prinsessen på erten Skrevet 1. februar 2006 #1 Skrevet 1. februar 2006 Hei! Jeg er ikke prøver og har heller aldri prøvd å bli gravid, men jeg har vært i lange forhold uten å bruke prevensjon og har ikke blitt gravid.. Bortsett fra ei gang når jeg var 17 år, da tok jeg abort.. Nå er jeg 22.. Jeg er litt bekymret for at jeg ikke skal kunne bli gravid i det hele tatt, men jeg har regelmessig mensturasjon, har en syklus på ca 32 dager.. Men det burde vel ikke være noe i veien, burde det? Har litt stikkinger i området rundt eggstokkene innimellom, men tror ikke det er PCO eller noe sånn, for jeg har ingen andre symptomer på det.. :S Takk for svar!
Gjest Gjest Skrevet 1. februar 2006 #2 Skrevet 1. februar 2006 Ja, det er fullt mulig å ha mensen uten å ha eggløsning.
~umulia~ Skrevet 1. februar 2006 #3 Skrevet 1. februar 2006 Ja, det er fullt mulig å ha mensen uten å ha eggløsning. ← Nei det er det ikke. Eller dvs. når man går på p-piller har man mensen uten eggløsning, men det er på grunn av hormonene i pillene. Hadde du hatt PCO/S ville du sansynligvis hatt uregelmessige menstrasjonssykluser eller ingen mens i det hele tatt.
Malama Skrevet 1. februar 2006 #4 Skrevet 1. februar 2006 Det er fult ut mulig å ha en BLØDNING uten å ha hatt EL. Det har jeg hatt mange ganger, jeg sliter med å få igang syklusen etter p-pilleslutt for 11 måneder siden. Det er jo ikke pr. def mensen da, for den kommer etter el, men det er nå en blødning, den kommer ut samme hullet, gjør vondt i samme område (i mitt tilfelle somregel ikke LIKE vondt) og arter seg ellers akkurat som mensen, på lik linje med de blødningene man får når man går på p-piller. De fleste som ikke har EL vil ikke ha regelmessige sykluser da, så lenge du har det tror jeg ikke du skal bekymre deg. (Stikkingene i området ved egglederene dine kn jo faktisk f.eks være eggløsningen du kjenner, noen kvinner har slike EL-smerter) De aller fleste kvinner har regelmessig eggløsning, så du skal ikke bekymre deg for dette før du evt har prøvd aktivt i et års tid og ikke lykkes, eller dersom du fastslår mangelden el gjennom temping f.eks. Men du, om du ikke ønsker barn, så bør du ikke ha ubeskyttet sex da. Selv om du ikke har blitt gravid hittil (eller, jo, det har du jo, enda mindre grunn til å bekymre deg for manglende fertilitet) så kan det godt være at det skjer akkurat denne måneden, eller neste. Vil du ikke ha barn enda, så bruk beskyttelse. Å faktsik klare å lykkes med å få barn kan være vanskelig. Men likevel skjer det lett uhell. Ta dine forhåndsregler.
Gjest Liten Tapir Skrevet 1. februar 2006 #5 Skrevet 1. februar 2006 Det er fullt mulig å ha mensen uten å ha eggløsning. Det har jeg hatt i over 17 år.
Gjest gjesta Skrevet 1. februar 2006 #6 Skrevet 1. februar 2006 (endret) http://www.babyverden.no/templates/QApage____3298.aspx Regelmessig mens er alltid et godt utgangspunkt for eggløsning. Nå er det likevel slik at man kan ha enkelte mens-sykluser uten eggløsning. http://www.futhark.no/Progesteron.htm Ved å bruke spytt som målesubstrat fant forskerne ut at det hormonet som ofte viste lave verdier, var progesteron. Til sin forbauselse fant de at kvinner helt ned i tyveårsalderen hadde menstruasjoner uten eggløsning. Endret 1. februar 2006 av Epica
Kakao Skrevet 1. februar 2006 #7 Skrevet 1. februar 2006 Kan du ikke be legen din ta en blodprøve for å sjekke hormonnivåene dine, da? Østrogen, progesteron osv. Østrogenmangel fører til at en ikke får menstruasjonen. Progesteronmangel fører til at en ikke får eggløsning. Jeg mangler progesteron og har kanskje ikke eggløsning. Driver og måler nå hos en spesialist. Altså, legen tar en blodprøve for å sjekke litt. Tror det er på dag 21 i syklusen, da progesteronet bør være målbart. Spesialisten tar fire blodprøver gjennom en syklus og kan deretter faststlå om du har hatt el eller ikke.
Gjest gjesta Skrevet 1. februar 2006 #8 Skrevet 1. februar 2006 Jeg mangler progesteron og har kanskje ikke eggløsning ← Kan du vite at du mangler det, UTEN å gå til lege?
Kakao Skrevet 1. februar 2006 #9 Skrevet 1. februar 2006 Kan du vite at du mangler det, UTEN å gå til lege? ←Hei, forklarte kanskje litt dårlig. Det ble målt for lavt østrogen og progesteron for meg i 2002, både hos fastlegen og på fire blodprøver gjennom en syklus hos spesialist. Spesialisten fastlo at jeg ikke hadde hatt eggløsning.. Jeg skiftet til p-piller for å få tilførsel av hormonene. Jeg sluttet med p-piller i desember, og ba fastlegen sjekke hormonnivåene mine i januar. De var, som jeg fryktet, likedan.. Hun henviste meg da til spesialist, som nå måler meg fire ganger i løpet av denne syklusen. Så jeg vet at jeg hadde lave nivåer da fastlegen målte meg, men det kan jo hende at spesialisten finner at jeg har eggløsning.. Håper nå i alle fall det..
Gjest gjesta Skrevet 1. februar 2006 #10 Skrevet 1. februar 2006 Håper nå i alle fall det.. ← Håper det!! Bare lurte på om du hadde symptomer på manglende el før du gikk til lege?
Holly Hobbie Skrevet 1. februar 2006 #11 Skrevet 1. februar 2006 Kakao: har du proevd Agnus Castus? http://www.positivehealth.com/permit/Artic...bal/atkin23.htm Jeg har nettopp begynt aa ta det og haaper det har positiv effekt! Det blir brukt ved flere forskjellige menstruasjonsforstyrrelser, ogsaa for lite progesteron. Jeg har faatt maalt for lavt progesteron allerede og sjekker det igjen denne maaneden, saa naa proever jeg aa fikse dette, foerst paa naturlig vis.
Kakao Skrevet 1. februar 2006 #12 Skrevet 1. februar 2006 Håper det!! Bare lurte på om du hadde symptomer på manglende el før du gikk til lege? ←Symtomene jeg hadde i 2002, var at jeg hadde laaange sykluser. Opp i over 50 dagers syklus på det lengste. Så da fant de ut at de ville teste hormonverdiene mine i en syklus. Konklusjonen var lite østrogen, og at jeg skulle gå på p-piller. Men...når jeg ser på tallene fra den gangen, hadde jeg jo heller ikke normalt progesteron. Men det stod jo at jeg ikke hadde eggløsning, og progesteron og eggløsning henger jo sammen. Kakao: har du proevd Agnus Castus? http://www.positivehealth.com/permit/Artic...bal/atkin23.htm Jeg har nettopp begynt aa ta det og haaper det har positiv effekt! Det blir brukt ved flere forskjellige menstruasjonsforstyrrelser, ogsaa for lite progesteron. Jeg har faatt maalt for lavt progesteron allerede og sjekker det igjen denne maaneden, saa naa proever jeg aa fikse dette, foerst paa naturlig vis. ←Takk for tipset, Popelka. Jeg har ikke hørt om dette før. Skal forsøke det om det viser seg at jeg fortsatt har lite progesteron. Får ikke vite noen av blodprøvene før de er ferdige alle fire.
Murmelmy Skrevet 1. februar 2006 #13 Skrevet 1. februar 2006 Nei det er det ikke. Eller dvs. når man går på p-piller har man mensen uten eggløsning, men det er på grunn av hormonene i pillene. Hadde du hatt PCO/S ville du sansynligvis hatt uregelmessige menstrasjonssykluser eller ingen mens i det hele tatt. ← Jo, det er mulig å ha regelmessig menstruasjon uten å ha eggløsning. Been there - done that. Mått gå på pergo for å sparke i gang EL. Før det hadde jeg syv måneder med regelmessig mens uten å gå på pillen (eller annen prevansjon).
Kakao Skrevet 1. februar 2006 #14 Skrevet 1. februar 2006 (endret) Mått gå på pergo for å sparke i gang EL. Før det hadde jeg syv måneder med regelmessig mens uten å gå på pillen (eller annen prevansjon).←Et pergospørsmål; når pergotablettene gjør at du får EL, vil du da bare ha EL i den følgende syklusen, pluss evt noen sykluser til, eller vil EL fortsette å komme i syklusene etter pergoen? Altså, er pergo midlertidig hjelp for å få eggløsning, eller er det som du sier; pergoen sparker igang EL igjen "for godt"? Endret 1. februar 2006 av Kakao
Chiquita Skrevet 2. februar 2006 #15 Skrevet 2. februar 2006 For de fleste er Pergo bare en midlertidig løsning
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå