Gå til innhold

Anbefalte innlegg

Skrevet

Jeg bare lurer generelt. Begynte å fantasere om det. Dele boflate med andre, utforske byen etc.

Videoannonse
Annonse
AnonymBruker
Skrevet

Hvor langt er et tau?

Anonymkode: 8624c...6ca

  • Liker 17
AnonymBruker
Skrevet

Hvor i new York? Upstate? Muligens. I NYC? Kanskje for et par uker, steike dyrt å bo der.

Anonymkode: 09f99...794

  • Liker 3
AnonymBruker
Skrevet

Med kun ufør som inntekt, nei, egentlig ikke. Så hvis du ikke har oppsparte midler så er det rett og slett for dyrt.

Anonymkode: 1de29...247

  • Liker 4
  • Nyttig 2
Skrevet
AnonymBruker skrev (14 minutter siden):

Hvor i new York? Upstate? Muligens. I NYC? Kanskje for et par uker, steike dyrt å bo der.

Anonymkode: 09f99...794

Ja hørt det er dyrt

AnonymBruker
Skrevet

Det er forsåvidt er greit regnestykke, hvor mye koster det å bo i new york vs hvor mye har du i inntekt/trygd. Billigste til leie på Zillow akkurat nå er 900 USD i mnd, men jeg aner ikke hva tilleggene vil være.

Og så kommer det vel an på trygdeavtalen mellom Norge og USA om du kan ta med trygda over havet eller ikke. Spør veileder, eller les avtalen selv: https://lovdata.no/nav/rundskriv/r42-kon-us

Anonymkode: 93aa6...b14

  • Liker 3
AnonymBruker
Skrevet

I en av verdens dyreste byer? Det tror jeg går dårlig. 

Anonymkode: e165d...206

  • Liker 7
  • Nyttig 4
AnonymBruker
Skrevet

Du vet at du ikke får opphold i mer enn 3 måneder? Man kan ikke bare flytte, selv om man finner et bofelleskap innen økonomisk rekkevidde.

Anonymkode: be7b0...8ee

  • Liker 7
  • Nyttig 4
AnonymBruker
Skrevet

Du kan absolutt finne noe for 1000 $ mnd i Bensonhurst i Brooklyn. 1-5 min gange fra metroen. Men da snakker vi et rom på 12-13 kvm. Og dele kjøkken og bad med noen. 
Fordelen er at de fleste som du bor sammen med er hardt arbeidende amerikanere fra kl 9-16, noe som innebærer at du som trygdet får hele kåken for deg selv på denne tiden. 😀

Anonymkode: 96263...89d

AnonymBruker
Skrevet

Det er ikke bare å flytte til USA, visste du ikke det?

Anonymkode: 628f8...f13

  • Liker 5
  • Nyttig 8
Skrevet

Selv mange amerikanere i jobb har ikke råd til å bo i NYC.

Og du kan nok ikke flytte dit. Blir ferie det da.

  • Liker 4
  • Nyttig 2
Skrevet

Sorry to burst your bubble, men...

Den enkleste måten å få oppholdstillatelse i USA på, og sannsynligvis den eneste muligheten for deg, er å gifte seg med en amerikaner.

Dersom det ikke er et alternativ kan du studere og søke deg inn mot et program som gir deg arbeidstillatelse etter studiene, men dette nåløyet er trangt og har blitt enda trangere enn før. Har du veldig ettertraktet kompetanse er det en teoretisk mulighet for at du kan finne en arbeidsgiver som er villig til å sponse deg. Verst av alt, ingenting av dette garanterer deg permanent oppholdstillatelse og krever i praksis betydelige investeringer.

I tillegg er levekostnadene skyhøye. Jeg aner ikke hva slags trygdeavtale Norge og USA har, men det er sannsynligvis det minste problemet ditt.

Og ta det fra en som delvis har vært gjennom denne prosessen, det er ikke verdt det på noen som helst måte.

  • Liker 3
  • Nyttig 4
AnonymBruker
Skrevet

På hvilket grunnlag skulle du fått oppholdstillatelse der? Du er sikkert et fint menneske, det er ikke det, men du kan jo ikke akkurat få opphold på grunnlag av jobb og du sier ingenting om at du har bindinger til USA som skulle tilsi opphold på annet grunnlag. Nå er jeg glad jeg bor i Norge og tenker nå det alt i alt er å foretrekke fremfor USA, men det er nå ikke sånn at man bare uten videre kan bosette seg der helt fritt bare fordi man har lyst heller. For ikke å snakke om komplikasjonene ved å motta trygd fra Norge dit, all økt risiko skiftende valutakurser innebærer og alt det der. 

Anonymkode: dc0c7...e18

  • Liker 3
  • Nyttig 1
AnonymBruker
Skrevet

USA er ikke en velferdsstat, så svaret er nei.

Anonymkode: be8cc...116

  • Liker 2
AnonymBruker
Skrevet

Koster jo en formue å reise dit også, men som norsk trygdet har en vel muligens mer enn hva gjennomsnitt lønnsmottakeren i USA har ? 🤔

Så det er sikkert ikke umulig…

Anonymkode: c3c33...6f9

AnonymBruker
Skrevet

Jeg er amerikansk statsborger men flyttet til Norge som 10 åring. Nylig reiste jeg tilbake for å besøke pappa og for å veksle inn en sjekk. Det var et himla opplegg å få sjekken innløst selv om jeg har en social security number og amerikansk pass fordi: vel, strengt talt så eksisterer jeg ikke. Jeg har ingen digitale fotspor der borte og alt av norske bevis på min eksistens er verdiløse. Jeg har ikke vitnemål fra skolen (1-4klasse) da alt av papirer er nok tapt for lengst, samme med medisinsk informasjon. Jeg har ikke bankkonto og sliter med å få en (alle bankene sa nei unntatt en og da må jeg sette inn penger hver 3mnd for å holde den aktiv ellers blir den stengt). Jeg er ikke kredittverdighet da jeg har ikke kredittscore, ingen serfikat, osv osv osv.. jeg var oppriktig lei meg for jeg har hatt det for meg at jeg kunne ha bodd der jeg også en lengre periode, men nope. Får ikke leie uten bankkonto og bevis på at jeg kan betale regninger (de vil se regninger betalt av meg), jeg får ikke kjøpt noe, får ikke forsikringer..  osv osv.. jeg eksisterer rett og slett ikke!! 

(Men IRS vet visstnok hvor de skal finne meg 🙈).

Anonymkode: 09f99...794

  • Liker 4
  • Hjerte 5
  • Nyttig 5
AnonymBruker
Skrevet

Med mindre du har en stor formue, vil du ikke ha økonomi til det. En ting er at det er spinndyrt å bo i NY. Men så kommer forsikringer utenom. Hvilke forsikringsselskaper tror du vil ha en overkommelig pris for en som er uføretrygdet allerede? Du må nok satse på en ferietur dit. Men vent til dumpen er ferdig med sine ødeleggelser… 

Anonymkode: c3a42...c25

  • Liker 3
AnonymBruker
Skrevet

Siden du er uføre antar jeg at du har behov for helsehjelp? Hvordan skal du betale for det? 

Anonymkode: ee22b...05f

  • Liker 13
AnonymBruker
Skrevet

Kjenner til ei god bru du kan bu under. Litt trangt om plassen, men sånn er det jo i storbyen 

Anonymkode: b146b...7bf

  • Liker 3
Skrevet

Hvorfor flytte til en land som er på vei under? Du er uføretrygdet og trenger da sikkert helse hjelp...noe du ikke får lenger der nede, eller så vil du bruke alle dine penger på medisiner.

  • Liker 5

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Opprett en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
×
×
  • Opprett ny...