*Heidi* Skrevet 20. mai 2006 #1 Skrevet 20. mai 2006 Ja, det har seg sånn at sønnen min HATER å kjøre bil... Virkelig hater det, hver gang han ser bil sete begynner å han å gråte. Har hørt fra mange at hvis sete blir snudd andre vei vil han bli mer fornøyd, for da ser han mer osv! MEN jeg har hørt at man ikke skal snu sete før han er tre-fire år... så lenge er det vell ingen som har det den veien, men jeg har hele tiden tenkt til han blir ett par år! Men på butikken jeg kjøpte sete så sa de at det var jo ikke påbudt å ha det bakovervendt.. og spilte litt på det! Jeg syns det er forferdelig slitsomt å grue meg til bil turen hver gang men jeg hører heller på gråt en å risikere sønnen min noe! han er forresten ett år!
Leanne Skrevet 20. mai 2006 #2 Skrevet 20. mai 2006 Det er vel ingen selvfølge at han blir så kjempe fornøyd om du snur setet.... Kanskje han bare ikke liker å kjøre bil... Jeg ville ikke snudd setet, litt gråting får man tåle. Datteren vår hadde også en sånn periode, hun gråt (les: hyl skrek) hver gang vi kjørte bil fra hun var ca. 11 mnd, dette varte noen uker så gikk det over. Hun er nå 18mnd og sitter fortsatt bakovervendt, for det er det tryggeste hvis man skulle komme ut for en ulykke. Sitter barnet forovervendt belastes nakken mye hardere i en ulykke enn hvis det sitter bakovervendt. Så jeg ville ventet i hvertfall noen måneder til og sett an situasjonen da. Aller helst bør jo barna sitte bakovervendt til 3-4 års alder... men som du selv sier er det vel mange som snur barna i 2 år alderen...
Gjest Gjest Skrevet 21. mai 2006 #3 Skrevet 21. mai 2006 Du tenger ikke og ha settte bak over vent til han er 3-4 år når føttene tar i sette syns jeg at det er på tid og snu sette ellers blir det bare vont for dem og sitte mi jente satt bak over vent til hun var sirka 1 og et halvt men like han det ikke kn du jo prøve og gi han en leke el noe :-D
Gjest Gjest Skrevet 21. mai 2006 #4 Skrevet 21. mai 2006 Vår erfaring var også at det var en periode rundt 1 årsalder da det var litt problemer, men det gikk over. Vi hadde våre bakovervendt til de var 3,5 år og det gikk bra.
Gjest Gjest Skrevet 21. mai 2006 #5 Skrevet 21. mai 2006 Det bør være bakovervendt lengst mulig, pga sikkerheten. Men det er ikke påbudt! Du kan jo låne et forovervendt sete og se om det hjelper? Her i gården hadde vi ikke mulighet til det, men hylinga gikk over etter noen uker.
Gjest Gjest Skrevet 21. mai 2006 #6 Skrevet 21. mai 2006 Grunnen til at barn skal sitte bakovervendt er at ved et krasj vil all belastning komme på nakken om man sitter forovervendt. Om man sitter bakobervendt vil beslastningen fordele seg fra bakhodet og ned til rumpa, og dermed blir det mye mindre sjanse for å skade ryggraden eller nakken. http://www.tryggtrafikk.no/Norsk/Trafikksi..._bakovervendt+/
~Bridezillah~Killah~ Skrevet 21. mai 2006 #7 Skrevet 21. mai 2006 Har du lyst til å knekke nakken på gutten hvis dere kolliderer? I så fall kan du gjerne snu han. Hvis du ikke har lyst til dette overhører du skrikinga til han skjønner at det ikke nytter og roer seg. Så brutal er nemlig virkeligheten når det gjelder barn i bil. Ettåringer har mye større og tyngre hode enn eldre barn, og har derfor mye større risiko for å knekke rygg og nakke ved en kollisjon. Dette er den eneste årsaken til at småbarn skal sitte bakovervendt.
~Bridezillah~Killah~ Skrevet 21. mai 2006 #8 Skrevet 21. mai 2006 (endret) Der hadde det vært en gjest innom med en viktig link mens jeg svarte. OBS: Mange bakovervendte stoler er godkjent kun til bakovervendt bruk. Disse må ikke snus, fordi de er direkte farlige forovervendt. -Og vice versa. Endret 21. mai 2006 av ~Bridezillah~Killah~
monja Skrevet 21. mai 2006 #9 Skrevet 21. mai 2006 Sønnen min er 20 mnd og sitter fortsatt bakovervendt, men jeg har flere ganger vurdert å snu han. Jeg har hele tiden kommet til at han skal sitte bakovervendt litt til, men det kommer nok til at vi snur han i løpet av sommeren. Du kan jo, om nevnt ovenfor, prøve en tur med forovervendt sete for å se hvordan det går. Kan jo være at sønnen din blir bilsyk av å sitte bakovervendt og at det er derfor han gråter sånn? Du må nok bare prøve deg fram og se hva som er best for dere. Blir det ikke bedre av å sitte forovervendt hadde jeg nok snudd han igjen.
Furstina Skrevet 21. mai 2006 #10 Skrevet 21. mai 2006 Norksa trygg trafikk skriver bara att det är säkrast att barnen sitter bakåtvänt men har inga referenser. Sikring av barn i bil (Trygg trafikk) Från svenska vägverket: http://www.vv.se/templates/page3____763.aspx Bakåtvänt är bäst Till cirka 4 års ålder färdas barnen säkrast bakåtvänt. En bakåtvänd stol tar emot de våldsamma krafterna och skyddar barnets känsliga huvud och hals. Statistik visar att små barn i bakåtvända barnstolar löper en fem gånger lägre risk att dödas eller skadas svårt, jämfört med barn som åker i framåtvända bilbarnstolar. Därför ska du inte vända ditt barn för tidigt. Rekommendationen är att barn sitter bakåtvända så länge det finns plats, normalt till de är ungefär fyra år Jag har för mig att skaderisken ÖKAR med 60% eller nåt i den stilen när man vänder barnet framåt. Anledningen är att när barnet sitter bakåtvänt pressas kroppen mot barnstolen som tar upp kollisionskraften. När man vänder barnet framåt ska bältet ta emot kraften när kroppen kastas framåt. På ett litet barn är huvudet mycket tyngre och större i förhållande till resten av kroppen, dessutom är nacken och nackens muskler ganska svaga. Det är nacken som ska se bromsa huvudets kraft framåt. Barnen ska vändas när huvudet sticker upp över kanten, eller så byter man till en större bakåtvänd stol. Att barnet är ledsen vid bilkörning behöver inte ha med det bakåtvända att göra. Det kan bero på att barnet inte ser de vuxna, att han/hon inte ser ut så bra, eller bara att det är i en ålder där barnet provar att protestera. Böjda ben kan också se obekvämt ut men är inte skadligt för barnet. Man bör oavsett sittväg inte köra för långa sträckor utan paus.
iss Skrevet 21. mai 2006 #11 Skrevet 21. mai 2006 Frem til 4 år?? Hjelpes, er det plass til barna i et bakovervendt bilsete når de er så store?? Selv om det også står "til det er plats", så synes jeg 4 åringer virker for store plassmessig til å få plass i et bakovervendt bilsete....
Rioja Skrevet 22. mai 2006 #12 Skrevet 22. mai 2006 Vi har akkurat snudd jenta vår på 21 mnd. av den enkle årsak at hun blir bilsyk, og det på 15 minutters turer. Og vi har fått ei helt anna jente Hun synes det er kjempe-stas å sitte i "stor-jente" sete, og har full oversikt. Vi hadde tidligere en kamp hver gang hun skulle inn i bil-stolen, med skriking og protest. Nå går det som en drøm! Lykke til!
Kosejenta Skrevet 22. mai 2006 #13 Skrevet 22. mai 2006 Frem til 4 år?? Hjelpes, er det plass til barna i et bakovervendt bilsete når de er så store?? Selv om det også står "til det er plats", så synes jeg 4 åringer virker for store plassmessig til å få plass i et bakovervendt bilsete.... ← Stort sett alle jeg har hørt om snus før, pga plass. Vi måtte snu pjokken for 2 mnd siden og da var han 26mnd. Han satt da med bena oppover seteryggen for det var ikke plass.Da vi snudde ham fikk han mye bedre sittestilling og er kjempe fornøyd
Gjest Gjest Skrevet 22. mai 2006 #14 Skrevet 22. mai 2006 Min 15 mnd gamle sønn likte heller ikke å kjøre bil, men etter at jeg kjøpte en sånn liten dvdspiller til å henge på seteryggen, storkoser han seg (bakover altså) Han ser litt Elias ,men mest på musikkvideoer :0)
Klips Skrevet 22. mai 2006 #15 Skrevet 22. mai 2006 Skjønner heller ikke hvor de skal gjøre av bena etter hvert? :klø:
Kittykat Skrevet 22. mai 2006 #16 Skrevet 22. mai 2006 Frem til 4 år?? Hjelpes, er det plass til barna i et bakovervendt bilsete når de er så store?? Selv om det også står "til det er plats", så synes jeg 4 åringer virker for store plassmessig til å få plass i et bakovervendt bilsete.... ← Det er ikke plass i vår bil til det iallefall. Vi måtte snu alle barna når de var rundt 1 år for da var de rett og slett for lang til å sitte bakovervendt. Så da måtte vi snu setene og la de sitte forovervendt. Sånn er det bare. Det er ikke bare til å gå ut å kjøpe en ny bil liksom eller ta setene foran lengre fram sånn at det blir plass til setene, for da ville det ikke vært plass til den som skal kjøre....... Men selv om vi snudde de så tidlig, så betyr ikke det at vi ikke bryr oss om sikkerheten til barna våre. Men noen kan rett og slett ikke ha barna bakovervendt i flere år.
