Gjest Chrizzy Skrevet 28. mai 2006 #4 Skrevet 28. mai 2006 Noen som vet hvordan man skriver ellers? Elles?
Gjest Gjesta Skrevet 28. mai 2006 #5 Skrevet 28. mai 2006 Noen som vet hvordan man skriver ellers? Elles? ← Du visste det, jo!
Gjest Gjest Skrevet 28. mai 2006 #7 Skrevet 28. mai 2006 Antok at det var "samanheng", men skrev det inn på google for sikkerhets skyld, og fikk mange treff, så da regner jeg med at det var riktig.. Men det er lov å skrive "ellers" istedet for "elles" ja? Kan jeg kaste meg på denne tråden senere i dag, istedet for å lage ny, skal skrive en artikkel eller to på nynorsk jeg også!
Gjest Gjest Skrevet 28. mai 2006 #8 Skrevet 28. mai 2006 Hvordan bruke en ordliste: 1.avgjør hvilken bokstav ordet du lurer på begynner på 2.Bla deg fram til denne bokstaven i ordliste. Ordene i ordlista er ordnet alfabetisk 3.Hvis ordet står i den nynorske utgaven av ordlista kan det brukes på nynorsk 4.ord som står i klamme kan brukes av elever i skolen, men skal helst ikke brukes av offentlige instanser 5.på samme linje som ordet står det gjerne noen tips om hvordan ordet kan brukes. Det står også ofte et synonym 6.hvordan man bøyer ordet står også på samme linja etter ordet. 7.hvis du ikke finner ordet i ordlista kan dette skyldes at det er et bokmåls-ord som ikke kan brukes på nynorsk. I samlagets ordliste er det helt foran i boka en oversikt over disse ordene med forslag til andre ord 8.anbeheitelser kan sjelden brukes på nynorsk 9.helt foran i ordlista er det også en oversikt over nynorsk gramatikk. Kan lønne seg å sette seg inn i denne før man begynner å skrive 10.Nynorsk og bokmål er ikke så ulike som mange skal ha det til. Det gjelder å bøye ordene riktig og unngå substantivsjuka. På begge målformer er det en fordel med generelt god språkbruk, og ikke for overformelt (unødvendig bruk av passiv form). søk i nynorskordboka
Gjest Gjest Skrevet 28. mai 2006 #9 Skrevet 28. mai 2006 Antok at det var "samanheng", men skrev det inn på google for sikkerhets skyld, og fikk mange treff, så da regner jeg med at det var riktig.. ← Google er ikke en ordliste, mange som skriver feil på nettet. og hvis alle bruker google som ordliste er det ikke rart mange skriver feil! Dessuten rangerer ikke google treffene etter når de har blitt publisert. Dvs at svært gamle sider med mange besøk kan komme høyt opp. Dette er en svakhet med google, og hvis du bruker google på denne måten for å sjekke rettsskrivningsstandarden kan du risikere å ikke endre rettsskriving etter det har blitt gjort endringer.
Gjest Gjest Skrevet 29. mai 2006 #10 Skrevet 29. mai 2006 Jeg ville aldri brukt ordet "samanheng" i en nynorsk tekst, selv om det kanskje er lov. Grunnen til at jeg ikke ville brukt det er at det ville høres ut som en hadde oversatt direkte fra bokmål. Jeg syns det er viktig å huske på at setningsoppbyggingen ikke er dønn likt på bokmål og nynorsk. Jeg ville nok ha brukt noe i denne duren "....dette heng saman med..."
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå