Gå til innhold

Ap straffet med velgerflukt etter skolenedleggelser i Innland fylke - kan demokratiet fortsatt fungere?


catman

Anbefalte innlegg

Denne saken her:

https://www.nrk.no/innlandet/fritt-fall-for-arbeiderpartiet-i-ny-meningsmaling-etter-skolesaken-i-innlandet-1.17117660

...er veldig forståelig. Ingen hokus pokus med det, selv om Ap svarer at "sammenhengen er utydelig", som man jo bare rulle med øyne av.

Men...la oss nå anta at skolenedleggelsene var nødvendige, da elevtallet jo har falt radikalt mye og her er en del kostbar infrastruktur som må finansieres på et vis. Ap, med H og MdG, har tatt ansvar for det. Men partiet - merkelig nok, ikke like mye med-beslutningstakerne - straffes knallhardt for det.

Vi vet av tidligere erfaring at H har elendig budsjettdisiplin og vil knapt gjøre slike valg, kan bare huske et studiested i nord som Ap vel åpnet igjen når Ap kom tilbake? Også dét er jo svært problematisk at et maktskifte øker kostnadene noe vanvittig - fylkesgrenser er en tilsvarende steindum sak.

FrP sier ja takk til alt som koster og nei takk til å betale for det med skatt. Sammen med H skjerpet de inn sosiale ytelser og tilbud for å finansiere skattelettelser for de som allerede er rikest og økte oljepengebruken noe vanvittig. Velferdsstaten blir svakere for hver gang de kommer til makten.

Så hvordan skal demokratiet da fungere når partier som fører ansvarlig politikk - skolenedleggelser som eksempel - blir stemt ut og populister blir stemt inn? Nestemann reverserer kanskje politikken til store kostnader? Vi bruker allerede så mye oljepenger at kronekursen faller som en stein og gjør oss alle fattigere. Hvilken retning går vi i? Er vi alle fattige populister til slutt?

  • Liker 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Fortsetter under...

catman skrev (5 timer siden):

 

Så hvordan skal demokratiet da fungere når partier som fører ansvarlig politikk - skolenedleggelser som eksempel - blir stemt ut og populister blir stemt inn? 

Bare tull at skolenedleggelser er ansvarlig politikk. 

Regjeringen har ingen problemer med å gi 175 milliarder til Ukraina (noe som bare fører til at flere ukrainere blir drept), mens de ikke har råd til 800 millioner - som er en halv promille av hva vi gir til Ukraina! - til norske skoler. Det er uansvarlig politikk det!

  • Liker 2
  • Nyttig 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Rick skrev (1 time siden):

Bare tull at skolenedleggelser er ansvarlig politikk. 

Regjeringen har ingen problemer med å gi 175 milliarder til Ukraina (noe som bare fører til at flere ukrainere blir drept), mens de ikke har råd til 800 millioner - som er en halv promille av hva vi gir til Ukraina! - til norske skoler. Det er uansvarlig politikk det!

Det er ikke Innland fylke som gir støtte til Ukraina.

Krig i Europa har gitt oss økte gass-, olje- og strøminntekter som til sammen blir svimlende beløp. Kun 15% av dette går i retur til Ukraina. Norge kommer svært godt ut av det. 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Start en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
×
×
  • Opprett ny...