*Heidi* Skrevet 22. mai 2006 Forfatter #17 Skrevet 22. mai 2006 Har du lyst til å knekke nakken på gutten hvis dere kolliderer? I så fall kan du gjerne snu han. Hvis du ikke har lyst til dette overhører du skrikinga til han skjønner at det ikke nytter og roer seg. Så brutal er nemlig virkeligheten når det gjelder barn i bil. Ettåringer har mye større og tyngre hode enn eldre barn, og har derfor mye større risiko for å knekke rygg og nakke ved en kollisjon. Dette er den eneste årsaken til at småbarn skal sitte bakovervendt. ← Da er jeg overbevist
Furstina Skrevet 23. mai 2006 #18 Skrevet 23. mai 2006 När barnet passerar 1-1½ år är det vanligtvis så pass långt att det inte kan sitta med raka ben längre. Då sitter han/hon med böjda ben. Det ser kanske obekvämt ut om du tänker att DU ska sitta där. Men barn är mjukare och smidigare. Jag kan inte smaka på mina egna fötter längre men sonen kan utan problem
Gjest Gjest Skrevet 23. mai 2006 #19 Skrevet 23. mai 2006 Vi vurderer om vi må kjøpe nytt sete til babyen på 5 mnd. snart. Han er helt normal i veksten for alderen. Men han er i ferd med å bli for lang til den bilstolen vi kjøpte til han ble født. Dvs. hullet til skulderstroppene er nedenfor skuldrene hans, og da har han vokst fra setet. Det var i hvertfall den beskjeden vi fikk på Foreldre og barn messa i helgen. Problemet vårt er at vi ikke har plass til bakovervendt sete. Det er fullstendig umulig. Da får vi ikke brukt forsetet. Og da har vi ikke plass til hele familien i bilen lengre heller. Vi må kjøpe forovervendt sete. Man har jo også hørt at dette med bakovervendt sete er "opphausa". De fleste kollisjonene skjer fra siden eller bakfra og det er ikke dem man hører om i media heller. Så da kan man jo tenke seg hvordan det vil bli med bakovervendt sete når det sitter en bil i rompa på bilen? Det samme som skjer med forover vendt når det sitter en annen bil klistra i panseret. Forskjellen er at det er flere kollisjoner fra siden og bakfra enn forfra. Som sagt, det er dem forfra man hører mest om. Dette er det flere som jobber med dette som har sagt til meg og til flere andre jeg kjenner. Ergo, så må det nesten bli et "smak og behag" spørsmål i grunnen. Og kom ikke her og si at jeg ikke bryr meg om mitt barnssikkerhet, for det gjør jeg. Derfor har jeg vært rundt omkring og forhørt meg, og dette er de svarene jeg har fått
~Bridezillah~Killah~ Skrevet 23. mai 2006 #20 Skrevet 23. mai 2006 Ja, det skjer mange flere kollisjoner bakfra enn forfra. Grunnen til at vi ikke hører så mye om kollisjoner bakfra er at de ikke er på langt nær så alvorlige. I en kollisjon bakfra skjer ett av to: A: begge bilene er i bevegelse med ca samme fart, og kollisjonen (selve smellen) blir relativt liten. B: den ene bilen står (tilnærmet) stille og blir påkjørt av en bil bakfra. Denne bilen har som regel en hastighet på inntil 50 km/t. Smellen blir større enn om begge bilene er i bevegelse, og vil tilsvare et fall på ca 30 meter uten fallskjerm. I en kollisjon forfra har bilene i de fleste tilfeller en hastighet på 70-80 km/t hver. Det tilsvarer en hastighetsforskjell på ca 150 km/t. Dette tilsvarer i sin tur et fall på 300 meter rett ned uten strikk, fallkjerm eller sikkerhetsnett. Bytt bil du! Du kan like det eller ikke, men valg av bil må gå på barnas premisser ei stund.
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå