punkyB Skrevet 31. januar 2006 #1 Skrevet 31. januar 2006 Skal legge fliser på gulv i gang/kjøkken hvor det ikke er plass til varmekabler under. Har blitt anbefalt å bruke depron somer en tynn matte som legges under. Er det noen som har erfaringer med bruk av det ?
Gjest Gjest Skrevet 31. januar 2006 #2 Skrevet 31. januar 2006 Dette har vi, men under laminat, ikke under fliser. Der vi har fliser har vi støp ned varmrkabler i gulvet først. Jeg er godt fornøyd med depron der vi bruker det!
punkyB Skrevet 31. januar 2006 Forfatter #3 Skrevet 31. januar 2006 Dette har vi, men under laminat, ikke under fliser. Der vi har fliser har vi støp ned varmrkabler i gulvet først. Jeg er godt fornøyd med depron der vi bruker det! ← Mener å ha skjønt at det har litt dempende effekt i tillegg til isolerende ?
Gjest Gjest Skrevet 31. januar 2006 #4 Skrevet 31. januar 2006 Mener å ha skjønt at det har litt dempende effekt i tillegg til isolerende ? ← He he.. Har nok misforstått deg i forrige svar.. Vi har depron, men det er ikke det jeg trodde det var.. Vi har varmefolie under laminat (og jeg trodde dette het depron), og over varmefolien har vi depron for å forhindre varmen fra folien å skade gulvet.. Altså har vi ikke bare depron, men en tynn folie i tillegg. Dette vil jeg tro dere og kan ha plass til dersom dere ønsker varme i gulvene. Fordi varmefolien er så tynn. Mener varmefolien heter "flexiwatt"
Grooo Skrevet 31. januar 2006 #5 Skrevet 31. januar 2006 De tynneste varmekablene bygger jo ikke mer enn 3-4 mm hvis gulvet er rett, er du virkelig sikker på at dere ikke har plass til det?
Grooo Skrevet 31. januar 2006 #6 Skrevet 31. januar 2006 Hvem har gitt dette tipset? Min elektrikermann sier at man ikke kan legge fliser rett på depron-plater, de er for myke.
punkyB Skrevet 31. januar 2006 Forfatter #7 Skrevet 31. januar 2006 De tynneste varmekablene bygger jo ikke mer enn 3-4 mm hvis gulvet er rett, er du virkelig sikker på at dere ikke har plass til det? ← Det er snekkern som sier det. Men det er vel mulig å se det også. Det er lagt på gipsplater nå. Depron-mattene er 3 mm høye så da går jo det ut på det samme om det blir det eller varmekabler. Hvem har gitt dette tipset? Min elektrikermann sier at man ikke kan legge fliser rett på depron-plater, de er for myke. ← Jeg spurte hun i flisebutikken som anbefalte depron spesifikt om mattene kunne legges mellom plate og fliser og det sa hun var greit. Får kanskje sjekke det litt mer. Men det er vel ikke dumt med litt demping ?
Gjest Gjest Skrevet 31. januar 2006 #8 Skrevet 31. januar 2006 Fliser skal ligge på helt dødt underlag - så demping er helt på jordet. Hvis noen i en flisbutikk har gitt deg et slikt råd, så ville jeg holdt meg langt unna hele butikken.
Grooo Skrevet 31. januar 2006 #9 Skrevet 31. januar 2006 Depron-mattene er 3 mm høye så da går jo det ut på det samme om det blir det eller varmekabler. ← Poenget er jo at pepron-matter kun er en isolasjon, og altså noe _helt annet_ enn varmekabler. Gir ingen varme i det hele tatt. Men du mente kanskje at det går ut på det samme som i at da kan du like gjerne ta varmekabler allikevel. Legger du noe mykt under flisene så er det ett tråkk og fuga er vekk. Det må være helt stivt under fliser.
Grooo Skrevet 31. januar 2006 #10 Skrevet 31. januar 2006 Vi har varmefolie under laminat (og jeg trodde dette het depron), og over varmefolien har vi depron for å forhindre varmen fra folien å skade gulvet.. ← Du har nok depronen UNDER varmefolien for at varmen ikke skal forsvinne ned, og ikke oppå som du sier. Slik sier min elektrikermann at det er i alle fall
Grooo Skrevet 31. januar 2006 #11 Skrevet 31. januar 2006 Ok, mitt siste innlegg i kveld. Elektrikermannen sier: Du bør legge varmematte (som er 3-4mm avhengig av produsent), og flytsparkle over for å dekke varmematta og så har du et fint underlag å legge fliser på. Hvis det ikke er isolert under mister du mye av effekten, men hvis du har så dårlig med plass som du sier kan vel det bli vanskelig. Kanskje det går å fjerne ett lag til av gulvet som er der?
punkyB Skrevet 31. januar 2006 Forfatter #12 Skrevet 31. januar 2006 Poenget er jo at pepron-matter kun er en isolasjon, og altså noe _helt annet_ enn varmekabler. Gir ingen varme i det hele tatt. Men du mente kanskje at det går ut på det samme som i at da kan du like gjerne ta varmekabler allikevel. Legger du noe mykt under flisene så er det ett tråkk og fuga er vekk. Det må være helt stivt under fliser. ← Det er delvis kjeller under så det er ikke mye gratis varme å få - heller viktig å stenge kulde ute. SÅ derfor kanskje en slik matte er bedre enn ingenting. Det er gipsplater under så det burde være stivt. Men da tenkte jeg også at litt demping er ok mellom dette og flisene. Det jeg vel tror er at det ikke er plass til disse heller siden jeg fikk beskjed om at varmekabler ikke gikk - dette siden det kommer fram her at de tar like mye plass. Så da får jeg nok klare meg uten - satser på at det går bra.
Grooo Skrevet 31. januar 2006 #13 Skrevet 31. januar 2006 Kan du ikke få en elektriker til å komme å se på det da? Mange firmaer gjør det uten kostnad vet du Lykke til i alle fall!
punkyB Skrevet 31. januar 2006 Forfatter #14 Skrevet 31. januar 2006 Kanskje det går å fjerne ett lag til av gulvet som er der? ← Er kanskje det som burde ha vært gjort. Det ble fjernet ett lag med gulv - men er fremdeles det opprinnelige gulvet under gipsplatene. Det har vært snekker og elektriker her - så de har nok svart riktig. Er dog ikke veldig imponert over 'kreativiteten' i arbeidet de gjør. Jeg sa jeg ville ha varmekabler og da burde de kanskje tenkt på å fjerne ett lag til. Dette ville jo medført litt mer jobb - og mer kostnader - men det kunne de ha spurt meg om jeg ville betale i tillegg hvis det ikke var dekket av opprinnelig anbud. Takk for svarene og tipsene
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå