Gå til innhold

Fremhevede innlegg

AnonymBruker
Skrevet

Hvorfor har ikke leger en egen yrkesgruppe som utelukkende har som jobb å assistere dem?

Advokater har jo det, så hvorfor ikke leger? 

Eller vil det bli profesjoneskonflikt med sykepleiere? 

Sykepleiere vil jo ikke bli sett på som assistenter til legen, men de vil kanskje heller ikke at leger skal få assistenter som kan ha oppgaver som overlapper med sykepleiere. 

Anonymkode: d51d8...717

  • Liker 1
  • Nyttig 1
Videoannonse
Annonse
AnonymBruker
Skrevet

Helsesekretærer er vel det?

Anonymkode: 28b73...280

  • Liker 17
  • Nyttig 5
AnonymBruker
Skrevet

Hva skulle legens assistent gjøre?

Anonymkode: 01496...e19

  • Liker 2
AnonymBruker
Skrevet

Vet ikke helt hva du tenker en legeassistent skulle gjort? Det er allerede ok arbeidsfordelinger i helse

Som lege jobber man sjeldent alene. 

Anonymkode: 2afe7...7dd

  • Liker 4
AnonymBruker
Skrevet

Helsesekretærer og annet kontorpersonell er legens assistenter.

Anonymkode: 48fed...94f

  • Liker 5
  • Nyttig 1
AnonymBruker
Skrevet

Det finnes jo, det er leger som ikke er ferdig utdannet. 

Anonymkode: 07a21...c75

  • Nyttig 2
AnonymBruker
Skrevet

Hva mener du er det store behovet en legeassistent skulle dekket, som eksisterende yrkesgrupper innen helse ikke kan gjøre eller gjør i dag? 

Anonymkode: 52268...8d9

  • Liker 6
AnonymBruker
Skrevet

Hvis du sjekker litt opp så er det sykepleier, helsesekretær eller en legeassistent. Som jobber sammen. Ser bare det på legesenteret der jeg bor der sitter nå helsesekretær/sykepleier og fyller ut papirer for legen til tider, gjør klart resepter og så går legen inn å bekrefter. Sykepleier som tar blodtrykk , crp osv før en evnt går inn til lege 

Anonymkode: 79c19...628

  • Liker 2
Skrevet

Du tenker på noe lignende som Medical Assistant og Physician Assistant i USA?

Skrevet

Ryddet for avsporing og latterliggjøring. 

Christina82, mod

AnonymBruker
Skrevet

Vel det har vi jo allerede, og det er sykepleiere, helsesekretærer er sykepleiers assistent, og sånn er hierarkiet. Lege-spl-helsesekretær 

Anonymkode: 968fd...cc7

  • Liker 3
AnonymBruker
Skrevet

Man har jo det, det er helsesekretærer. De tar imot og booker timer, ordner med blodprøvene som legen vil ha, tar seg av betaling, prioriterer akkuttimer, har orden med utstyr osv.. 

Sykepleiere er mer selvstendige, og har et gjensidig samarbeidsforhold med legene. Leger og sykepleiere er på mange steder helt avhengige av hverandre for å yte helsehjelp til pasientene. 
På min arbeidsplass er det lege kun 1 time i uka, og det sier seg selv at vi ikke er legens assistenter. Legen kunne ikke gjort noe av jobben sin om de ikke hadde sykepleierne tilstede på avdelingen. 

Anonymkode: 55242...54b

  • Liker 2
  • Nyttig 2
Skrevet

Oppgavene som en legeassistent ville hatt er vel i stor grad ivaretatt av helsesekretærer og eventuelt sykepleiere? Alt fra sårstell, vaksine, blodprøver og den slags gjøres av helsesekretærer på mitt legekontor og av sykepleiere på sykehuset.

  • Liker 2

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Opprett en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
×
×
  • Opprett ny...