Gå til innhold

Er det lett å se om barn har lus?


Anbefalte innlegg

Skrevet

Fikk beskjed fra noen i barnehagen om at barnet deres har lus. Hvordan ser man det egentlig på eget barn? Er det åpenbart hvis de har det? Eller må man til lege for å sjekke? 

Anonymkode: 95874...f64

Videoannonse
Annonse
Skrevet
AnonymBruker skrev (2 minutter siden):

Fikk beskjed fra noen i barnehagen om at barnet deres har lus. Hvordan ser man det egentlig på eget barn? Er det åpenbart hvis de har det? Eller må man til lege for å sjekke? 

Anonymkode: 95874...f64

Leger verken trenger eller ønsker å få lus på kontoret. Gå inn på fhi.no og les om lus. 
 

Kjøp lusekammer gre håret, over en sort eller mørk plastpose så ser du lusa fort og lett. Mengden lus avgjør hvor lett du ser lusa.

Gutter med kort hår er lettere å se lus på enn jenter med langt hår. Ofte klør barna særlig bak ørene.

Anonymkode: 6512d...d44

Skrevet

Jeg har pleid å legge et hvitt håndkle på skuldrene til ungene, og så gre håret med lusekam. 

Er ikke lett å se uten å gre håret, da lusa er rask, og sandkorn kan ligne egg. 

Finner du lus så må du kjøpe lusemiddel på apoteket. Utover å bruke dette, så trenger du ikke gjøre noen ting. De smitter ikke gjennom luer og sengetøy osv. 

Anonymkode: f9628...0a0

Skrevet

Spray håret mee med varm før du grer med lusekam, da løper den ikke like fort unna.  Sitter oftest bak ørene og i nakken, helt inn til hårfestet. Spør apoteket om middel om du finner egg eller lus. Viktig å behandle,  og si i fra i bhg eller skolen(og andre som barnet har vært med ) så de også kan sjekke.  Alle som finner skla behandles,  men bare der det er funn. Lusa har blitt resistent mot enkelte behandlinger,  så sjekk med apoteket.  Viktig å ta hele kuren (stort sett en sjampo som skal virke in15 min, skylle godt, gre med lusekam, gjenta etter 10 dager). 

Hilsen mamma til skolebarn,  som i fjor måtte ta 4 kurer på datter da resten av klassen ikke behandlet og vi stadig ble resmittet.  Aldri hatt lus tidligere. 

Anonymkode: 793ec...dad

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Opprett en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
×
×
  • Opprett ny...