Gå til innhold

Anbefalte innlegg

Skrevet

Hei. 
Kjæresten min er under gjeldsordning på tredje året, og jeg får ikke regnestykket til å gå opp når vi snakket om det.
 

Hun sitter igjen med totalt 16 000kr i mnd (pga lav lønn) etter skatt som hun får utbetalt hver mnd. Hun har ingen dividende å fordele til kreditorer pga underskudd i budsjettet. Disse pengene betaler hun igjen husleie av så hun i realiteten sitter igjen med 9000kr i livsopphold til seg og barnet. Hun har 1 barn på 13 som bor 50/50 hos henne, så ifølge Sismo skulle hun ha fått beholde 15373kr UTENOM husleie.
 

Er det noen som kan noe om dette? Vil det si at hun egentlig har lov til å tjene litt mer hvis hun hadde funnet seg en annen bedre betalt jobb? 

Anonymkode: 3d43f...715

Videoannonse
Annonse
Skrevet

Hun har lov å tjene så mye hun vil, så lenge overskuddet går til kreditorene.

Noe sånt.

:skya:

Anonymkode: ac70c...8b5

  • Liker 1
Skrevet
AnonymBruker skrev (6 minutter siden):

Hun har lov å tjene så mye hun vil, så lenge overskuddet går til kreditorene.

Noe sånt.

:skya:

Anonymkode: ac70c...8b5

Det er ikke det jeg spør om. For å rette på det, får hun beholde mer? 

Anonymkode: 3d43f...715

Skrevet

Står jo på budsjettet som namsmann har laget på gjeldsordningen hvor mye som er i minus eller overskudd til kreditorer. 

Ja man får beholde mer hvis hun går i minus, men viktig at namnsmann for beskjed ved vesentlig endret inntekt så hun kan lage et nytt budsjett

Anonymkode: ea8a9...f51

Skrevet

Hei.

Hun skal ha kr 11 046 til livsopphold

I tillegg skal hun ved 50% samvær ha et tillegg for barnet på kr 3 354.

I tillegg skal hun ha fradrag for bokostnader.

Du opplyser ikke om dere er samboere. Hvis dere er samboere kan hun kun kreve fradrag for halvparten av bokostnadene.

Da vil også hennes livsopphold bli redusert til kr 9 354,00

 

Hvis din kjæreste bor alene kan hun kreve å få beholde

Livsoppholdssats til seg selv på             kr 11 046,00

+ livsopphold samvær                             kr   3 354,00

= livsopphold alene vil da utgjøre         kr 14 400,00

I tillegg bokostnader/husleie            

 

Du oppgir at hun får utbetalt etter forskuddsskatt kr 16 000,00

Det vil si at hun da kan ha en husleie på kr 2 000 – to tusen, hvilket er helt urealistisk.

Hun vil derfor kunne tjene mer før en eventuell dividendebetaling utløses.

 

Vær oppmerksom på at hun kan søke om sosialstønad.

Jf. gols § 1-6.Forholdet til lov 18. desember 2009 nr. 131 om sosiale tjenester i arbeids- og velferdsforvaltningen

Gjeldsordning etter loven her er ikke til hinder for at stønad kan gis etter lov 18. desember 2009 nr. 131 om sosiale tjenester i arbeids- og velferdsforvaltningen kapittel 4.

Alle tall oppgitt pr mnd

Lenke gjeldsordningslovens livsoppholdssatser

https://lovdata.no/dokument/LTI/forskrift/2025-06-24-1201

Håper dette kan bringe litt avklaring.

 

Med vennlig hilsen

TBerg

  • Liker 1
Skrevet

Hørest merkelig ut. 
 

Er under gjeldsordning selv. Har livsopphold til meg og barna. Bare det utgjør ca 16.000. Får også beholde 500,- ekstra i mnd til bilhold. 
 

Husleie blir holdt utenfor 

Anonymkode: 3eef4...216

Skrevet

Hun kan tjene mer, men må være i dialog med Namsmannen, og vil sannsynligvis få medhold i å beholde en del av det før resten skal fordeles til kreditorene. Regner med hun får beholde husleie + livsopphold til deg selv + 50% av livsopphold til tenåringen før resten fordeles etter dividende. Men dialog med Namsmannen er avgjørende her, fordi hver sak behandles individuelt.

Anonymkode: f7286...f8b

Skrevet

Får hun andre stønader som barnetrygd ol. oppå dette. Namsmannen regner inn alt, ikke bare lønnsinntekter. 

Anonymkode: 4198c...cb7

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Opprett en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
×
×
  • Opprett ny...