momo Skrevet 17. februar 2006 #1 Skrevet 17. februar 2006 Nå er det fortsatt en stund til jenta mi starter på skolen, men jeg har tenkt mye på om jeg skal sende henne på sfo eller ikke. Jeg skal gå hjemme så sfo er ikke nødvendig, først tenkte jeg at vi skulle ha halv plass pgav. det sosiale. Men så har jeg hørt veldig mye negativt om sfo på den skolen hun skal på. Så mye negativt at jeg tror ikke jeg hadde klart og føle meg trygg. Men samtidig er jeg redd for at hun skal gå glipp av en stor sosial del, for alle de andre barnene vi kjenner som skal gå i klassen hennes skal jo gå der. Samtidig er det en stor mulighet for at vi får et barn i løpet av hennes første år på skolen, vi skal adoptere og regner med og få barnet før jul neste år. Og da skal faren hennes gå hjemme med barnet, jeg blir og hjemme da jeg skal studere fjernundervisning. Tenkte og at det da kan være ekstra koselig for henne og få vært hjemme med alle oss og. Sikkert veldig gøy for henne med en ny baby i familien og ikke minst både mamma og pappa hjemme det første året. Det jeg er veldig usikker på er det sosiale da jenta vår er veldig sosial av seg. Hva ville dere gjort i samme situasjon?
Gjest Primula Skrevet 17. februar 2006 #2 Skrevet 17. februar 2006 Hva er det negative du har hørt? Hvor mange er det i klassen hennes? Ca hvor mange av dem skal gå på sfo? Jeg er lærer i 2. klasse og ca halvparten går på SFO nå. Det virker som om de på SFO har det veldig bra der, og det er fint for dem som er sosiale og glad i å være sammen med andre. Samtidig deler SFo areal med 1. -3. klasse så lekene og formingsaktivitetene blir veldig synlig for alle som som går på skolen. Det kan skape litt misunnelse fra de som ikke går på SFO. Det er også kjedelig for de som har blitt gode venner med noen som går på SFO,men ikke går der selv. Samtidig ser jeg at det blir lange dager for ungene. Til høsten blir det jo enda lengre skoeldager, og de blir slitne av det. Derfor tror jeg nok det er godt å dra hjem rett etter skolen for de som har mulighet til det. Når man får barn ( enten føder egent eøelr adopterer) tror jeg faktisk det kan være godt å ha litt tid alene sammen med barnet også. Mye for og i mot her, men tror jeg kanskje hadde vurdert en halvplass eller noe sånt.
Gjest Gjesta Skrevet 17. februar 2006 #3 Skrevet 17. februar 2006 Jeg tror også jeg ville vurdert en deltidplass, noen dager i uken f.eks. Husker den ene klassen jeg jobbet i, der var det EN som ikke gikk på SFO og h*n falt mye utenfor i det sosiale. Hvis det er mye negativt med SFO-en der datteren din skal begynne blir det jo en vurderingssak, men skulle jeg sendt barna på offentlig skole ville jeg nok hatt de der noen dager i uken, ihvertfall det første og kanskje det andre året
strilen Skrevet 17. februar 2006 #4 Skrevet 17. februar 2006 Vi har opplevd det motsatte, av de ovenfor. Vår sønn gikk på SFO og ble utenfor fordi alle de andre i klassen gikk hjem.... Men SFO en var grei nok til han var så stor at vi kunne stole på at han klarte seg hjemme selv. Tiden da datteren deres MÅ være på skolen kommer fortnok, jeg anbefaler dere å få noen timer i uken og så nyt tiden isammen.
Gjest Gjesta Skrevet 17. februar 2006 #5 Skrevet 17. februar 2006 Vi har opplevd det motsatte, av de ovenfor. Vår sønn gikk på SFO og ble utenfor fordi alle de andre i klassen gikk hjem.... ← Er jo det jeg mener da, at dersom alle de andre er på SFO kan det være hensiktsmessig å la barnet gå på SFO noen dager i uken, går de andre hjem vil det jo da være dumt å sende ungen på SFO for å leke med ingen
Gjest Gjest Skrevet 17. februar 2006 #6 Skrevet 17. februar 2006 Her hos oss (Vestlandet) har vi fått det slik at vi kan ha SFO på deltid. 5-9 timer koster 500 pr. mnd, 10-16 koster 900 osv. Jeg har latt gutten min gå to dager i uken pga det sosiale. Vi har vært heldige og jeg har ikke annet enn lovord og gode ting å si om SFO og personalet der. Helt flott for gutten min selv om han har mange lekekamerater "i gata". Noen ganger knytter man seg gjerne til klasse-/skolekamerater som bor litt lenger unna og da er det godt å kunne være på SFO sammen et par dager i uka. Nå er det vinterferie og gutten har "tigga" seg til å gå på SFO tre dager. Det må jo være et bra kvalitetsstempel!
~MALIN~ Skrevet 17. februar 2006 #7 Skrevet 17. februar 2006 Jeg lot eldstemann først gå der fordi begge jobbet, - da det ikke var en grunn lenger var det av sosiale grunner. Han hadde mye igjen for det . Men da gikk han kun 3, så 2 dager i uka. Av samme grunn skal yngstemann gå på SFO til høsten. Men også han deltid, jeg tenker vi prøver 3 dager i uka.
Gjest Gjest Skrevet 17. februar 2006 #8 Skrevet 17. februar 2006 I den klassen jeg er lærer for (2. klasse) går alle bortsett fra 5 på SFO. Jeg merker stor forskjell på det sosiale livet til de som går der og de som ikke går der. Det var faktisk en som ikke gikk i fjor som ba foreldrene om å få begynne i år, fordi det virket så morsomt. (Nå skal det sies at SFO på skolen er veldig populær både blant foreldrene og barna, og får ikke annet enn skryt.)
SissiB Skrevet 17. februar 2006 #9 Skrevet 17. februar 2006 I klassen til eldstemann, er det bare tre stykker som går på SFO I klassen til yngstemann går ca halvparten. Så lenge de har noen å ha følge med hjem og leke med hjemme tror jeg ikke de går glipp av noe sosialt ved ikke å gå på SFO. Tvert om har vi stadig spørsmål om SFO-ungene kan bli med hjem til oss en dag etter skolen og få fri fra SFO. Langt fra alle som trives der. En halv plass til å starte med, kan nok kanskje være lurt, slik at dere får prøvd hva som passer for dere og deres barn
momo Skrevet 18. februar 2006 Forfatter #10 Skrevet 18. februar 2006 Tusen takk for svar!!! Det negative vi har hørt er at de ansatte passer ikke på barnene der, de vet aldri hvor barna er. De holder ikke avtaler de har lagd med foreldrene. Hvis et barn blir skadet ringer de ikke foreldrene, de gjør helller ikke mer med det enn evt sette på plasterlapp selv om det må syes. Har aldri hørt om at de gjør noen koselige aktiviteter der. Kjenner flere foreldre som har vært så opgitte at de har tatt ut barnene sine og ment de er tryggere alene hjemme enn der. Vet og de samme foreldrene har prøvd og få endringer først, ved og prate med de ansatte flere ganger. Nå vet ikke jeg om flesteparten kommer til og gå på sfo, men fra de som datteren min går i barnehage med og de som bor i gata vår, så tror jeg det bare er 1 barn som ikke skal på sfo. Tror vi får vente og se til det nermer seg, hvis noen her i gaten ikke går så dropper vi det, men hvis alle skal gå her, så må vi kanskje ha en delt plass. Det bare skremmer meg og sende henne til et sted jeg har hørt så mye negativt om. Men vi kan jo prøve så får jeg se først og gjøre meg opp min egen mening, så får vi heller si opp plassen hvis jeg ikke er fornøyd.
Gjest Gjest Skrevet 18. februar 2006 #11 Skrevet 18. februar 2006 Jeg er gjesten fra Vestlandet. Jeg ville forvisset meg om at kvaliteten på ditt SFO tilbud er bra. Er eksemplene du nevner rykter eller absolutt tilfelle. Vi har som sagt en fantastisk god SFO som tilbyr kreative aktiviteter, godt tilsyn og god kommunikasjon med foreldre. Skal du gå med hjertet i halsen å bekymre deg, er det like godt å ha barnet hjemme. Husk at det ikke er skadelig å kjede seg litt. Det kan utvikle fantasien og selvstendigheten til barnet ditt. Forutsatt da at hun har noen å leke med i helgene og gjerne etter SFO. Lykke til. P.S. Her hos oss kan man søke seg inn på SFO i løpet av skoleåret dersom behovet oppstår. Kan du få til noe slikt? Altså avvente og høre/se hvordan kvaliteten er, og så evt. søke jenta inn?
momo Skrevet 18. februar 2006 Forfatter #12 Skrevet 18. februar 2006 Det er ikke rykter jeg har hørt. Har 3 veninner som har og har hatt barna der og det er av de jeg har fått mange historier. De stoler jeg på. Har hørt rykter av andre og, men det tar jeg med en klype salt da jeg ikke kjenner de. Takk og prs så er det 1,5 år til hun begynner på skolen, så da har jeg litt tid på meg.
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå