Gjest Gjest Skrevet 17. februar 2006 #1 Skrevet 17. februar 2006 Jeg har begynt å strikke disse sokkene: http://www.dinhobby.no/index.php?ID=207 Jeg har aldri strikket sokker før og ble plutselig litt blank. Hva menes med punkt 2? Menes det bare rette masker? Vil ikke det bli rart når jeg har strikket rett og vrang hele veien. Hva menes med punkt 3? Jeg skjønner veldig lite... Har noen en bedre og litt enklere forklaring?
Spirito Skrevet 17. februar 2006 #2 Skrevet 17. februar 2006 Her er det noe feil i oppskriften. Hælen skal jo strikkes 7 cm lang, og det er vel omtrent så lang som en hæl er. Dermed vil jeg tro at punkt 2 hører til vrangborden, og at det skal strikkes 4 cm 2r,2vr som er 10m smalere enn vrangborden du har strikket til nå.
Gjest Madeline Skrevet 17. februar 2006 #3 Skrevet 17. februar 2006 (endret) Her er det noe feil i oppskriften. Hælen skal jo strikkes 7 cm lang, og det er vel omtrent så lang som en hæl er. Dermed vil jeg tro at punkt 2 hører til vrangborden, og at det skal strikkes 4 cm 2r,2vr som er 10m smalere enn vrangborden du har strikket til nå. ← Nei, det er nok ikke noe galt med punkt 2. Først strikkes vrangborden, så blir det et stykke med glattstrikk før hælen påbegynnes. Endret 17. februar 2006 av Hannen
Spirito Skrevet 17. februar 2006 #4 Skrevet 17. februar 2006 Her er det noe feil i oppskriften. Hælen skal jo strikkes 7 cm lang, og det er vel omtrent så lang som en hæl er. Dermed vil jeg tro at punkt 2 hører til vrangborden, og at det skal strikkes 4 cm 2r,2vr som er 10m smalere enn vrangborden du har strikket til nå. ← Jo, det er en feil i oppskriften. 2. Strikk deretter 4 cm glattstrikk før hælen. 3. Hælen strikker du på følgende måte: strikk glattstrikk 7 cm over halvparten av maskene (23), mens den andre halvparten hviler. En hæl er ikke 11 cm høy! Dessuten står det ikke noe om at man skal strikke punkt 2 på halvparten av maskene, og du kan vel selv se at det ikke er noe glattstrikk foran på sokken? Jeg vil tro at det skal strikkes 20 cm vrangbord, så felles ti masker. Så strikkes 4 cm smalere vrangbord som skal få sokken til å sitte godt på foten. Leggen er tross alt ikke like bred hele veien, og det er naturlig å ha en litt smalere vrangbord helt nederst når man har en så lang vrangbord.
Mrs. K Skrevet 17. februar 2006 #5 Skrevet 17. februar 2006 Jeg tror at sokkene blir annerledes enn på bildet. Etter vrangborden strikkes resten av sokken i glattstrikk
Gjest Madeline Skrevet 17. februar 2006 #6 Skrevet 17. februar 2006 Jo, det er en feil i oppskriften. En hæl er ikke 11 cm høy! Dessuten står det ikke noe om at man skal strikke punkt 2 på halvparten av maskene, og du kan vel selv se at det ikke er noe glattstrikk foran på sokken? Jeg vil tro at det skal strikkes 20 cm vrangbord, så felles ti masker. Så strikkes 4 cm smalere vrangbord som skal få sokken til å sitte godt på foten. Leggen er tross alt ikke like bred hele veien, og det er naturlig å ha en litt smalere vrangbord helt nederst når man har en så lang vrangbord. ← Dette er jeg ikke enig i. Jeg har sett på bildet av sokken og for meg ser det ut som det er en vrangbord og resten av sokken er i rettstrikk. Så oppskriften er nok riktig.
Mrs. K Skrevet 17. februar 2006 #7 Skrevet 17. februar 2006 Da er vi enige, Hannen Oppskriften er riktig.
Ugla Skrevet 17. februar 2006 #8 Skrevet 17. februar 2006 Jo, det er en feil i oppskriften. En hæl er ikke 11 cm høy! Dessuten står det ikke noe om at man skal strikke punkt 2 på halvparten av maskene, og du kan vel selv se at det ikke er noe glattstrikk foran på sokken? Jeg vil tro at det skal strikkes 20 cm vrangbord, så felles ti masker. Så strikkes 4 cm smalere vrangbord som skal få sokken til å sitte godt på foten. Leggen er tross alt ikke like bred hele veien, og det er naturlig å ha en litt smalere vrangbord helt nederst når man har en så lang vrangbord. ← Er enig med deg her (men jeg bruker ikke å felle noen masker, og så fortsette vrangborden...). Da er vi enige, Hannen Oppskriften er riktig. ← Ja vell..? Men da er bildet feil, for der ser man tydelig rett/vrang-strikk fremover vristen.
Mrs. K Skrevet 17. februar 2006 #9 Skrevet 17. februar 2006 Jeg tror at sokkene blir annerledes enn på bildet. ← Nemlig, det er bildet som er feil.
Ugla Skrevet 18. februar 2006 #10 Skrevet 18. februar 2006 (endret) Nemlig, det er bildet som er feil. ← Der ble vi veldig enig... Eller... Bildet som er riktig, og oppskriften feil... Endret 18. februar 2006 av Ugla
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå