Gå til innhold

Anbefalte innlegg

Skrevet

Vi er i prosessen med å kjøpe en eiendom. Vi skal kjøpe den uansett utfall, men utfallet vil avgjøre prisen og hva vi kan bruke den til.

Situasjonen er: eiendommen var en gang ett småbruk på ca 50mål. Jord og skog er solgt til nabobonden. Eiendommen er nå ca 3mål og har på ett ellerannet tidspunkt blitt endret til «helårsbolig, i bruk som fritidseiendom» i kommunens registre. Stått forlatt i lang tid. Huset er ett riveobjekt.

Dette er i LNF-område og vi må dermed ha dispensasjon for å bygge nytt (hele bygda her er LNF, så det er «dagligdags» at det gis disp i området, ellers hadde bygda dødd ut).

Kommune og fylke er positive. Statsforvalteren er negativ. Vi venter på endelig utfall (det er mellom kommunen og statsforvalteren å bli enige nå).

Statsforvalteren er ikke bare negativ til å bygge nytt, men mener det har stått tomt for lenge til å tas i bruk igjen. Han mener bolighensyn ikke kan komme forran landbrukshensyn, og det er ett greit nok argument det, bortsett fra at det ikke hindrer landbruket i det heletatt om det tas i bruk igjen. Nabobonden ønsker at vi skal kjøpe eiendommen og bosette oss der. Bl.a fordi ett bebodd hus er bedre å ha som nabo enn ei rønne som står og forfaller og forsøpler hver gang noe blåser av i stormer.

Vi har oppriktige planer om å drive det som ett småbruk. Jeg jobber på gård og mannen min er oppvokst på gård.

Vi lurer på om vi kan få dette registrert som småbruk igjen. Da vil kanskje statsforvalteren være mer positiv enn når det «bare» er snakk om bolig? Men vi klarer ikke helt å finne ut om dette er mulig? Det ser ut som at lovverket er utformet slik at det kun kan bli færre gårder i Norge, ikke fler? Er det noen som vet mer enn oss om dette? Kan man opprette nye småbruk?


En liten PS så ingen tolker oss feil her: Eierene av eiendommen er selvfølgelig med på lag her og ønsker å selge til oss! Vi kunne ikke søkt om dispensasjon uten 🙂 Grunnen til at det ikke er solgt til oss enda er rett og slett fordi det er stor forskjell på verdien om disp går igjennom eller ei. Vi er derfor enige alle sammen om å vente videre «diskusjon» om pris til vi vet hva vi får bruke eiendommen til.

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Opprett en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
×
×
  • Opprett ny...