Gjest Gjest Skrevet 10. april 2006 #1 Skrevet 10. april 2006 Jeg har et prosjekt på skolen som må være ferdig like over påske og skal skrive om raseskille i amerika (på engelsk). Teit at vi ikke får velge emne selv, for jeg kan ingenting om raseskille. Skal finne ut hvordan folks liv var, hvor det var verst og hvordan raseskillet foregikk, hva som ble gjort osv. Har søkt på google men har ikke funnet så mye. Men raseskillet var verst i sørstatene, særlig i missisippi? Noen som vil anbefale bøker om raseskille? Noen som vet hvordan det er i sørstatene nå? Kan man fremdeles bli utsatt for rasisme, diskriminering og raseskille? Setter stor pris på litt hjelp.
Gjest gjest1 Skrevet 10. april 2006 #2 Skrevet 10. april 2006 Ja, det var vel verst i sørstatene, og steder der kan det være det ennå. (Ting henger endel igjen hos enkelte). Har ingen bøker å abefale deg, men det gikk en serie på MRK da jeg var liten om nettopp dette, fra 50/60-tallet, veldig fin... Mulig den finnes for nedlastninger etc... Ellers tror jeg du bør søke mer, det finnes helt sikkert tonnevis av stoff på nettet. Evt kom deg på biblioteket i morgen og lån noen bøker, bibliotekarene vet helt sikkert om noe de kan anbefale deg
Gjest Shadowlyn Skrevet 10. april 2006 #3 Skrevet 10. april 2006 Var verst i sørstatene ja.. Du kan selvfølgelig oppleve det der ennå men da jeg bodde i Mississippi i tre mnd. sammen med ex-kjæresten min som er afro-amerikaner, opplevde vi aldri noe negativt. Ble faktisk møtt med mere rasisme her i Norge.
Gjest Gjest Skrevet 10. april 2006 #4 Skrevet 10. april 2006 Du husker ikke hva den fimlen heter, Frysepuler?
Gjest Gjest Skrevet 10. april 2006 #5 Skrevet 10. april 2006 Anbefaler denne boka, dersom du kan faa tak i den: The Strange Career of Jim Crow by C. Vann Woodward. Spennende emne, lykke til!
Gjest gjest1 Skrevet 10. april 2006 #6 Skrevet 10. april 2006 (endret) Du husker ikke hva den fimlen heter, Frysepuler? ← Det er en TV-serie... I'll fly away Endret 10. april 2006 av Frysepulver
Champagnepiken Skrevet 11. april 2006 #7 Skrevet 11. april 2006 Det er noen høyesterettsdommer i USA som markerer viktige milepæler i segregeringens historie. En av de viktigste er "Brown vs. Board of Education", den kan du lese mer om her. Ellers kan jo kanskje Martin Luther King og borgerrettighetsbevegelsen på 60-tallet være et sted å starte. Rosa Parks og bussboikotten i Montgomery er et annet stikkord. Et mulig søkeord på nettet er "Jim Crow laws", lover som var laget for å gjøre raseskillet i sørstatene mulig og nekte den svarte befolkningen stemmerett, for eksempel. Lykke til!
Gjest Elfrida Skrevet 11. april 2006 #8 Skrevet 11. april 2006 http://en.wikipedia.org/wiki/Racism_in_the_United_States Her er en artikkel fra Wikipedia om rasisme i USA. Raseskillet har vel tradisjonelt kommet klarest til uttrykk i sørstatene fordi det var der det var flest slaver. Men USA er på mange måter fremdeles et rasedelt samfunn.
Gjest Gjest_steinbukken_* Skrevet 21. april 2008 #9 Skrevet 21. april 2008 skal skrive om rasismen i usa på engelsk og veit ikkje ka jeg skal skrive om..! skal snakke litt om situasjonen med Rosa Parks... klem til alle!<3
Gjest Casey Skrevet 21. april 2008 #10 Skrevet 21. april 2008 Så kjipt at alle må skrive om nøyaktig det samme...det har vært og er raseskille flere steder i verden enn i USA. Rosa Parks, kvinnen som satte seg foran i bussen på plasser reservert hvite er viden kjent. Hva med apartheid? det kunne vært et alternativ, slik at elevene i det minste fikk et valg.
Gjest Gjest Skrevet 21. april 2008 #11 Skrevet 21. april 2008 Jeg bor i Texas sammen med forloveden min som er afro-amerikaner og vil si at raseskillet definitift fortsatt eksisterer her. Vi driver en butikk og selger urban clothing og har opplevd at enkelte hvite ikke vil komme inn fordi det er en "black people's store" (vi delte ut gratis kinobilletter som reklame, saa det var ikke det at klaerne ikke falt i smak). Vi soekte ogsaa om oekonomisk stoette som vi har krav paa siden vi er downtown, men kravene ble plutselig forandret naar de fikk vite hva slags butikk det var snakk om (de var livredde for at vi skulle trekke enda flere afro-amerikanere downtown, siden stedet da vil bl mindre populaert blandt de hvite). Byen jeg bor i er ogsaa ganske segregert, utenom enkelte steder saa holder de hvite og afro-amerikanerne mer eller mindre for seg selv. Jeg hoerer stadig vekk hvite snakke om at de ikke liker enkelte steder/hoteller/restauranter fordi de har en "creepy vibe" (creepy vibe = veldig mange afro-amerikanere). Faar ogsaa av og til blikk naar jeg og kjaeresten er ute sammen. Jeg har venner som har problemer med aa faa oppdrag i jobben (construcion, real estate etc) fordi veldig mange hvite ikke stoler paa dem. Naa hoeres jeg vel veldig negativ ut, men vil bare vise at det fortsatt eksisterer. Det plager oss ikke saa mye i hverdagen, merker ikke saa innmari mye til det (men saa oppholder vi oss ogsaa paa steder vi ikke er saa "utsatt").
Fremhevede innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå