Gå til innhold

Anbefalte innlegg

Gjest Bokgjest
Skrevet

Noen som har lest New-York trilogien? Vil gjerne ha "anmeldelser" av den. Vil gjerne ha anmeldelser av andre Paul Auster-romaner også og tips om man bør lese dem i en bestemt rekkefølge! :)

Videoannonse
Annonse
Gjest Gjest
Skrevet

Ja det har jeg. Mener å huske at de var samlet i èn bok, så rekkefølgen var ganske logisk, og jeg leste den vel sånn...

Jeg husker jeg syntes særlig City of Glass var fascinerende, men da jeg leste den på nytt etterpå var den ikke såå spennende - litt for konstruert, kanskje? Bøkene henger sammen på en litt sånn "bias"-måte, er det ikke det det heter, at det nærmest er dobbelteksponeringer og ting som blir gjentatt på en "forskjøvet" måte. Intelligent skrevet, men igjen syntes jeg nok det var litt for konstruert i forhold til hva annet den ga meg innholdsmessing (Les: mer stil enn innhold?). Men for all del, les Paul Auster, han er en sympatisk skikkelse, og dette er vel en av de beste bøkene hans tror jeg.

Hva annet har jeg lest avhan, da? Moon Palace? Leviathan? Det er helt fine bøker, men han kretser ofte om de samme temaene, så man trenger på en måte ikke lese alle bøkene hans... Se også filmene Smoke og Blue in the Face som han har vært med å skrive manus til.

Jeg ivl også tro at om man har et forhold til NY tilfører det litt ekstra til bøkene. Han er veldig "lokal" sånn sett:-)

Skrevet

Jeg har bare lest The Brooklyn Follies. Men, den synes jeg var ganske fin. Gleder meg til å lese mer av ham. New-York triologien står høyt på listen! :)

Gjest Bokgjest
Skrevet

Takk takk! Noen som har lest Illusjonenes bok da?

Gjest gjest1
Skrevet

New-York trilogien har jeg lest mange ganger og er veldig glad i den romanen. Har lest alt av Paul Auster, men har egentlig ingen spesielle favoritter bortsett fra at jeg elsker språket og temaene som blir tatt opp.

Du behøver ikke lese romanene i noen spesiell rekkefølge, men jeg tror en god start kan være Moon Palace.

Gjest Bokgjest
Skrevet

Takk for tips Blanca! Moon Palace er notert! :)

Gjest Gjesta
Skrevet

Auster er favorittforfatteren min! Kanskje ikke pga. så veldig innholdsrikt plot, men mer pga. temaene, og ikke minst pga. språket, Men man bør aller helst lese bøkene på engelsk. Illusjonenes bok er fantastisk fascinerende på den måten at den klarer å få flettet sammen flere totalt uavhengige handlings"tråder" til en helhet, men på en troverdig, ikke-såpeoperaaktig måte. Dessuten elsker jeg den vemodige undertonen og måten man klarer å føle seg inn i hovedpersonens tragiske historie. Men språket er helt klart hovedgrunnen til at jeg liker ham.

Gjest gjest1
Skrevet

Hand to Mouth (the Red Notebook) er også en perle av en bok. Den er delvis selvbiografisk og beskriver Auster's ungdomsår og tidlig voksenliv. Den er også en samling av historier som stiller spørsmål om hva som er tilfeldigheter og hva som er skjebne (Auster er veldig opptatt av dette).

Han har også skrevet en veldig personlig bok om min sin far, The Invention of Solittude. Her er han så nær og deler med oss sitt noe anstrengte forhold til sin far. Han gjør det mesterlig uten snev av sosialpornografi.

Music of chance (Sjangsespill) er en annerledes på-rømmen-roman med bisarre bipersoner og krimtilsnitt. Uhyre spennende og med så mye mørke undertoner og energi at jeg ikke klarte stoppe å lese.

Som sagt tidligere er språket og temaene det som treffer meg sterkest hos Auster. Han har vært min mann i litteraturen i snart 15 år og jeg kommer aldri til å svikte ham.

Gjest Bokgjest
Skrevet

Hallo dere snille damer!Har akkurat kommet hjem fra en liten ferietur og her finner jeg enda mer om Paul Auster! :klappe: Tusen takk Elphaba og Blanca, her skal det leses Paul Auster, skal starte med New-York trilogien tror jeg, gleder meg! ;)

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Opprett en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
×
×
  • Opprett ny...