Gjest Gjest Skrevet 10. februar 2006 #1 Skrevet 10. februar 2006 I en alder av 22 har jeg endelig tenkt å begynne prosessen med å få førerkort. Nå har jeg et par spørsmål. 1.Hvilke regler er det som gjelder for den jeg øvelseskjører med? Finnes det ikke noen sånne begrensninger, f.eks at personen skal være over en viss alder og hatt førerkort i så så mange år? 2. Har hørt at alle må ha et teorikurs før de begynner å øvelseskjøre. Er det riktig? Hvor langt er dette kurset? Hvor melder man seg på?
Gjest Donna Skrevet 11. februar 2006 #2 Skrevet 11. februar 2006 (endret) Du må ha et kurs som heter "Trafikalt grunnkurs" for å få lov til å øvelseskjøre og/eller for å begynne å ta kjøretimer ved en kjøreskole. Du melder deg på via en kjøreskole og kurset går over endel kvelder i noen uker, selve kurset koster ca. 2600 kroner ... vet dette fordi sønnen min holder på med dette kurset nå. Endret 11. februar 2006 av Donna
Gjest Gjest Skrevet 11. februar 2006 #3 Skrevet 11. februar 2006 I en alder av 22 har jeg endelig tenkt å begynne prosessen med å få førerkort. Nå har jeg et par spørsmål. 1.Hvilke regler er det som gjelder for den jeg øvelseskjører med? Finnes det ikke noen sånne begrensninger, f.eks at personen skal være over en viss alder og hatt førerkort i så så mange år? 2. Har hørt at alle må ha et teorikurs før de begynner å øvelseskjøre. Er det riktig? Hvor langt er dette kurset? Hvor melder man seg på? ← 1. Personen skal være over 25 år og ha hatt førerkort sammenhengende i minst 5 år. Mister personen førerkortet begynner en ny 5 års periode når vedkommende får det igjen. 2. Trafikalt grunnkurs. Dette kan du ta på nærmeste trafikkskole.
La Luna Skrevet 11. februar 2006 #4 Skrevet 11. februar 2006 "Trafikalt grunnkurs er obligatorisk for kandidat som har fylt 16 år etter 30. juni 2003 og som ønsker å øvingskjøre for klasse B." Altså trenger du ikke trafikalt grunnkurs Lykke til med lappen!
Gjest gjesta Skrevet 11. februar 2006 #5 Skrevet 11. februar 2006 (endret) "Trafikalt grunnkurs er obligatorisk for kandidat som har fylt 16 år etter 30. juni 2003 og som ønsker å øvingskjøre for klasse B." Altså trenger du ikke trafikalt grunnkurs Lykke til med lappen! ← Dette er feil. Informarsjon om grunnkurs/førerkortregler finner du på vegvesenet sine sider. Direktelink til krav for førerkort klasse B. Endret 11. februar 2006 av Mie
La Luna Skrevet 11. februar 2006 #6 Skrevet 11. februar 2006 Men jeg klippet det jo herfra http://www.vegvesen.no/horinger/forstehjelp/vedl3.doc Det er da vegvesenets sider? Eller er det noe der jeg misforsto?
Gjest gjesta Skrevet 11. februar 2006 #7 Skrevet 11. februar 2006 Krav om trafikalt grunnkurs ble innført gradvis. I 2003 gjaldt det dem som var født før 1.7.87, men fom 1.1.05 ble det utvidet til å gjelde alle som ikke har noe førerkort fra før.
La Luna Skrevet 11. februar 2006 #8 Skrevet 11. februar 2006 Ok, visste ikke det siste der jeg da beklager jeg feilinformasjon fra min side
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå