Gjest Minnie Emmerdale Skrevet 19. november 2002 #1 Skrevet 19. november 2002 Jeg er en av dem som har en ond bestemor. Og nå som Julen nærmer seg så setter hennes nærvær alltid en demper på stemningen- hun skal alltid ha ting på sin måte og det er kun meg hun går etter. I år skal min forlovede feire Jul sammen med meg og min familie og for å være helt ærlig så tenker jeg mye på hvordan hun vil reagere på at han er der. Forhåpentligvis roer hun seg for min forlovede er veldig beskyttende og tar alltid meg i forsvar, hans lojalitet er stødig som fjell. Ett eksempel på dette var hvordan han tok sin egen mor fatt da hun ikke skjønte hvorfor hennes eneste sønn ville forlove seg med en ”ufruktbar kvinne”- han lekset opp for henne så jeg kunne høre det enda jeg var ut i hagen. Min bestemor ble enke i 1997, og siden da har hun hengt på meg som en klegg når jeg har vært hjemme. Hun mener jeg er for tynn, jobber for mye, hun liker ikke at jeg bor i Oslo, hun sier at mitt sorte hår for meg til å se ut som en ”taterunge” og at jeg tenker kun karriere. Da jeg kom til ett familieselskap hadde jeg på en av mine kinesiske silkekjoler med stå krage. Midt under middagen utbrøt hun ”Hadde jeg villet hatt en kineser i familien hadde jeg jaggu meg adoptert en”. Er det flere enn meg som har en slik bestemor? Milla
Gjest Anonymous Skrevet 19. november 2002 #2 Skrevet 19. november 2002 Hei! Dette hørtes ikke akkurat korselig ut nei. Jeg har ikke noen bestemor som er slik, men nære venner har opplevd lignende og det er ikke hyggelig. Men så lenge ingen rundt deg bryr seg om det, og din forlover støtter deg er det kanskje bedre å overse henne. Kanskje ikke like enkelt bestandig. Du kan kanskje si hva du mener om hennes argumenter på ting. Fortelle henne at det er ditt liv og du bestemmer selv hvordan du vil leve. Forhåpentligvis tar hun ting til etterretning hvis hun for høre selv hvordan hun er. Ta igjen med samme mynt. Det er så mange som sier at en skal respektere de eldre, men da bør de iallefall vise respekt tilbake. Ufine gamle damer som tror de vet best og sier det hver gang de for sjansen liker jeg så absolutt ikke. Sorry........ Håper det ordner seg for deg. La ingen få ødelegge julen for deg og gled deg over at andre deler din mening. Klem
Gjest care Skrevet 19. november 2002 #3 Skrevet 19. november 2002 Nei Milla, jeg har ikke en slik ond bestemor. Min bestemor en nesten 90 år og er selve skjønnheten selv. Hun sier aldri et vondt ord til noen. Hun smiler og er fornøyd og klar i toppen. :blunke: Men du, kan det være din onde bestemor du har arvet den spisse tungen din etter, mon tro??
Gjest care Skrevet 19. november 2002 #4 Skrevet 19. november 2002 *slettet da det ble lagt inn to ganger*
Gjest Kinga Skrevet 19. november 2002 #5 Skrevet 19. november 2002 Den ene bestemoren min er ikke nådig om det er noe som ikke faller i smak. Den andre er sta som en geitebukk. Jeg er stolt over å slekte på begge to, jeg da. Dessuten er de greie å øve seg på når det gjelder å trekke-pusten-dypt-og-forklare-tålmodig-enda-en-gang-til-mens-man-tar-noen-utenforkroppen-manøvere for å ikke fly i taket selv eller være like barnslig sta tilbake.
Gjest Anonymous Skrevet 19. november 2002 #7 Skrevet 19. november 2002 Men du, kan det være din onde bestemor du har arvet den spisse tungen din etter, mon tro?? Hva slags kommentar er dette, Care? Når Milla snakker om sin onde bestemor og du sier hun har arvet disse egneskapene, kan dette tolkes som du mener at Milla er ond????!!!!! Du vet; fordi ikke alle mener det samme som deg og skriver "kose og puss" innlegg så behøver de ikke være onde!!!??????????
Gjest Anonymous Skrevet 19. november 2002 #8 Skrevet 19. november 2002 Til siste gjest: Ikke gidd - heller klapp truten din igjen! Okay Milla: Jeg har en bestemor som er i live, men jeg er nå så heldig at hun ikke er ond. Hun har en veldig kvass tunge og har endret seg ganske mye med årene. Det er ikke alle som tar henne like godt som meg og mine. Men hev deg over det. Ufruktbar det sier bare at dama er sneversynt dersom hun ikke forstår det. Samme hvor gammal hu er. Det er ikke noen unnskyldning for å oppføre seg slikt Kos deg i jula og med forloveden din og ikke la bestemoren din ødelegge den for deg. Har hatt juler der blant annet min avdøde bestefar gjorde livet helt jævlig for resten av oss. Så jeg vet nå hva det er snakk om å ha en bestefar som var OND.
Tusenfryd Skrevet 19. november 2002 #9 Skrevet 19. november 2002 Først: unødvendig kommentar. Milla har en skarp tunge ja, men ond? Tvert om. Ubetenksom, ja. Men ikke slem. Nuvel - jeg har heldigvis ikke en sånn bestemor - skjønt, dessverre har jeg ingen bestemor lenger - men de jeg hadde var gode og snille til de døde, den ene altfor ung, den andre senil. Men selv i sin senilitet var hun snill og god til margen - vanligvis blir senile ganske rabiate når fernissen og hemningene forsvinner. Men alle familier har en tante. Og vi hadde også en sær og sur gammel tante som krevde alt av oss - slo hånden av oss - og var uvenner med minst tre stykker til enhver tid. Hun var veldig tunghørt og hørte alt som ble sagt om henne på en mils avstand. Vi hadde mye grin og ståk på grunn av gamle tante - men i ettertid ser jeg at hun var egentlig bare trist, ensom og bitter. Ikke noe trøst det, når man som sårbart barn fikk seg en overhøvling, men til ettertanke når man nå er voksen. Da jeg ble voksen, ble jeg forresten gode venner med henne - og jeg ser at dama var drittøff hun. Og jeg var jo glad i henne også. Men det er veldig slitsomt å omgås triste, ensomme og bitre mennesker som slenger rundt seg med stygge kommentarer og spisse bemerkninger til alt og alle. Det er selvsagt lett å si at man ikke må la sånt gå innpå seg - men det er ikke lett å la være. Vi har liksom den forestillingen om at bestemorsfanget - det er trygt og godt og barndommens lukter og følelser. Når det ikke er sånn, må man leve med det. Dessverre. Jeg har ikke egentlig noe å si, Milla, annet enn at det er trist når det blir sånn. Du har ikke noe annet valg enn å finne andre ting å glede deg over - og så vet jeg du har det i deg til å svare utysket når hun glefser som verst. Det blir i alle fall en spennende jul - første sammen med kjæresten? Du får nyte det så godt som du kan - og gi gamla et par ullsokker til jul som klør når hun har dem på seg.
Gjest care Skrevet 19. november 2002 #10 Skrevet 19. november 2002 For det 1. skriver jeg aldri kose bla bla i mine innlegg. For det 2. var dette en litt humoristisk kommentar fra min side. Alle her vet at milla har en skarp tunge. Men jeg har aldri insinuert at hun er ond. Det vet jeg faktisk ikke noe om. Mitt menneskesyn går forøvrig ut på at jeg tror på det gode i alle mennesker. Nå vet jeg faktisk at en slik kommentar takler Milla, og jeg trodde ikke for et øyeblikk at hun skulle bli fornermet. Men det er slike som deg som skaper kvalme, særlig når du forvrenger det jeg sier. For det 3. har du nå klart å avspore debatten nå så gjævli.
Gjest Hilde Skrevet 19. november 2002 #11 Skrevet 19. november 2002 Jeg må ærlig talt si at dersom en av mine bestemødre hadde oppført seg slik overfor meg, så hadde jeg ihvertfall aldri feiret julen sammen med henne. Vi er da voksne mennesker og kan ta slike valg på egenhånd. Min mormor og morfar gjorde en gang en forferdelig urett mot meg og mine søsken - det angrer de bittert idag - da følgene av det er at de har mistet kontakt med tre barnebarn og alle oldebarna på min side av familien. Som man reder, så ligger man.
Jen Skrevet 19. november 2002 #12 Skrevet 19. november 2002 Du er ikke alene, Milla. Men råd til å takle henne har jeg dessverre ikke. Disse onde bestemødrene har et langt liv med trening bak seg, og det skal mye til for å hamle opp med dem. Dessuten er man jo opplært til å respektere de eldre, og derfor føles det så stygt å "ta igjen". Rart egentlig, for det er jo utrolig hva de kan lire av seg og komme unna med.
Gjest indiangranny Skrevet 19. november 2002 #13 Skrevet 19. november 2002 Hei Milla Jeg veit ikke hva jeg skal si jeg som blir bestemor neste år ,jeg skal ikke bli slik i hvertfall.Det spørs hvor gammel din bestemor er og at hun ikke klarer å følge utviklingen i samfunnet.På meg virker det som hun er deppa innerst inne og ingen synes nok synd på henne grunnet hennes enkestatus. :o jeg hadde begge mine besteforeldre til de var 90 og klare i toppen.Du må enten svare henne tilbake eller se det gjennom fingrene at slik er hun bare.Hvordan reagerer de andre på hennes oppførsel? De merker vell hennes spissbemerninger eller er det "høvdingen" i familien som inegen tørr si i mot. jeg veit ikke om det var nok støtte for deg,svar henne med samme mynt hvis det ikke går utover samvittigheten din. hilsen indianlady
Gjest Minnie Emmerdale Skrevet 19. november 2002 #14 Skrevet 19. november 2002 Oi, det var mange svar. Jeg er enig i at kommentaren til Care var flåsete og det er nok mange her på KG som ser på meg som ond, følelsesløs og kald men man hever da seg over slikt :-) Det er stort sett bare misunnelse som ligger bak. Ikke noe å bry seg om. Min egen mor har snakket med bestemor om dette mange ganger men det virker ikke som om det biter på henne. Hun er ikke noen "Høvding"- det var det bestefar som var og han var god og snill tverst igjennom. Ensom er hun heller ikke, hun har mange venninner og hun får besøk flere ganger i uken. Det blir kjempekos og ha forloveden min hjemme i Julen, jeg har feiret med hans familie også og det har vært kjempehyggelig. Så kanskje bestemor ikke hakker slik på meg når jeg har med min 1.98 høye fjell av en mann :-) Livvakt om du vil :-) Onde Milla hilser folket
Gjest Diva Skrevet 19. november 2002 #15 Skrevet 19. november 2002 Nå sporer jeg av enda mer her, men du nevner stadig at folk forvrenger og vrir på det du sier, Care! Har hørt den litt mange ganger nå..... Noe å tenke på ? For øvrig var det kanskje ikke helt pent å si det om Milla selv om jenta har snakketøyet i orden. Det kan du fint gjøre på en PM. Ang ond bestemor : Dette hørtes ikke mye koselig ut Milla! Jeg vil bare si lykke til og håper dere får en fin jul likevel. Bra at forloveden din står på og forsvarer deg hvis det trengs - høres ut som en ordentlig gutt. (dog,- synes du er veldig flink til å forsvare deg selv jeg...). Det er ikke alltid de eldste vet best...... Kattepus
Gjest Hilde Skrevet 19. november 2002 #16 Skrevet 19. november 2002 Ærlig talt, jeg synes at dere går litt for langt i kritiseringen av Care her nå. Hun skrev det på en ironisk måte (Blunkende øye) - og jeg er sikker på at Milla klarer å forsvare seg selv dersom hun skulle mene det var på sin plass. Etter hva jeg har lest av Milla sine innlegg, så er hun langt ifra en person som tar på andre med silkehansker.
Gjest Lea Skrevet 19. november 2002 #17 Skrevet 19. november 2002 Jeg har en sånn bestefar jeg! Han er sta som et esel og har mest sannsynlig levd i en blikkboks i hele sitt liv. Han vet alltid best og det er umulig å få ham til å se utenfor sin egen lille verden. Kanskje ville noen kalt ham for ond. Jeg velger å kalle ham for usikker, egoistisk, og rar. Og jeg gruer meg ikke til å feire julen sammen med ham. Om han kommer med en liten bemerkning på noe, så smiler jeg bare. Jeg husker godt at jeg dro med meg sambo for å hilse på ham. Sambo hadde ring i øret den gangen og jeg visste at bestefar HATET sånne ting. Gutter med ring i øret var homo. Det mente han og det mener han fortsatt. Jeg kommer sjelden overens med folk som er som ham, sånn som bare ser seg selv og sine egne meninger. Men blod er tykkere enn vann og jeg er glad i bestefaren min. Han er den eneste jeg har igjen av besteforeldrene mine og jeg vil ikke sitte igjen med et minne av ham som ond. Hadde en bestemor som var god som gull. Hun døde desverre for noen år siden. Der var det bare skryt å få. De beste minnene mine fra barndommen inkluderer henne. Hun hadde ikke mye, men delte på alt. Hadde hun en femtilapp igjen, så ga hun den gjerne til Frelsesarmeen. Bestefaren min har alt han trenger, men jeg tror at lommeboka hans har hengelås. Likevel er han sjenerøs med julegaver og sånt. Han viser på en måte at han er glad i barnebarna sine (uten at det har med penger å gjøre da). Det er hans måte å være på og jeg respekterer ham for det. Tross alt har han vært der hele livet mitt. Og jeg håper at han blir en stund til!
Gjest Majken wireless Skrevet 19. november 2002 #18 Skrevet 19. november 2002 Skjønner deg bare så altfor godt Milla. Jeg har både ond bestemor og ond mor, de har råttet seg sammen siden jeg var født. Men bestemoren min har jeg tatt fatt bestemoren og vært direkte ufin mot henne igjen så hun har sett hvilken satan som bor i meg . Så nå tør hun ikke si så mye, men jeg kan se hva hun tenker, men tenke skal hun da få lov til. Føler med deg, Milla og lykke til i julen. Fint at du har en lojal venn til å backe deg opp. Majken unplugged
VesleBråka Skrevet 19. november 2002 #19 Skrevet 19. november 2002 Til sånne mennesker må man være litt listig. Bestemor eller ei, hvis man ikke kan oppføre seg ordentlig, så får man ikke den respekten man tror man skal få. "Hadde jeg ville hatt kineser i familien, ville jeg ha adoptert en" er flåsete og rasistisk, og et utrykk for skikkelig dårlig humor. Da kan du ta en kjapp en tilbake, og så smile pent og uskyldig etterpå. "Hadde jeg visst jeg skulle på julebord hos fremskrittspartiet, hadde jeg selvfølgelig tatt på lusekofta kjære bestemor" Litt frekk tilbake med en brodd som forteller henne at kommentaren hennes var litt mye. Og et avvæpnende glimt i øyet, så det ikke blir krig i familien. Jeg tror kanskje bestemoren din er en liten rasist, sånn som hun driver på med tatere og kinesere.
Gjest Anonymous Skrevet 20. november 2002 #20 Skrevet 20. november 2002 Hei, hev deg over henne - kanskje hun er misunnelig - tenker tilbake på sitt eget liv og savner det å være ung igjen. Og du minner henne bare alt for mye om seg selv da hun var ung. Bortsett fra at du kanskje tør å gjøre alt hun ikke torde. Jeg hadde også en skikkelig heks til farmor. Hun er gudskjelov død nå og jeg tror ikke det var mange som synes det var trist. Du vet - man MÅ ikke elske alle bare fordi de er i familie....
Anbefalte innlegg