Smørblomsten Skrevet 2. juni 2006 #1 Skrevet 2. juni 2006 Noen som kan tipse meg om hvordan tilbered fersk asparges med revet parmesan? Hørt at det skal være godt, men vet ikke hvordan jeg skal lage det
Gjest Bjørnsdatter Skrevet 2. juni 2006 #2 Skrevet 2. juni 2006 Ååååååååååååååja! *slurp* Kok asparges som vanlig, rull den sammen med en tynn flis parmesan (eller riv litt over) i en skive spekeskinke. Siiiiiinnsykt digg! Gjør gjerne det samme med soltørka tomat, parmesan og spekeskinke... og godt brød ved siden av. Skal du ha noe skikkelig digg (brød altså), så rist skiver med godt brød i ovnen til de er ganske tørre. Del en hvitløksbåt i to og gni godt over brødskiva. Gjør det samme med en tomat. Drypp på litt god olivenolje og litt grovt salt. Nammenammenam!
Arkana Skrevet 2. juni 2006 #3 Skrevet 2. juni 2006 Brekk asparges der den brekker naturlig, kast enden. Kok dem i lettsaltet vann med litt sukker noen minutter. Ikke kok dem for lenge, det er bedre at de er for lite kokt enn for mye, de skal være al dente. Så er det bare å legge den på et fat og høvle parmesan over. Sett den gjerne under grillen i ovnen akkurat nok til at osten smelter. Noe annet som er godt er å rulle asparges og parmesan skåret i staver i tynne skiver spekeskinke.
LilleBille Skrevet 2. juni 2006 #4 Skrevet 2. juni 2006 Littt på siden - men hvorfor skal du ha sukker i kokevannet Arkana? Pleier å servere asparges med stekt spekeskinke og høvlet parmesan over. Kan gjerne også ha litt Hollandaisesaus til. Det er bare nydelig
Arkana Skrevet 2. juni 2006 #5 Skrevet 2. juni 2006 Littt på siden - men hvorfor skal du ha sukker i kokevannet Arkana? ← Det er for å få fram smaken bedre.
skrue Skrevet 4. juni 2006 #6 Skrevet 4. juni 2006 Noen som kan tipse meg om hvordan tilbered fersk asparges med revet parmesan? Hørt at det skal være godt, men vet ikke hvordan jeg skal lage det ← Veldig enkelt. 1 ss salt + 0.5 ts sukker pr liter vann. Kutt av det hardeste nederst (2-4 cm). Grønne kokes i fosskokende vann i 1.5-2 min. Hvite trenger mer tid. Kokes oppreist. Tuppen øverst, den er sartest og må ikke kokes i stykker. Skyldes i kaldt vann med en gang etterpå.
Belit Skrevet 4. juni 2006 #7 Skrevet 4. juni 2006 Damp aspargesen. Anrett på et fat og press over 1/2 sitron, ringle over en ekstra god olivenolje, litt flaksalt og kvernet pepper, og riv til slutt over rikelig med parmesan. Fantastisk!!
Gjest Gjest Skrevet 4. juni 2006 #8 Skrevet 4. juni 2006 Er alle disse forklaringer på forrett? Eller kan man ha dette til middag?
skrue Skrevet 4. juni 2006 #9 Skrevet 4. juni 2006 Er alle disse forklaringer på forrett? Eller kan man ha dette til middag? ← En flott middag er en bunt asparges, spekeskinke, potetsalat (jeg lager en uten majones i), eggerøre og hjemmelagede rundstykker. En bunt holder til to pers. for en slik rett. Jeg har spist en hel bunt selv noen ganger. Orker ikke så mye annet da.
Smørblomsten Skrevet 4. juni 2006 Forfatter #10 Skrevet 4. juni 2006 Det smakte heeelt fantastisk! MEN: min kjære har gått på et kokkekurs hvor de lærte at man ikke skal koke aspargesen først, men bare steke den i smør på stekepanna... Så jeg kokte dem dessverre litt for mye (2-3 min, og ikke stående) og så stekte etterpå...Ble litt 'vannholdige' inni...Men godt var det da!
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå