Gjest gjesta Skrevet 4. juli 2006 #1 Skrevet 4. juli 2006 Selv om kyrne går ute nå om sommeren så må de vel melkes hver dag, sånn som ellers? Ja, for jeg regner jo med at det ikke bare er slaktekyrne som får spankulere i det fri. Melkekuene må jo også få lov. (Hmmm...må slaktekyr melkes? :klø Herregud! Jeg er seriøst ikke noen bonde!
Fakse Skrevet 4. juli 2006 #2 Skrevet 4. juli 2006 Du er altså virkelig i det undrende hjørnet i dag Min erfaring er med geiter. De melker man før man slipper dem ut om morgenen. Så kommer de hjem på kvelden, får silo og blir melket. Sover i fjøsen og slippes ut på neste morgen. Jeg vet at det samme ble gjort med kyr før i tida. Derfor de hadde sommerfjøs, noen måtte jo være der sammen med dyrene og ta seg av melkingen. Det varierte litt hvorvidt dyrene sov ute eller inne, men de ble i alle fall henta inn for å melkes. Hvordan det er vanlig å gjøre det i moderne fjøs vet jeg ikke.
Gjest gjesta Skrevet 4. juli 2006 #3 Skrevet 4. juli 2006 Ja, jeg rakk å undre over mye rart på veien fra Oslo til Narvik, det er sikkert. Ok, så kyrne tas antageligvis inn hver kveld altså.... Jeg trodde de sov ute også jeg. Er det en sjau å få kyrne inn om kvelden, eller synes de det er helt greit mon tro. :klø:
Gjest gjest1 Skrevet 4. juli 2006 #4 Skrevet 4. juli 2006 Nå vet ikke jeg hvordan ALLE bønder rundt omkring gjør dette, men mange har dem på beite hele døgnet, og tar dem inn for melking om morgenen og kvelden, ihvertfall.
Gjest gjest1 Skrevet 4. juli 2006 #5 Skrevet 4. juli 2006 Jeg tror forresten kyrne synes det er ''helt greit'' å bli melket om kvelden.
Gjest gjesta Skrevet 4. juli 2006 #6 Skrevet 4. juli 2006 Ja, det tror jeg og, men vil de egentlig inn? Det må jo være så deilig for dem å være ute!
Gjest gjesta Skrevet 4. juli 2006 #7 Skrevet 4. juli 2006 .så nå at du hadde svart at noen har kyrne ute hele døgnet. Det høres bra ut! Heia kua!
Gjest fluesmekker Skrevet 4. juli 2006 #8 Skrevet 4. juli 2006 Kyrne vil nok bli melket, er ikke behagelig å gå med fulle jur. Og de får vel kraftfor også når de skal inn å melkes, det gleder de seg nok til. Dessuten er vel kyr for det meste ganske medgjørlige dyr, så tror ikke de byr på så altfor store problemer.
Gjest gjest1 Skrevet 4. juli 2006 #9 Skrevet 4. juli 2006 Dessuten er vel kyr for det meste ganske medgjørlige dyr, så tror ikke de byr på så altfor store problemer. ← VEL.
Pepita Skrevet 4. juli 2006 #10 Skrevet 4. juli 2006 De går nok ganske frivillig inn for å melkes, sikkert ikke noe godt med melkespreng for kyrne heller! De går faktisk rett på riktig bås også uten hjelp! Ikke såååå dumme som de ser ut for, men det er ikke mye om å gjøre!!
Gjest vimse Skrevet 4. juli 2006 #11 Skrevet 4. juli 2006 Ikke alle melkekyr blir melket om sommeren heller. De er avlatt(gjort ikke-melkende) i forkant av ventet kalving.
Gjest Gjest Skrevet 4. juli 2006 #12 Skrevet 4. juli 2006 Bringer tankene tilbake til barndoms år nå, det er ikke få ganger jeg har lokket kyr inn til fjøsen om kvelden. Vanligvis stod kyrne og ventet i 6-tida når det var på tide å bli melket. Melkespreng er ikke godt, og de gleder seg til å bli melket etter at de har gått og gresset hele dagen. Men om de ikke venter ved grinda, så er det likevel enkelt å få dem inn. Fasiten like enkel som genial: lokk bjellekua til deg med å skrangle med en boks med fõr, og resten følger etter som en "saueflokk". Hvor vidt de er inne om natta, eller om de blir sluppet ut igjen er ofte avhengig av hvor langt unna de er på beite. Er det et godt stykke å gå, så blir de ofte holdt inne over natta, men er like ved fjøsen blir de sluppet ut igjen med en gang melkinga er over. *mimre, mimre* de vanskeligste å få inn var kalvene, de er så morsomme å se på når de leker seg ute på enga, men ikke like morsomme når en sklir i kuruker når de skal hankes inn.....
Gjest splæsj Skrevet 4. juli 2006 #13 Skrevet 4. juli 2006 Kuene kan klokka! Stefaren melker dem i femtiden. Nøyaktig klokka fem (ja, alltid på riktig tidspunkt) beveger de seg mot fjøset, går inn, finner plassene sine, og står så klare til å bli melket. De hadde nok ikke gjort dette om de syntes det var ubehagelig å bli melket.
Gjest splæsj Skrevet 4. juli 2006 #14 Skrevet 4. juli 2006 Ikke såååå dumme som de ser ut for, men det er ikke mye om å gjøre!! ← Kuer er veldig intelligente.
Gjest gjesta Skrevet 4. juli 2006 #15 Skrevet 4. juli 2006 Nøyaktig klokka fem (ja, alltid på riktig tidspunkt) beveger de seg mot fjøset, går inn, finner plassene sine, og står så klare til å bli melket. ← Imponert! Og klart jeg skjønner at kuene liker å bli melket, det lurte jeg egentlig ikke på. (Jeg har da vært "melkeku" sjøl! )
Festus Skrevet 4. juli 2006 #17 Skrevet 4. juli 2006 Kvigene kan gå ute hele døgnet, da de er kyr som ikke har fått kalver ennå, og dermed ikke har noe melk i jurenen sine. Ellers husker jeg at naboen tok inn melkekuene til melking hver kveld, og sendte dem ut igjen på morgenen. Selv om kyrne er gravide, kan de likevel gi melk, og blir melket på samme måte som resten av melkekuene. Og det med tidspunktene er helt riktig..... artig å se at de stilte seg opp ved grinda når de ville inn..
Gjest Gjest Skrevet 4. juli 2006 #18 Skrevet 4. juli 2006 Kuer er veldig intelligente. ← De bare ser ikke sånn ut Men de er kule. Har akkurat hilst på noen i nærheten av der jeg bor.
Gjest Gjest Skrevet 4. juli 2006 #19 Skrevet 4. juli 2006 Kvigene kan gå ute hele døgnet, da de er kyr som ikke har fått kalver ennå, og dermed ikke har noe melk i jurenen sine. Ellers husker jeg at naboen tok inn melkekuene til melking hver kveld, og sendte dem ut igjen på morgenen. Selv om kyrne er gravide, kan de likevel gi melk, og blir melket på samme måte som resten av melkekuene. Og det med tidspunktene er helt riktig..... artig å se at de stilte seg opp ved grinda når de ville inn.. ← Ja, men som Vimse nevner over her så har (bør ha, i det minste) de en periode hvor de ikke blir melket de siste par månedene før neste kalving. Man trapper ned melking og intensiv föring - avlating kalles dette sånn omtrent. . jeg jobba i fjøs et år, både inne og i sommerfjøs - veldig hyggelig. Er usikker på hvor intelligente kyr er, men de har i hvert fall sterke viljer.
Festus Skrevet 5. juli 2006 #20 Skrevet 5. juli 2006 Ja, men som Vimse nevner over her så har (bør ha, i det minste) de en periode hvor de ikke blir melket de siste par månedene før neste kalving. Man trapper ned melking og intensiv föring - avlating kalles dette sånn omtrent. . ← Det vet jeg ingenting om, men det høres logisk ut. Mener de snakket om at de gravide kuene ga mindre melk enn de andre... om dette skjedde naturlig eller ikke skal jeg ikke si noe om, de nevnte ingen årsaker, og dette er over 20 år siden....
Fremhevede innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå