Gjest Gjesta Skrevet 15. mai 2006 #1 Skrevet 15. mai 2006 Jeg skal lage hage fra "bunnen av", i en skråning med platåer. Jeg har tenkt masse på hva jeg liker og hva jeg vil ha. Idag så jeg en artikkel om romantiske hager her på KG. Og det er noe i den dur jeg har tenkt, bare litt enklere og anelse mer maskulint. Jeg har tenkt til å ha masse roser i rosa og fersken, gjerne litt skarpe farger. Syriner i hvitt og lyse lilla, frukttrær, bær, rododendroen osv. Noen som har forslag til planter, trær, møbler eller lignende (til en fornuftig pris)?
Mini_me Skrevet 15. mai 2006 #2 Skrevet 15. mai 2006 Romantiske hager: Massevis av roser, både klatre, busk og vanlige typer, klematis er flott, det samme er jasmin/sjærsmin, eføy.. Alle romantiske hager bør ha peoner og syriner i tillegg... Jeg ville tatt en tur til et hagesenter hvor folk som hadde peiling kan hjelpe deg med å plukke ut planter....de kan sikkert lage en hageplan også.. Selv elsker jeg hvite blomster, og må tvinge meg til å kjøpe noe annet enn hvtt og blått.... Har i det siste utvidet repetoaret til rosa.....
Gjest Bjørnsdatter Skrevet 15. mai 2006 #3 Skrevet 15. mai 2006 Har kommet med noen bokanbefalinger i denne tråden. Til en romantisk hage er det fint med rosa, hvitt, lys lilla, kalde pasteller osv. Tenk også litt på kontraster og oppbygning av bed og hekker - ikke alt behøver å blomstre. Det finnes planter som bare er grønne, men som har veldig dekorative blader, mørke, lyse, hårete, glatte, krøllete, blanke... you name it. Lag deg en plan over hvordan du har lyst til å "møblere" hagen din, så slipper du å gjøre ting så mange ganger Brudespirea er forresten veldig fint i en romantisk hage Og en pergola med en benk under, eller som inngangsportal er obligatorisk. Gjerne med klatreroser OG klematis på, rosa roser og hvit klematis er dødslekkert sammen
Gjest Gjesta Skrevet 15. mai 2006 #4 Skrevet 15. mai 2006 Jeg har lyst på sånn inngangsportal med klatrende blomster på og pergola... men må ikke overdrive, for da kommer "min bedre halvdel" til å få hetta. Jeg kommer til å ha litt forskjellige fargesammensetninger. Lys rosa og fersken i sammen, kanskje noe hvitt. Også noen lillatoner for seg.. Ønsker også hvite/ lyse "smijernsmøbler", i engelsk stil.. Men det finner jeg ikke noe sted..
Gjest Bjørnsdatter Skrevet 15. mai 2006 #5 Skrevet 15. mai 2006 Ønsker også hvite/ lyse "smijernsmøbler", i engelsk stil.. Men det finner jeg ikke noe sted.. ← Kjøp noe i "feil" farge, bare mal over med hvit maling (spør hos fargehandleren hvilken type han anbefaler) og puss det litt ned, så det blir sånn passe shabby chic Skal du ha den ekte engelske stilen, så bare slenger du på et par liter hvit hammerrite uten å pusse etterpå. Har ikke sett et eneste engelsk smijernsgjerde uten 2 cm maling på Pass på å bryte opp litt av fargene med hvitt og grønt, ellers kan det bli veldig ensformig. Bare noe småblomstret hvitt innimellom, ikke en svær hvit busk, altså.
Gjest Gjest Skrevet 15. mai 2006 #6 Skrevet 15. mai 2006 En veldig viktig ting å huske på ved anleggelse av hage, er at den skal holdes vedlike. Tar man dette med i betraktning under planleggingen, så vil man få en hage til glede og ikke bare til slit.
Gjest Gjest Skrevet 16. mai 2006 #7 Skrevet 16. mai 2006 Det høres kjempefint ut med en romantisk hage! Jeg syns klatreroser, epletrær og en grønn klatreplante som f.eks villvin eller eføy hører med. Villvin er ihvertfall utrolig lettstelt, det vokser raskt og er kjempefin.
Gjest Gjesta Skrevet 16. mai 2006 #8 Skrevet 16. mai 2006 Takker for alle svar Ja, jeg har visst å glemt å skrive det, jeg ønsker en mest mulig lettstelt hage, har nok av andre ting å drive med... Men jeg er villig til å jobbe litt for å få det finest mulig. Jeg får skjekke ut villvin, noe som vokser fort er klart en fordel. Ang. smijernsmøbler så har jeg ikke funnet noe som helst som jeg vil ha, ikke med feil farge engang.. Nå skal det sies at jeg ikke har leita så mye enda etter akkurat det.
Gjest gjest1 Skrevet 16. mai 2006 #9 Skrevet 16. mai 2006 Bare en liten advarsel, vær lit obs på at f.eks.eføy og villvin fort kan ta over hele hagen om de ikke blir jevnlig klippet tilbake. Begge planten kveler gjerne andre planter som kommer i veien. Og når du først har fått disse plantene i hagen kan de være litt av en jobb å bli kvitt dem igjen.
Gjest Gjesta Skrevet 16. mai 2006 #10 Skrevet 16. mai 2006 Det er sant.. Jeg kommer til å forhøre meg på diverse hagesentre før jeg kjøper noe. Jeg får skikkelig dårlig samvittighet når jeg ser naboen er ute i flere timer hver dag og steller og stusser (uten at jeg ser forskjell, men hagen er perfekt), og min hage ser it som om det har vært jordskelv.. Naboen er nede ved veien og koster opp tre små grus, og her har det røssi litt stein og jord nedover.. Jaja, jeg får trøste meg med at det kommer til å bli bra, til slutt.
Missbumblebee Skrevet 16. mai 2006 #11 Skrevet 16. mai 2006 Har ikke lest igjenom hele tråden her, så det er mulig det er nevnt alt, men husk på å sjekke hva slags jord det er i hagen din! Det er lite vits i å kjøpe store mengder med blomster som ikke vil trives dersom jorden er feil, det blir bare fryktelig dyrt! Holder selv på å "pusse opp" hage, og har erfart at det er dumt å kaste penger ut av vinduet...
Gjest Gjesta Skrevet 16. mai 2006 #12 Skrevet 16. mai 2006 Ja, jeg er klar over det. Har veldig steinete bunn, men har foreksempel tenkt til å lage egne surjordsbed til f.eks rododendroen..
Gjest Gjest Skrevet 16. mai 2006 #13 Skrevet 16. mai 2006 Har ikke lest igjenom hele tråden her, så det er mulig det er nevnt alt, men husk på å sjekke hva slags jord det er i hagen din! Det er lite vits i å kjøpe store mengder med blomster som ikke vil trives dersom jorden er feil, det blir bare fryktelig dyrt! Holder selv på å "pusse opp" hage, og har erfart at det er dumt å kaste penger ut av vinduet... ← Hva mener du med feil jord? De fleste planter vokser i den jorda de får tildelt. Surjordsplanter trenger imidlertid litt hjelp.
Missbumblebee Skrevet 16. mai 2006 #14 Skrevet 16. mai 2006 Hva mener du med feil jord? De fleste planter vokser i den jorda de får tildelt. Surjordsplanter trenger imidlertid litt hjelp. ← Ulike planter trives ulike steder. F. eks trives noe planter i leire-jord, mens andre liker sandjord. Du kan helt sikkert få de fleste planter til å vokse greit nok ved å tilrettelegge, men det betyr endel ekstraarbeide for å få de til å trives. Jeg vet det finnes en okei bok hvor det er anbefalt hvilke planter som trives hvor.
Gjest Gjesta Skrevet 20. mai 2006 #15 Skrevet 20. mai 2006 Hipp hurra! Jeg fant smijerns- hagemøblene mine på plantasjen Hvite, glorete i "engelsk" stil.
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå