Gjest Gjest_gjest_* Skrevet 22. februar 2006 #1 Skrevet 22. februar 2006 Nå har jeg virkelig nådd bunnen...og jeg aner rett og slett ikke hvordan jeg skal komme meg opp igjen....så jeg håper vel kanskje at noen her inne kan gi meg råd.... Det hele begynte for litt over et år siden...jeg ble separert...og det ble en tøff separasjon. Jeg fikk lån til leilighet...og heldigvis så hadde vi ikke lån på den leiligheten vi eide...så vi fikk begge 800.000 med oss når vi flyttet. Jeg fikk 500.000 i lån....og klarte å skaffe en leilighet til meg og barna..har to stykker. I det lånet jeg fikk så fulgte det med et mastercard,med 10.000 i kreditt. Jeg vet ikke helt hvordan jeg skal forklare dette jeg...men jeg har vel hatt "skylapper" det siste året.... Jeg måtte skaffe alt...jeg sto ikke igjen med noe annet enn klærene våre etter separasjonen.... Og ja..jeg har rotet det skikkelig til... For de 10.000 er jo selvfølgelig brukt opp....og jeg fikk raskt inkassovarlser....men som jeg sa...jeg har hatt "skylapper"....har bare valgt å ikke ta det innover meg liksom...hadde i grunn mer enn nok med å stable på bena et liv for meg og ungene... Men for å gjøre historien kort....jeg har nå fått krav om tvangssalg pg.a dette dumme mastercardet....og ja..jeg vet at dette er fullt og helt min egen feil....og tro meg...jeg har våknet nå!! Jeg har vært i banken å spurt om hjelp....og de var vel ikke veldig villige... Selv om jeg sitter med en sikkerhet i leiligheten på 1.000.000,- Men de sa ikke helt nei da...og jeg må nå skaffe papirer på inntekter osv...og kontakte banken igjen... Og jeg er livredd! Redd for at de skal si nei....for hva i all verden gjør jeg da? Vil jo ikke flytte...ungene har funnet roen her...og vil ikke påføre de noe mer nå. Er det noen andre som har opplevd det samme...som har kommet seg ut av dette...fått hjelp et sted.....? Hilsen *meg*
Gjest F Skrevet 22. februar 2006 #2 Skrevet 22. februar 2006 Med så god sikkerhet må det da være andre banker som vil være villige til å låne deg penger selv om du har vist dårlig betalingsskikk det siste året. Om ikke banken din vil låne deg penger, så ta kontakt med flere banker, og/eller et rådgivningsfirma som formidler lån. Lån nok til å cashe ut kredittkortgjelden, og klipp kredittkortet ditt i to.
Gjest mamma Mø Skrevet 22. februar 2006 #3 Skrevet 22. februar 2006 Enig! Kontakt flere banker, i morgen den dag. Det er hard konkurranse nå, og med så stor sikkerhet i leiligheten, bør det være mulig å konvertere gjelden. Hvis du synes det er vanskelig, er det flere private finans-konsulenter som kan bistå deg. Det viktigste er å unngå tvangssalg, utgiftene som kommer i tillegg til selve gjelden blir gjerne skyhøye, i tillegg til de vanskelighetene det fører med seg. Lykke til!
Shea Skrevet 22. februar 2006 #4 Skrevet 22. februar 2006 (endret) Så lenge du viser betalingsvilje kan dem vist ikke ta tvangssalg i dine eiendeler. Hør med forliksrådet om dem kan hjelpe deg med en nedbetalingsordning. Det er politi som nå har overtatt arbeidet til forliksrådet. Dem er hjelpsom og med renter så er jo sikkert ikke gjelden din mer så 15000,- så om du betaler f.eks 800,- pr mnd og mer de månedene du har mulighet så ordner det seg. Tror ikke det skulle by på noen problemer Slik jeg forstår det så er kreditt kortet fra samme bank som du har lånet!? Om du ellers har overholdt huslånet og har betalt ned på gjelden så har du enda tilgjengelig penger opp til tildelt lånetilsagn. Mitt eksempel i runde tall. Tildelt lån kr 1.150.000,- Etter noen år nedbetaling rest kr 1.000.000,- Fikk behov for penger raskt og fikk ut kr 100.000,- på allerede lån. Ny saldo på lånekonto kr 1.100.000,- Ingen problem. Jeg har Fokus Bank og er kjempefornøyd. Skal vist vere en ordning hvor en kan registrere seg slik at en ikke får tildelt slike kredittkort. Håper det ordner seg. Klem Endret 22. februar 2006 av Shea
Gjest Gjest Skrevet 22. februar 2006 #5 Skrevet 22. februar 2006 Har vært alene med sønnen min siden han var 2 år. Nå er han 16. Eier min egen leilighet og guskjelov har jeg økonomien i orden. Har hatt det utrolig tøft til tider,og hatt lyst til å sette på meg "skylapper" jeg og. Men aldri i verden om jeg vil utsette meg selv og sønnen min i en sånn situasjon at jeg ville miste hus og hjem. Håper virkelig du får hjelp,men jeg tror det blir vanskelig,når du har latt det gå så langt.
Gjest Tidligere inkassosaksbehandler Skrevet 22. februar 2006 #6 Skrevet 22. februar 2006 Hvis du viser deg betalingsvillig, vil de ta godt imot deg. Hvis det er bare de 10.000 det dreier seg om vil jeg ikke tro at de vil nekte deg en nedbetalingsordning. Det som er viktig er at du handler raskt. Ikke vent. Kontakt banken med èn gang og vis deg villig til å gjøre opp. Spør hvordan dette kan ordnes. Hvis de får inntrykk av at du stikker hodet i sanden og ikke har tenkt å gjøre opp, kan de ta leiligheten din, men det tar ganske lang tid da.. Uansett er det best for deg selv og ta fatt i dette med èn gang.
Gjest Gjest Skrevet 23. februar 2006 #7 Skrevet 23. februar 2006 Så lenge du viser betalingsvilje kan dem vist ikke ta tvangssalg i dine eiendeler. Selvfølgelig kan de det, det er det dummeste jeg har hørt. Slik jeg forstår det så er kreditt kortet fra samme bank som du har lånet!? Om du ellers har overholdt huslånet og har betalt ned på gjelden så har du enda tilgjengelig penger opp til tildelt lånetilsagn. Ofte vil du få det ja, men det er ingen automatikk i det, og du har på ingen måte krav på det. ←
Gjest gjest1 Skrevet 23. februar 2006 #8 Skrevet 23. februar 2006 Bytt bank. Klipp kortet i to. Men jeg regner med at du har dnb, men på grunnlag av din bolig, ordner det seg. Om dnb er vanskelig, så bytt bank.
Gjest Gjest Skrevet 23. februar 2006 #9 Skrevet 23. februar 2006 Takk for mange gode råd..... Og til deg som ikke ville risikere hus og hjem p.g.a sønnen din.....jeg har jo ikke gjort dette fordi jeg ikke har bedre ting å foreta meg...enkelte ganger så gjør man ting...og man vet liksom ikke helt hvorfor. Men som sagt..jeg har våknet nå..og håper at jeg klarer å rydde opp i dette. Har vært i kontakt med banken..og de sa vel først nei...men så ba de meg skaffe inntektsopplysninger osv....så da må det jo være et lite håp. Kortet er klipt i to for lenge siden...og jeg skal aldri mer ha kredittkort...jeg skjønner jo at dette er noe jeg ikke kan kontrollere..
Gjest gjest1 Skrevet 24. februar 2006 #10 Skrevet 24. februar 2006 I dag er loven slik (den ble forandret for ca 10-15 år siden) at et tvangsalg ikke innebærer at ikke boligen må gå til salg for kun det du skylder. Slik var det før. Et tvangsalg av en evt. bolig medfører heldigvis i dag, budrunder slik at ikke boligen blir solgt for slikk og ingenting.
Gjest Gjest Skrevet 26. februar 2006 #11 Skrevet 26. februar 2006 Obos kommer til meg i morgen...for å taksere leiligheten....de var ikke villige til å berostille saken...selv om saksøker var det`?? Men men....får jo bare la de komme...leiligheten min skal ikke selges...det skal jeg sørge for. Har fått time i en bank som heter bank2...og jeg ble så glad når jeg leste nettsiden deres....endelig en bank som ikke dømmer og "retter pekefingeren" mot meg.....de skjønner faktisk at det går ann å gjøre feil her i livet....og hjelper deg med omstartlån.... så nå øyner jeg et lys i tunnelen....og som sagt...jeg har virkelig våknet...og kommer aldri aldri til å sette meg eller mine barn i en såå situasjon igjen...... det som føles så leit er at man er så alene i en sånn situasjon...for det er ingen jeg kan snakke med om dette....mine foreldre vet ingenting...for de ville blitt så skuffet over meg....og det skjønner jeg jo...er skuffet over meg selv jeg... Men..takk for alle gode råd alle sammen....satte virkelig pris på det hilsen meg
*Ariel* Skrevet 26. februar 2006 #12 Skrevet 26. februar 2006 Håper det ordner seg for deg. Lykke til, hilsen en som vet hvordan du har det.
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå