Jane How Skrevet 24. februar 2006 #1 Skrevet 24. februar 2006 Har hørt om ishus fra gamle dager, og tenkt endel på det. Hvordan kunne det fungere?! Har søkt opp på nett og leser at isen holdt seg gjennom hele året, men skjønner bare ikke hvordan det kan gå an! Burde ikke isen smelte så lenge det ikke er minusgrader rundt? De kunne vel ikke bare skape minusgrader inni rommet, så lenge det ble varmt rundt? Så at det til og med var ishus i Iran!
Gjest gjest1 Skrevet 24. februar 2006 #2 Skrevet 24. februar 2006 Tja, de ishusene jeg vet om er jordkjellere som er godt isolerte. Derfor blir de ikke varme og holder på kulden som isen avgir. Jeg husker også fra jeg var liten at snø som ble liggende under gammel silo gjerne ikke smeltet før langt utpå sommeren.
Jane How Skrevet 24. februar 2006 Forfatter #3 Skrevet 24. februar 2006 Ja! Det sto nemlig et sted på nett at det var vanlig med høy eller sagflis i ishuset! (så siloen fungerte nok!) Bare syns det er så raaaaart, at de t kan holde på kulden gjennom hele sommeren
ashera Skrevet 26. februar 2006 #4 Skrevet 26. februar 2006 Høy og sagflis lager isolerende luftlommer. Luftlommer kan holde ting varme eller kalde (jfr. termos). Isen smeltet selvsagt gradvis, men sakte nok til at dette fungerte praktisk. Husk påå at det var svæææære isstykker som ble saget ut av islagte vann og elver og oppbevart i ishuset - ikke små isbiter.
Gjest Gjest Skrevet 27. februar 2006 #5 Skrevet 27. februar 2006 de virker etter prinsippet at is kjøler is.
Fremhevede innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå