Gjest Camelia Skrevet 3. februar 2006 #1 Skrevet 3. februar 2006 Datteren min på snart 5 ble på helsestasjonen fanget opp med "mulig sideforskjell". Var hos spesialist og fikk konstatert at hun er langsynt på begge øynene; +4 og +5. Hun scooret dessuten dårlig på samsynstesten, og har sannsynligvis en liten skjult skjeling, selv om man ikke greide å identifisere denne. Hun skal videre til spesialist på skjeling. Det ble bestemt at hun skal bruke briller, med +3 og +4 (skulle visstnok ligge lavere enn hva øynene ble målt til), og i tillegg skal hun bruke lapp på det beste øyet 2-3 timer hver dag. Jeg har etterpå fått høre så mye motstridende om dette. For det første at en såpass liten forskjell ikke skulle tilsi at hun burde bruke lapp. For det andre at å bruke briller før synet har stabilisert seg (visstnok først i 7-8-årsalderen) er som å gi øynene "krykker" slik at de ikke selv trener seg opp som de ellers naturlig vil gjøre. Kjenner til en jente på 8 som har tilsvarende problem (men som skjeler kraftig) som øyenlegen har sagt at ikke skal bruke verken lapp eller briller, til tross for sideforskjell, inntil synet hennes har stabilisert seg, først da skal man vurdere lapp/briller. Mon tro om dette med lapp/briller hos en 4 1/2-åring med +3 og +4 er noe som øyenleger vil være uenige om? Eller høres dette fornuftig ut? Jenta har lest lenge, og at vi aldri har tenkt over at hun har hatt problemer med synet. Hun har aldri klaget over vondt i hodet eller trøtte øyne. Noen som har meninger/erfaringer å dele?
Gjest porselen Skrevet 3. februar 2006 #2 Skrevet 3. februar 2006 Min datter begynte med briller da hun var 5, + 4,5 og + 3,5. Hun brukte også lapp for skjeling en periode - nå husker jeg ikke hvor lenge. Jeg husker jeg syntes det var vanskelig å godta det som først helsesøster påpekte om synet, fordi hun hadde tatt feil på andre områder før. Men syntes også det var vanskelig å forstå når øyenlegen bekreftet at synet var dårlig. Jeg hadde ikke merket noe på jentungen, ikke hadde hun vondt i hodet eller andre plager. Men barnehagen kunne fortelle meg at de merket forskjell på henne etter at hun fikk briller. Før brillene tegnet hun kruseduller og utviklet seg ikke særlig tegnemessig eller formingsmessig. Etter brillene virket det som hun ble mere med, og tegning og forming utviklet seg med stormskritt. Plutselig var det mer morsomt å tegne. Som med alle andre ting så strides vel de lærde innen øyenmedisinen også, som det også strides innen andre felt.
Gjest Gjest_Frua_* Skrevet 3. februar 2006 #3 Skrevet 3. februar 2006 Hei du! Dette må du ta alvorlig! Lov meg det! Gå til denne spesialisten, og sørg heller for en "second opinion" hvis du ikke stoler på resultatet. Jeg har en 5,5 åring som også ble oppdaget på kontroll. Han endte med briller med +6. Vi hadde ikke anbt noe på forhånd, og reagerte litt som deg. Og jeg må få lov å korrigere deg på to punkter: For det første er det IKKE slik at vi som foreldre nødvendigvis oppdager synsproblemer. Du tenker sikkert at dette ikke kan være særlig alvorlig siden du ikke har oppdaget noe og jenta kan lese etc. Det er feil. Poenget er at barn klarer veldig godt å kompensere for synsproblemer. De greier å "manipulere" sitt eget syn for å si det slik. Det er fordi de er barn og klarer det. Voksne mennesker klarer ikke det. Men det er ikke bra. De blir slitne, får vondt i hodet, mister kanskje konsentrasjonen, vil slite på skolen osv, men de vet jo gjerne ikke selv at de kunne hatt det annerledes. Det er HELT FEIL at å gi briller før fylte 7 år er som å gi krykker. Veldig feil. Før barna er 7 år er selve øyet i fysisk utvikling. Det betyr at det er kjempeviktig å gjøre mest mulig FØR de blir 7 år fordi man da kan PÅVIRKE utviklingen av synet til det bedre. Så hvis de sier at du skal bruke lapp, så gjør nå endelig det med en gang, så slipper hun kanskje unna med lettere briller senere. Lykke til videre!
Gjest Camelia Skrevet 3. februar 2006 #4 Skrevet 3. februar 2006 Tusen takk for svar! Vil bare presisere at jeg ikke trekker i tvil diagnosen langsynthet med +3 og +4, jeg har ingen idé om at øyenlegen skal ta feil og at ettersom jeg som mor ikke har oppdaget dette, er det tull. Absolutt ikke. Det er bare det at jeg i ettertid har snakket med foreldre som har barn i samme situasjon (som altså har sideforskjell og er langsynte) som har fått hørt det motsatte, nemlig at man skal ta stilling til om barnet skal bruke briller/lapp først når det har begynt på skolen, og vel så det. Har også lagt merke til at mens det tidligere var mange småbarn å se med lapp og briller (i Blondinens barnehage sa de at det for en del år tilbake alltid var et barn eller to på hver avdeling som brukte lapp/briller, mens det for tiden er ingen), er det nå for tiden langt sjeldnere å se. Jeg tenkte at kanskje har praksis forandret seg, at ny kunnskap fører til nye strategier... Det er jo uansett alltid greit å få en second opinion, for det finnes vel knapt en plage/lidelse ekspertene ikke har motstridende meninger om.
Daria Skrevet 3. februar 2006 #5 Skrevet 3. februar 2006 Det er HELT FEIL at å gi briller før fylte 7 år er som å gi krykker. Veldig feil. Før barna er 7 år er selve øyet i fysisk utvikling. Det betyr at det er kjempeviktig å gjøre mest mulig FØR de blir 7 år fordi man da kan PÅVIRKE utviklingen av synet til det bedre. Så hvis de sier at du skal bruke lapp, så gjør nå endelig det med en gang, så slipper hun kanskje unna med lettere briller senere. ← Dette høres veldig riktig ut ut fra min erfaring. Lillebroren min fikk briller da han gikk i barnehagen, med utgangspunkt i at det skulle rette opp synet som at han kunne slutte igjen, og det virket. I dag er han 20 og har strålende syn. Har selv hatt briller siden jeg var fire, er også operert for skjeling og brukte øyelapp i opp til 6 timer om dagen da jeg var liten, men merket ikke selv forskjell på å se og lese med eller uten briller før mange år senere.
Gjest porselen Skrevet 3. februar 2006 #6 Skrevet 3. februar 2006 Tusen takk for svar! Vil bare presisere at jeg ikke trekker i tvil diagnosen langsynthet med +3 og +4, jeg har ingen idé om at øyenlegen skal ta feil og at ettersom jeg som mor ikke har oppdaget dette, er det tull. Absolutt ikke. Det er bare det at jeg i ettertid har snakket med foreldre som har barn i samme situasjon (som altså har sideforskjell og er langsynte) som har fått hørt det motsatte, nemlig at man skal ta stilling til om barnet skal bruke briller/lapp først når det har begynt på skolen, og vel så det. Har også lagt merke til at mens det tidligere var mange småbarn å se med lapp og briller (i Blondinens barnehage sa de at det for en del år tilbake alltid var et barn eller to på hver avdeling som brukte lapp/briller, mens det for tiden er ingen), er det nå for tiden langt sjeldnere å se. Jeg tenkte at kanskje har praksis forandret seg, at ny kunnskap fører til nye strategier... Det er jo uansett alltid greit å få en second opinion, for det finnes vel knapt en plage/lidelse ekspertene ikke har motstridende meninger om. Datteren min brukte lapp, men ikke i barnehagen. Hun brukte den fra barnetv-tid og til hun gikk og la seg. Hun skulle bruke den 1,5 time pr. dag og vi valgte da kveldstiden til det. Flere foreldre gjør det kanskje på den måten og da ser ikke barnehagen barn med lapp. ←
Gjest Gjest Skrevet 3. februar 2006 #7 Skrevet 3. februar 2006 Jeg ble "oppdaget" da jeg var 3 år og gikk med lapp en stund da... Det var forferdelig å begynne med lapp.. Jeg bommet på døråpningen og sprang rett på veggen osv.. Og så lugget de så veldig når jeg skulle bytte. Men jeg er veldig glad for at mine foreldre presset meg.. Mitt samsyn var så dårlig at jeg hadde kommet til å miste synet på det ene øye hadde jeg ikke fått operasjon da jeg var 6 år. I dag har jeg langt fra et perfekt syn, men jeg har syn på begge øynene, kan kjøre bil, er veldig glad i å lese osv.
Gjest Gjest Skrevet 3. februar 2006 #8 Skrevet 3. februar 2006 Har selv tre barn som har begynt med briller i 4-5 årsalder. Det som kan skje hvis ikke barnet begynner med briller tidlig når det er langsynt, er at det slutter å bruke det ene øyet. Det skjedde med min datter, og da langsyntheten ble oppdaget var hun nesten blind på ene øyet. Heldigvis rettet det seg da hun begynte med briller, og hun slapp å bruke lapp.
Gjest Camelia Skrevet 3. februar 2006 #9 Skrevet 3. februar 2006 Tusen takk, vi skal nok passe på denne lappen, ja. 2-3 timer hver dag bør jo være overkommelig. Enten i barnehagen, eller hjemme. Håper det er gode sjanser for at synet hennes vil være helt bra innen få år, i følge spesialisten var det gode muligheter for det.
Gjest Gjest Skrevet 3. februar 2006 #10 Skrevet 3. februar 2006 Heisann! Jeg burde brukt briller og lapp da jeg var liten - men det ble ikke tatt tak i før jeg begynte på skolen. Jeg skulle bruke lapp - men det ble ikke fulgt opp ordentlig. Resultatet er at jeg i dag nesten ikke ser på det ene øyet. Begge barna mine har arvet mitt syn (den ene har like dårlig utgangspunkt som meg mens den andre er mye bedre). De begynte begge med briller i 1-2 års alderen. Den med best syn brukte lapp en liten periode men trenger det ikke lenger. Den andre bruker fortsatt - nå en time, men har vært oppe i 3. Begge har fått et mye bedre syn. Riktig som andre her sier at det er veldig viktig å tak tak i dette tidlig for når man er 7 år har øynene stabilisert seg og det er da vanskelig å få rettet så mye på det. Ungen med dårligst syn har fått et bra samsyn etter hvert med briller og ser nå de figurene som "hopper frem" ved testing. Dette gjorde han ikke før (og jeg har alltid bare sett en grå masse...). Siden de var så små da de begynte med briller var det en kamp å få dem til å bruke dem - og også lapp. Men vi var veldig bestemte (jeg hadde jo ikke lyst til at de skulle ende opp som meg med ett ubrukelig øye) og det gikk ganske raskt å få inn rutinen. LYKKE TIL!
Gjest Aimable Amie Skrevet 3. februar 2006 #11 Skrevet 3. februar 2006 Da sønnen min fikk diagnosen overlangsynt og sjeløyd fikk jeg vite av øyelegen at hans øye kan trenes opp helt til rundt 10-årsalderen. Han fikk briller da han var 4 - da han var 4,5 gjennomgikk han en vellykket operasjon for sjeling - og han måtte også bruke lapp ett par timer pr. dag. Sønnen min lærte seg tidlig både å lese og skrive til tross for sitt dårlige syn. Hans dårlige syn lot seg merke ved at han fikk litt motoriske problemer i barnehagen, han var alltid engstelig for å klatre, dårlig til å balansere, etc. Da han fikk briller ble han et helt annet barn. Husker at legen sa at vi ville aldri ha problemer med å få ham til å bruke briller - det var det heller aldri - tvert imot.
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå