Peony Skrevet 23. juni 2006 #1 Skrevet 23. juni 2006 Noen som vet hva den norske betegnelsen på 'clotted cream' er?
Rosenrød Skrevet 23. juni 2006 #2 Skrevet 23. juni 2006 Dette lurer jeg også på. Er det noe smørlignende mon tro?
Gjest gjest1 Skrevet 24. juni 2006 #3 Skrevet 24. juni 2006 Jeg tror ikke det finnes noen norsk betegnelse på "clotted cream" siden vi faktisk ikke har det her i landet.
Gjest lillelou Skrevet 24. juni 2006 #6 Skrevet 24. juni 2006 Jeg har ikke sett noe norsk ord for det noen gang. Clotted cream har omtrent samme konsistens som crème fraiche,men er fetere.Omtrent samme fettinnhold som fløte,tror jeg. Tradisjonelt tilbehør til scones (i tillegg til marmelade).
*Enigma* Skrevet 25. juni 2006 #7 Skrevet 25. juni 2006 Jeg slo opp i Clue og der sto det: clotted cream - (matvarer) UK: tykk fløte skummet av kokt melk.
Nilma Skrevet 25. juni 2006 #8 Skrevet 25. juni 2006 Jeg har ikke sett noe norsk ord for det noen gang. Clotted cream har omtrent samme konsistens som crème fraiche,men er fetere.Omtrent samme fettinnhold som fløte,tror jeg. Tradisjonelt tilbehør til scones (i tillegg til marmelade). ← Noen små korrigeringer: Crème fraîche og fløte har omtrent samme fettinnhold (35%), mens clotted cream er enda fetere (55%), clotted cream er heller ikke syrlig som crème fraîche. Dessuten bruker man ikke marmelade til scones, men syltetøy. Til trådstarter: Dersom du trenger en erstatning for clotted cream, synes jeg mascarpone er det som kommer nærmest.
Gjest Gjesta Skrevet 26. juni 2006 #9 Skrevet 26. juni 2006 *drømme* Cream tea på DeWynns i Falmouth, Cornwall: scones med clotted cream og jordbærsylte, skylt ned med te.
Imax Skrevet 26. juni 2006 #10 Skrevet 26. juni 2006 Oj Spinone, det hørtes vidunderlig ut Hadde to uker i Cornwall en gang, og det var jo nettopp sånne opplevelser som sitter i. Kjenner smaken enda (kanskje jeg skal lage scones?). Clotted Cream husker jeg mer eller mindre som smør, litt sånn som når man pisker krem for lenge. Scones+clotted cream+syltetøy, så det smakte og fungerte som smør. Mascarpone ligner ikke det jeg fikk i Cornwall i hvert fall, hadde heller faktisk satset en femmer på skikkelig setersmør! Hvorfor lurer du peony?
Peony Skrevet 26. juni 2006 Forfatter #11 Skrevet 26. juni 2006 Hvorfor lurer du peony? ← Mannen min hadde store planer om å bake scones, men visste ikke hva vi kunne bruke i stedet for clotted cream...
Gjest Gjesta Skrevet 26. juni 2006 #12 Skrevet 26. juni 2006 Mascarpone ligner ikke det jeg fikk i Cornwall i hvert fall, hadde heller faktisk satset en femmer på skikkelig setersmør! ← Nei, nei, nei! Setersmør er da ikke i nærheten av clotted cream! Men det er klart, det er jo ikke noe i veien for å bruke smør på scones likevel (men noe clotted cream erstatning blir det ikke, skal være myyyye clotted cream og litt sylte. ) Jeg fant forresten et par oppskrifter, for de som er entusiastiske: http://www.astray.com/recipes/?show=Homema...clotted%20cream http://www.devon-calling.com/food%20and%20...otted-cream.htm
Rosenrød Skrevet 27. juni 2006 #13 Skrevet 27. juni 2006 Jeg skal til London i august, og da skal vi drikke afternoon tea på Ritz. Da blir det scones og clotted cream, nam!
Gjest Gjest Skrevet 16. oktober 2006 #14 Skrevet 16. oktober 2006 clotted cream er oppvarmet tykk fløte.... hilsen mann
Irie Skrevet 17. oktober 2006 #15 Skrevet 17. oktober 2006 Peony : du kan få ta i Clotted cream i Oslo og... Sultan på Grünerløkka har i alle fall, jeg mener jeg har sett det rundt på andre innvandrerbutikker og...
Gjest Gjest Skrevet 17. oktober 2006 #16 Skrevet 17. oktober 2006 Mmmm... nå fikk jeg lyst på scones, te og clotted cream!!
Gjest Gjest Skrevet 17. oktober 2006 #17 Skrevet 17. oktober 2006 Peony : du kan få ta i Clotted cream i Oslo og... Sultan på Grünerløkka har i alle fall, jeg mener jeg har sett det rundt på andre innvandrerbutikker og... ← Hverken Sultan på Grünerløkka eller Sagene har. Noen andre tips?
Gjest Gjest Skrevet 18. oktober 2006 #18 Skrevet 18. oktober 2006 Du kan lage clotted cream selv. Du må bruke upasteruisert (staves det sånn??) fløte og la den syde i lang tid. timer... Skjer en prosess ved at melkesukkeret spaltes eller noe sånn, og føten blir tykk og litt søtlig. Jaffal sånn en kokk froklarte meg det! Så er jo utfordringen å få tak i upasteruisert fløte igjen da.. kanskje delikatessebutikker kan hjelpe?
Rosenrød Skrevet 13. august 2008 #19 Skrevet 13. august 2008 Gammel tråd, ja, men jeg har så lyst til å kunne lage (eller kjøpe) clotted cream. Er det noen som vet om det er mulig å få tak i i Stavangerområdet?
Rosenrød Skrevet 13. august 2008 #20 Skrevet 13. august 2008 Jeg trenger også en god oppskrift på scones...
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå