Gå til innhold

Anbefalte innlegg

Skrevet

Bra dokumentar om et fengsel i USA som ser til Skandinavia og reiser hit for å lære om norsk fengsels system. De innfører mye av det samme i en avdeling som de kaller «Little Scandinavia». Fangene skal få enerom, tilgang til kjøkken og lage mat selv, sosialisere mer med hverandre OG vokterne. De jobber etter noe som heter «normalitetsprinsippet». En fengselsdom er fravær av frihet- dét er straffen. Ikke å bli behandlet inhumant. Man skal ut igjen også- og samfunnet tjener på å få ut en produktiv, ikke-soningskadet borger igjen. I USA er forventet levealder for fengselsbetjenter kun 59 år, og høy selvmordsrate. Det er en beintøff jobb. Dette vil også bedre deres arbeidsforhold i stor grad. 
Spennende å se på - også sett i forhold til at her i Norge  går noen politikere motsatt vei, det er snakk om økning til 50 års fengsel og «mer konsekvenser» for kriminelle, også de helt unge. 
Min mening er at hvis «mer» straff fungerer, hadde det ikke vært innsatte i USA omtrent. Men slik fungerer det jo ikke.

  • Liker 2
Videoannonse
Annonse
Skrevet

Takk for tips, skal sjekke ut denne. Jeg støtter absolutt et mer humant fengselssystem. Man trenger ikke gå "overbord" slik at fengsel blir et luksusopphold, men USA er virkelig helt tragisk når det gjelder fengsler, så de trenger å lære av Norge.

  • Liker 2

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Opprett en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
×
×
  • Opprett ny...