Gjest Eira Skrevet 24. juli 2006 #1 Skrevet 24. juli 2006 Vi har fått sånne små fluer på kjøkkenet, de var her ifjor også. Da brukte jeg hårspray på de..men det blir litt tidkrevende. Noen som vet hva de kommer av og evt hvordan bli kvitt dem?
Gjest Gjest Skrevet 24. juli 2006 #2 Skrevet 24. juli 2006 Fuktig jord (potteplanter), søt og overmoden frukt, organisk avfall er yngleplasser for sånne såfluer...
tøydukke Anna Skrevet 24. juli 2006 #3 Skrevet 24. juli 2006 Hvis de er litt brunlige i fargen, kan det være fruktfluer. De er små og det er gjerne mange av dem. Jeg tar en liten skål med søt, ublandet saft med et par dråper zalo i. Da går fluene oppi og kommer seg ikke opp igjen. Satt faktisk en slik skål på kjøkkenet i går, da med en jordbær oppi som ekstra lokkemiddel, og i går kveld lå det en ni-ti druknede fluer i skåla. Fungerer hos meg hvert fall.
Gjest Eira Skrevet 24. juli 2006 #5 Skrevet 24. juli 2006 (endret) Nå har jeg satt ut ei skål med saft og zalo. Så de er ikke farlige altså? Syns fluer er sååå ekle hvertfall på kjøkkenet. Men hvis de er fruktfluer, kommer de med hjem fra butikken da? Endret 24. juli 2006 av Eira
skrue Skrevet 25. juli 2006 #7 Skrevet 25. juli 2006 (endret) Normalt er det en hærmygg. Kan følge med plantejord om man er uheldig. Det var jeg en gang. Jeg endte opp med å bytte ut all jord i de pottene der fluene hadde sitt tilhold. Jeg renvasket plantene slik at røttene var helt bare. http://www.nhm.uio.no/zoomus/minste_husdyr...r/haermygg.html Edit: Etter denne opplevelsen har jeg alltid testet en ny pose med jord før jeg begynner å bruke den. Lar en potte med jord stå et par uker for å se hva som skjer. Endret 25. juli 2006 av skrue
Gjest Bjørnsdatter Skrevet 28. juli 2006 #8 Skrevet 28. juli 2006 Hender jeg får sånne jeg også. Da hjelper det som regel å sjekke om det er noe som har forsvunnet bak søplebøtta som jeg ikke har sett, noe frukt som har blitt dårlig eller lignende. Vaske med salmiakk og grønnsåpe på utsatte steder, så er de vekk.
Gjest Eira Skrevet 28. juli 2006 #9 Skrevet 28. juli 2006 Har vasket "søppelskapet" og bøtta med salmiakk. Og fjerna all frukt..og slo ihjel de fluene jeg fikk tak i. Og nå har jeg bare sett 1 på mange dager. Men nå klarer jeg ikke å kjøpe frukt, tenker bare på egg og fluer..Blæh.
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå