Gå til innhold

Fremhevede innlegg

Skrevet

Jeg går helse vg1 og vil søke ambulansefag vg2 til høst og, Vil gjerne bli ambulansearbeider og føles ut som den riktige jobben. Jeg har kun 1 alternativ i fylket mitt hvor kun 15 elever blir tatt inn. Altså høyt snitt. Om jeg ikke kommer inn havner jeg på noe annet og tar påbygg etterpå-tenker deretter 3årig bachelor i paramedisin og jeg lurte bare om det er noen ambulansearbeidere eller noen som kan med det her? Vil gjerne høre alt om hvordan dere utdannet dere, når var dere ferdig utdannet, hva gjorde dere?, hvilket snitt hadde dere for å komme inn og var det tøft/vanskelig eller lett så lenge du var interessert? Hva anbefaler dere meg og gjøre? Setter pris på alt av svar!

Videoannonse
Annonse
Skrevet

Du stiller sterkere med en bachelor i paramedisin vs. fagarbeider i ambulansefag. 

Det vanskeligste er vel å komme inn på bachelorgraden. Hvorvidt du er egnet og god som paramedisiner har lite korrelasjon med hvor flink du blir som paramedic. De beste paramedics jeg vet om i dag har ingen formell utdannelse, men heller en lidenskap og et ønske om å utføre en god jobb. 

Anonymkode: 700a5...a1a

AnonymBruker
Skrevet

Jeg tok ambulansefag i voksen alder, jeg hadde studiekompetanse fra tidligere og trengte kun å ta programfagene tilknyttet utdanningen. Jeg tok det på en privat skole som er offentlig støttet, jeg hadde ikke vanskeligheter med å komme inn selv uten skolerett. Dog hadde jeg gode karakterer. 
Det som er fint med fagbrevretningen er at du får 2år som lærling der du får "testet" jobben, mange som finner ut i løpet av lærlingtiden at dette nødvendigvis ikke er noe for dem. 

Fagbrevretningen er sannsynligvis en utdanning som på sikt kommer til å bli faset ut, og i ambulansetjenesten er det tydelig at de aller fleste nyutdannede kommer fra bachelor i paramedisin. 

I mitt helseforetak er det ingen forskjeller i arbeidsoppgaver mellom paramedisinere og ambulansefagarbeidere, man kan gi nøyaktig samme behandling og medisiner. Det er heller ingen forskjell i ansettelser om du har bachelor eller fagbrev, i mitt helseforetak går ansettelser kun på ren ansiennitet i tjenesten. Dog er lønnen bedre som paramedisiner da du lønnes som bachelorutdannet vs fagbrevutdannet, på maks ansiennitet utgjør dette litt over 60 000kr i året i grunnlønn.
Det kan være vanskelig å få fast jobb rett etter utdanning for begge utdanningene og man må regne med å jobbe som vikar i starten. 

Den største forskjellen på utdanningene er at etter paramedisin har man et mye større teoretisk grunnlag og forståelse for anatomi, fysiologi, sykdomslære etc. Mens fagutdanningen er mye mer praktisk rettet, men litt tynn teoretisk. Man har også flere muligheter etter bacheloren da man også er kvalifisert til å jobbe på legevakt og akuttmottak. Man har også flere videreutdanningsmuligheter med bacheloren og jeg tror det kommer til å bli mange flere i umiddelbar fremtid. 

Jeg regner med du er ung og har hele livet foran deg. Jeg ville tatt ambulansefag hvis jeg kom inn, men sørget for å ta påbygg i tillegg slik at du har studiekompetanse. Så kan du forhåpentligvis bli lærling og får testet jobben i 2år, og så ta et valg etter dette om denne jobben er noe for deg. 

Bare å spørre hvis du lurer på noe mer. :) 

Anonymkode: 92e7d...12f

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Opprett en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
×
×
  • Opprett ny...