Gjest På besøk... Skrevet 23. november 2002 #1 Skrevet 23. november 2002 Tåpelig spørsmål kanskje, men jeg er invitert på lutefisk-middag, kan jeg spise lutefisk? Er 20 uker på vei.
asterix Skrevet 24. november 2002 #2 Skrevet 24. november 2002 Ja, lutefisk er helt ufarlig. Kos deg.
Gjest Anonymous Skrevet 24. november 2002 #3 Skrevet 24. november 2002 En gravid person kan i grunnen spise alt hun har lyst på, men hvis det f.eks er en del allergier i nær familie kan man være forsiktig med de forskjellige matvarene. Det er jo ikke nødvendig å overdrive.
Furstina Skrevet 25. november 2002 #4 Skrevet 25. november 2002 I Sverige är brukar man rekommendera gravida kvinnor att undvika fisk från Östersjön (pga tungmetaller i fisken) och mögelostar. Samt alkohol och tobak då... Lutfisk vet jag inget om, men jag tror gott att du kan äta din middag. Att överäta sig på något, oavsett om det är fisk, kött eller ost tror jag inte är bra, men med måtta går det nog bra
Gjest Frøken Dings Skrevet 25. november 2002 #5 Skrevet 25. november 2002 Merete, allergi tror jeg ikke har noe med denne debatten å gjøre. Det er først når barnet selv spiser fast føde at det kan være lurt å vente med enkelte matvarer pga allergi i familien. Arrester meg gjern eom jeg tar feil, men jeg tror ikke det har noe å si når man ammer heller, da er det mer fordi barnet reagerer med magevondt på sterkt krydret mat f.eks.
Gjest Frøken Dings Skrevet 25. november 2002 #6 Skrevet 25. november 2002 ... Og det er helt trygt å spise lutefisk! :D
Mistyen Skrevet 25. november 2002 #7 Skrevet 25. november 2002 Filler`n!!! Jeg som hadde håpet at det skulle komme noen "negative" svar her som hadde reddet meg fra en lutefiskmiddag i julen....jaja
Nala Skrevet 25. november 2002 #8 Skrevet 25. november 2002 He he, ikke spesielt glad i lutefisk du, Misty? :blunke:
Mistyen Skrevet 25. november 2002 #9 Skrevet 25. november 2002 Vel, egentlig synes jeg ikke det smaker så mye, men lukten!!! Blæh! Jeg får "pakke den inn" i litt bacon og ertestuing og potet, så overlever jeg nok.
Labella Skrevet 25. november 2002 #10 Skrevet 25. november 2002 Vel, egentlig synes jeg ikke det smaker så mye, men lukten!!! Blæh! synes egentlig ikke det verken lukter eller smaker noe særlig - men konsistensen :-?
Linemor Skrevet 25. november 2002 #11 Skrevet 25. november 2002 Misty. det er jo ikke sikkert at de som servere vet at du ikke kan spise det, ellers så kan du si at du ikke orker det pga kvalme, eller rare graviditetsnøkker.
Gjest Polyanna ikke innl. Skrevet 25. november 2002 #12 Skrevet 25. november 2002 Lutefisk er ikke farlig: - Den er kokt, så den kan ikke inneholde listeria (blir drept etter 1 minutt på 73 grader) - Det er fisk, så den kan ikke inneholde toksoplasmose (blir forøvig også drept av koking, men finnes uansett ikke i fisk) - Den er ikke ferskvannsfisk: Du skal ikke spise noe særlig av store ferskvannsfisk (større enn en kilo omtrent), da de dessverre inneholder en del miljøgifter. Dette er nok bare aktuelt for folk med sportsfiskere i familen. :-) Ellers så BØR du være forsiktig med rakfisk, samt gravlaks. Disse lages uten å bli varmet opp, og KAN i sjeldne tilfeller inneholde listeria. Røkelaks kan også inneholde dette, men i farlige mengder KUN hvis den har vært lagret veeeldig lenge, så sjekk pakningsdatoen.
Gjest Anonymous Skrevet 25. november 2002 #13 Skrevet 25. november 2002 Merete, allergi tror jeg ikke har noe med denne debatten å gjøre. Det er først når barnet selv spiser fast føde at det kan være lurt å vente med enkelte matvarer pga allergi i familien. Arrester meg gjern eom jeg tar feil, men jeg tror ikke det har noe å si når man ammer heller, da er det mer fordi barnet reagerer med magevondt på sterkt krydret mat f.eks. Sorry men nå må jeg arrestere deg Frøken Dings. Nå vet jeg faktisk hva jeg snakker om da, og det jeg mente var at hvis en gravid person selv er allergisk eller har nær familie med allergi for div, matvarer bør man være forsiktig med disse matvarene. Man skal ikke kutte ut disse matvarene helt, men spise med måtehold. Også når man ammer, bør man være forsiktig å spise matvarer som kan framkalle allergi. Også som jeg sa i innlegget, så kan en gravid i grunn spise akkurat det hun har lyst på. Vet f.eks at ei venninde ble annbefalt å ikke spise nøtter, da det var nøtteallergi i familien.
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå