Gjest gjesten Skrevet 29. juli 2006 #1 Skrevet 29. juli 2006 På jobben min er det et problem at man ikke alltid får tak i den som er nærmeste sjef om man ringer til bedriften for å si fra om sykdom. Den telefonen man ringer til tar førsteman som hører den, være det en kollega eller sjefen. Interne regler i bedriften sier at man SKAL ringe til nærmeste sjef. Og enkelte mener da at det ikke er godt nok å si fra til en kollega som forteller det til sjefen. Men slik jeg tolker reglene i folketrygdloven er man bare forpliktet til "å gi bedriften beskjed" om sykdom og ikke kan jobbe. Da må det vel være godt nok at man ringer og gir beskjed til den som tar tar telefonen, for da ha man jo gitt beskjed "til bedriften" selv om det bare er en kollega som tar telefonen og ikke sjefen? Er det noen som kan jussen bak reglene her?
brumma* Skrevet 29. juli 2006 #2 Skrevet 29. juli 2006 Skal ikke skryte på meg å vite så mye om disse reglene, men etter ordlyden "gi arbeidsgiver beskjed" vil nok bedriften argumentere med at arbeidsgiver ikke er kollegaer. Det er vel ikke verre enn å spørre etter nærmeste sjef når du ringer? Jeg har opplevd både at man kan si fra til "hvem som helst" (som bringer det videre til sjefen), og at man må snakke direkte med sjefen. Sikkert mange sjefer som synes det er greiest å få vite det direkte. Da blir det ikke glemt, og de kan også få et inntrykk av hvor lenge arbeidstaker vil bli borte osv... Kanskje ikke helt svar på det du lurte på, men jeg tolker det som at bedriften kan kreve at du snakker med nærmeste sjef.
Gjest gjesten_ts Skrevet 29. juli 2006 #3 Skrevet 29. juli 2006 Takk, for svar Brumma. Bedriften bruker det argumentet som du trekker frem om at de kan kreve at man må snakke med sjefen direkte. Men jeg er ikke overbevist at det er slik. Derfor; er det noen jurister her som kan litt mer om fortolkingen av disse reglene?
Gjest Bjørnsdatter Skrevet 29. juli 2006 #4 Skrevet 29. juli 2006 Det enkleste for deg er å snakke direkte med sjefen, for det er ditt ansvar at beskjeden kommer fram til rette vedkommende. Og rette vedkommende er arbeidsgiver, ikke kollega. Bevisbyrden ligger på deg dersom det blir uenighet om hvorvidt beskjeden er gitt - altså ikke stol på at andre skal gi beskjed for deg.
Gjest Blondie65 Skrevet 29. juli 2006 #5 Skrevet 29. juli 2006 Hos oss er kulturen at det holder å ringe bedriften å gi beskjed. Altså den som tar telefonen setter opp på tavlen at jeg er syk. I tillegg pleier jeg å sende en e-post til sjefen og min nærmeste kollega og forklare hva som feiler meg og når jeg kan forventes tilbake til jobb. Hos oss har det vært en tendens til at folk sender SMS om at de er syk 5 minutter før de er forventet på jobb og dermed lager de kaos i en skiftplan. Vi har hatt oppe på allmøte hvordan og når beskjed skal gis og vi har drøftet dette med bedriftshelsetjenesten også. I disse drøftelsene kommer det frem at det er opp til bedriftens å bestemme hva som er god nok beskjed - og vi har da besluttet at kulturen skal være hos oss at man gir beskjed til vårt sentralbord eller nærmeste leder at man er syk så tidlig som mulig pr telefon. SMS er ikke godt nok. Det er også vedtatt at vi skal innføre en kultur for oppfølging av langtidssykemeldte - at de kan forvente seg at bedriften holder kontakten. En del av denne kulturen er at det ikke er alright å sende sykemeldingen i posten men at man kommer personlig og leverer denne så sant man er oppegående. Det er altså opp til bedriften - innenfor lovens bokstav - å utarbeide hva slags kultur som skal gjelde. Dvs. at dersom bedriften sier at du SKAL snakke med din leder så SKAL du altså det.
Atmi Skrevet 29. juli 2006 #6 Skrevet 29. juli 2006 Takk, for svar Brumma. Bedriften bruker det argumentet som du trekker frem om at de kan kreve at man må snakke med sjefen direkte. Men jeg er ikke overbevist at det er slik. Derfor; er det noen jurister her som kan litt mer om fortolkingen av disse reglene? ← Vet ikke om jeg syns loven har så mye å si i akkurat dette tilfellet. Dersom arbeidsgiver ønsker du skal gi beskjed til nærmeste leder så syns jeg faktisk det er lite forlangt. Det handler litt om at når noen blir syke så forårsaker det faktisk en del ekstraarbeid, og at lederen ønsker å være sikker på at beskjeden kommer frem skulle bare mangle. Arbeidstakere er flinke til å stå på krava sine, og på grunn av det er det også mange som nok kunne "glemme" å gi videre en slik beskjed. Jeg syns det bare skulle mangle faktisk. Nå har jeg ikke hørt om slikt før da, jeg mener - jeg har aldri opplevd at jeg må kontakte sjefen dersom jeg blir syk. Derfor regner jeg med at de som forlanger det har en god grunn til det. Kanskje de tidligere har slitt med at folk ikke har gitt beskjed om sykdom for så i ettertid hevde at de har gitt beskjed til andre annsatte? Da må de evt selvfølgelig sette noen grenser for å unngå slikt. Ikke bare for ledelsens del, men også for de andre annsatte som får en del ekstraarbeid når noen ikke stiller på jobb. Atmi
Snuppelure Skrevet 30. juli 2006 #7 Skrevet 30. juli 2006 jeg kan ikke jussen her. Men jeg har vært borte i noe lignende og da "vant jeg frem" med at sentralbordet hadde fått beskjed før kl 0830 og at nærmeste sjef da ikke var kommet på kontoret. Selvom kontrollfreaket av en sjef ikke var særlig fornøyd med det....
Usikker Skrevet 30. juli 2006 #8 Skrevet 30. juli 2006 På min arbeidsplass ringer vi sentralbordet og gir beskjed. De har rutine på å sende fraværs-skjema (på e-post) til den som er fraværende, og en melding til overordnede. Vi kan også sende en e-mail til arbeidsgiver felles-mailboks og gi beskjed. Første dag tilbake på jobb fyller vi ut fraværsskjemaet med årsak og fraværslengde og leverer dette til overordnet. Visste ikke at man måtte si fra til en sjef/overordnet. :klø:
brumma* Skrevet 31. juli 2006 #9 Skrevet 31. juli 2006 Visste ikke at man måtte si fra til en sjef/overordnet. :klø: ← Man må ikke nødvendigvis det. Det er opp til arbeidsgiver å bestemme (sånn jeg har forstått det).
Brunhilde Skrevet 2. august 2006 #10 Skrevet 2. august 2006 I tillegg pleier jeg å sende en e-post til sjefen og min nærmeste kollega og forklare hva som feiler meg og når jeg kan forventes tilbake til jobb. ← Ingen på jobb har krav på å vite hva som feiler deg. Det er en sak mellom deg, legen og NAV-Trygdeetaten! Det er også vedtatt at vi skal innføre en kultur for oppfølging av langtidssykemeldte - at de kan forvente seg at bedriften holder kontakten. En del av denne kulturen er at det ikke er alright å sende sykemeldingen i posten men at man kommer personlig og leverer denne så sant man er oppegående. Det er altså opp til bedriften - innenfor lovens bokstav - å utarbeide hva slags kultur som skal gjelde. Dvs. at dersom bedriften sier at du SKAL snakke med din leder så SKAL du altså det. ← Hvis dere er en IA-bedrift så er oppfølging av langtidssykemeldte lovpålagt! Om man kan pålegges å levere sykemelding personlig er jeg veldig i tvil om. Jeg tror ikke man kan det! På min arbeidsplass ringer vi sentralbordet og gir beskjed. De har rutine på å sende fraværs-skjema (på e-post) til den som er fraværende, og en melding til overordnede. Vi kan også sende en e-mail til arbeidsgiver felles-mailboks og gi beskjed. Første dag tilbake på jobb fyller vi ut fraværsskjemaet med årsak og fraværslengde og leverer dette til overordnet. Visste ikke at man måtte si fra til en sjef/overordnet. :klø: ← Er du sikker på at årsak skal fylles ut? Jeg forstår at man skal skrive om fravær skyldes egen sykdom, barn sykdom eller barnepassert sykdom, men mener fremdeles at verken arbeidsgiver eller kolleger har krav på å få vite årsaken til fraværet. Ellers syns jeg det er en god skikk å gi beskjed om fravær så fort som mulig.
Gjest Blondie65 Skrevet 4. august 2006 #11 Skrevet 4. august 2006 (endret) Det er klart at de ikke har KRAV på å vite hva som feiler, og dersom jeg hadde psykiske problemer eller noe annet jeg ikke ville snakke om ville jeg ikke sagt det heller. Men av meg selv forteller jeg at jeg har halsbetennelse eller hekseskudd eller hva det er så slipper jeg tusen spørsmål. Man skal huske at hvis man gir de opplysningene man kan gi så blir det mindre mistenksomhet. Det er ikke bare i IA bedrifter oppfølging av langtidssykemeldte er lovpålagt. Det er faktisk slik at dersom du ønsker å si opp en langtidssykemeldt etter at de har vært sykemeldt et år kan du ikke gjøre dette dersom du ikke har hatt kontakt med vedkommende i mellomtiden. Det står i loven at sykemelding skal leveres så snart som mulig etter at sykdom er inntruffete. Dersom den ansatte foretrekker å sende denne pr post kan den ansatte gjøre det, men da må man påregne en telefon fra sjefen med "dumme" spørsmål. Siden noen av de langtidssykemeldte velger å la være å ta telefonen når sjefen ringer, samt ikke gidder svare på skriftlige henvendelser så prøver vi altså å få til at sykemelding skal leveres personlig. Den syke har også forpliktelser i hht. loven, det har de syke en tendens til å glemme. Du har fremdeles "makten" som syk - sier du nei til omplassering eller andre tiltak er du i din fulle rett til det (kjenner ikke IA bedrifter) - men nekter du å snakke med bedriften så må du også finne deg i at du mister jobben når året er gått, eller at innstillingen sjefen din får til deg er en smule muggen. Jeg kan LOVE deg at syke som stadig blir syk like før ferien, når de har fått nei til vaktbytte, fordi de ikke liker arbeidsoppgavene, som kontakter bedriften med en sms to minutter før vakten deres begynner og er syk etc. er en plage for oss som er ærlige. Hvis dialogen blir som vi ønsker mellom bedrift og ansatte slipper vi slike forhold. Endret 4. august 2006 av Blondie65
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå