første gangene, og øk så til 15 og senere 20 min. Jeg har selv veldig mørk hud i utgangspunktet, og trodde at jeg skulle greie dette "fint" de første gangene, selv om jeg tok "bare" 15 min... Den første gangen gikk fint, men den 2. gangen (uka etter) ble jeg brendt.... Husk bare på at du ikke går for fort over fra et "stadie" til et annet.... *klem* Chiquita (som skal ta seg en solariumstime i morgen)
Sirius Skrevet 8. januar 2003 #7 Skrevet 8. januar 2003 Jeg vil også sole meg!!! Men hva med tatoveringene mine? Vil de bli stygge/bleket av solariet? Bør en dekke de med solkrem? Jeg har bare tatt solarium en gang i blandt tidligere, men denne vinteren føler jeg meg virkelig gusten og blek. Hadde virkelig vært fint å kunne fått igjen litt farge på kroppen.
Nitha Skrevet 8. januar 2003 #8 Skrevet 8. januar 2003 Det har også kommet flere ålreite selvbruningskremer på markedet de siste årene. Da slipper du i alle fall å tenke på strålingsfaren... Nitha
Gjest Anonymous Skrevet 8. januar 2003 #9 Skrevet 8. januar 2003 Vil du bli brun uten å måtte ta sol, så prøv cliniques selvbruningslotion dark. Den blir man kjempebrun av! Jeg har veldig lys hud, men blir brun som bare det av kremen, og det ser heelt naturlig ut! Anbefales! Dersom du kombinerer dette med litt solarium ser fargen enda bedre ut.
nordinne Skrevet 9. januar 2003 #10 Skrevet 9. januar 2003 tør ikke å ta solarium jeg,har sett flere eksempler på solskadet hud,og jeg er livredd for å få solerynker.Jeg holder meg til selvbruningskrem.
Sina Skrevet 11. januar 2003 #11 Skrevet 11. januar 2003 Jeg pleier å ta litt sol på vårhalv året for å bygge opp litt pigment. Ellers så blir jeg kejmpesolbrent når sommersola kommer frem. Jeg har også tenkt p skader, men så lenge du gjør alt med måte så tror jeg det går bra. Alt er jo skadelig hvis man overdriver..... Tror ikke selvbruningskrem er det mest gunstige for huden heller.. Uansett: Bruk beskyttelse briller hvis du vil ta solarium!!!! VIKTIG VIKTIG
*nora* Skrevet 11. januar 2003 #12 Skrevet 11. januar 2003 Jeg var og tok solarium i går, har ikke gjort det på maaange år! Begynte med 14 minutter, utifra plakaten på veggen der det stod litt om hudtyper o.l. I dag kan jeg kjenne at jeg har solt meg, men er vel ikke akkurat solbrent. På onsdag skal jeg ta mer sol, og lurer på om jeg skal da ligge en 15-18 minutter.
Gjest Zalomine Skrevet 11. januar 2003 #13 Skrevet 11. januar 2003 Jeg har aldri tatt sol (solarium altså) en eneste gang i mitt liv jeg. Er ikke egentlig så redd for skadene, så lenge man ikke overdriver, men har rett og slett aldri gjort det. Javisst er jeg blek nå midt på vinteren, det er jo realtivt normalt egentlig. Jeg har ikke noe problem med å være blek jeg... Velger sminke som passer til vinterblke hud selvsagt, og synes dette går helt fint. Så gleder jeg meg heller til våren, og solstråler fra himmelen (like skadelige disse, men jeg ser nå på det som mer koselig å bli brun på den måten... frisk luft er like viktig....) I sommer som var var det jo strålende vær, og kjempevarmt store deler av sommeren. Ja, det var KJEMPEGØY å sitte inne og skrive utredning når det var 25 grader ute, sola stråle som aldri før, og gradene inne selvsagt var uutholdelige... Så jeg fikk ikke med meg så mye farge fra den sommeren, så nå er jeg nok veldig blek. Ok, dette er sikkert en del utenfor tråden, men det jeg egentlig lurte på: gjør det noe om jeg er blek da? Selv ser jeg at jeg er blek, men anser det som naturlig. Spør jeg sambo får jeg jo bare vite at jeg er nydelig uansett. Så sprøsmålet er: objektivt: gjør det noe om jeg er blek hele vinteren? Ser jeg syk ut da? (Ja, jeg er jo ekstra blek når jeg er syk, men det er en annen sak) Anser andre folk meg som å være sykelig, innesluttet og sånne ting, dersom jeg er blek hele vinteren lang, og våren og for den del, til sola varmer meg? For meg som tilbringer sommeren i Norge er det tidvis lite sol å hente om sommeren også. Burde jeg ta solarium for å ikke være så blek, for utseenes skyld?
*nora* Skrevet 11. januar 2003 #14 Skrevet 11. januar 2003 Burde jeg ta solarium for å ikke være så blek, for utseenes skyld? Nei, Fredagsbarn, det trenger du ikke, så lenge du føler deg vel med slik du ser ut. Og nå om vinteren er det vel mer normalt å være blek, enn sommerbrun For å "forsvare", eller forklare, hvorfor JEG tar solarium nå, er at jeg i hele desember har vært veldig syk, og itillegg har ungene vært litt syke, mange våkenetter osv. Føler meg utslitt, og synes jeg ser ut som ei gammal vaskefille Dette skal jeg gjøre noe med, for min egen del, for å føle meg litt mer ovenpå. Derfor har jeg farget håret, klippet meg, begynt å ta solarium og bestillt time til ansiktsbehandling! I tillegg skal jeg ha en hel ettermiddag (!) for meg selv for å shoppe litt!! Så sånn er det med meg, om det var noen som lurte
Gjest Zalomine Skrevet 11. januar 2003 #15 Skrevet 11. januar 2003 Jeg har ingen problemer med å forstå hvorfor noen gjør det, bare lurte på om andre anså det som merkelig at jeg IKKE gjør det... Om du skjønner hva jeg mener. Jeg gjør nå uansett som jeg vil, og jeg har ikek videre stor trang til solarium, så enn så lenge bruker jeg ikke tid eller penger på det. Men alle gjør vel det de selv vil
Frisquine Skrevet 11. januar 2003 #16 Skrevet 11. januar 2003 Jeg tok min første soltime for i høst/vinter nå i forrige uke, og tok da i 15 min. Er temmelig blek, så jeg kommer til å ta to ganger i uka hvis jeg fortsetter. Ble litt rød bak på ryggen, og tør ikke ha sånn ekstra ansiktssol på. Er litt godt å ta sol når det er iskaldt ute. Men fyttikatta inni hampen hvor dyrt det er!!! ---------------------- Frisquine
Gjest Donna Skrevet 11. januar 2003 #17 Skrevet 11. januar 2003 I vinter solte jeg meg 20 minutter (40 kr) en gang i uken, nå soler jeg mindre ....ikke hver uke ...det er jo farlig ..... men synes det er herlig å beholde fargen hele året ..det har en del å si for vellværet .... "brunt flesk er finere enn hvitt" var det noen som sa til meg en gang ..... føler meg i allefall mer vel med litt farge .
Gjest Anonymous Skrevet 12. januar 2003 #18 Skrevet 12. januar 2003 Hvis man ønsker å se ut som et skrukketroll før man er 40 så... Jeg sluttet med solarium for 5 år siden, det er mye bedre med foundation og sun-powder. dessuten, må man være så brun da, ser unaturlig ut i januarkulda.
Gjest Donna Skrevet 12. januar 2003 #19 Skrevet 12. januar 2003 skrukketroll og skrukketroll.........jeg syns ikke 20 minutter et par ganger i mnd er mye - eller er det det :o ?? Uansett føles det bedre å ha litt farge - men det er min mening.Har man ting man er misfornøyd med så hjelper det en god del at man i det minste har litt farge. Dusjer etter på - og smørrer meg så inn med boddylotion - tror det er bra for huden etter en soling.
bare meg 79 Skrevet 12. januar 2003 #20 Skrevet 12. januar 2003 Solarium skader huden.Er ca 90 % uva stråler så da er det ikke så mye uvb(det som gjør at man blir brun og brennt) :-? Men det er jo litt godt og ligge og slappe av.Du kan sole deg ca 10-12 min inntil 12 ganger i året.Da er det ikke så farlig.Men allt du gjør skader huden din. Bruk alltid solkrem i ansikt og på brystpartiet.Og på tatoveringer MD har veldig god solkrem til ansikt kjøpes hos hudpleiere.Så litt sol skader ikke,men allt med måte
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå