Gjest Gjest Skrevet 26. januar 2006 #1 Skrevet 26. januar 2006 Jeg satt og tittet på nettbanken nå, og så at fra 09.01-26.01 har vi vært i butikken 16 ganger, og kjøpt diverse..litt her og litt der! Vi har ikke store lønna og penger å leve på i måneden, og jeg synes dette blir for dumt rett og slett. vi har brukt 1846 kr på mat, men også på unødvendig drittmat. Hvordan kan jeg få kontroll på dette? Det skjer litt for ofte...og plutselig er pengene "spist" opp!
Gjest Gjest Skrevet 26. januar 2006 #2 Skrevet 26. januar 2006 Begynn med å ta ut den summen du er villig til å bruke på slik i kontanter og legg igjen kortet hjemme. Og ikke fall for fristelsen til å ta det frem igjen når du har brukt opp kontantene. Da har du ikke mulighet til å bruke mer enn du har.
Klips Skrevet 26. januar 2006 #3 Skrevet 26. januar 2006 del det du har per måned på fire uker. ta ut dette beløpet i kontanter og slutt å bruke kort, eller enda bedre: opprett en annen konto der du "gjemmer" resten av pengene så de ikke er tilgjengelige på kortet. hos skandiabanken for eksempel kan du pusle med sånt selv på nettbanken, vet ikke hvordan det fungerer andre steder
Gjest Gjest Skrevet 26. januar 2006 #4 Skrevet 26. januar 2006 Skriv handleliste!! Ikke handle mer enn en eller to ganger i uken, bestem deg for å bruke så og så mye på mat i mnd, ta ut dette i kontanter, og bruk KUN av disse pengene når du handler mat. Lykke til.
Gjest gjest1 Skrevet 26. januar 2006 #5 Skrevet 26. januar 2006 del det du har per måned på fire uker. ta ut dette beløpet i kontanter og slutt å bruke kort, eller enda bedre: opprett en annen konto der du "gjemmer" resten av pengene så de ikke er tilgjengelige på kortet. hos skandiabanken for eksempel kan du pusle med sånt selv på nettbanken, vet ikke hvordan det fungerer andre steder ← Smart. Opprett en høyrentekonto og flytt et beløp over dit hver mnd. Kan være godt å ha dersom noe ekstra dukker opp.
Shea Skrevet 27. januar 2006 #6 Skrevet 27. januar 2006 Vi handler 2-3 ganger i måneden. Kjøper da inn middag og pålegg som varer i ca 2 uker. På den måten blir det ikke mye unødig handlig på fristelser som det gjerne blir når en handler ofte. Kan bli litt ekstrahandling for melk men da går jeg bevisst inn kun for melk. Vi er en familie på 3 og bruker ca 2500 - 3000 i måneden på mat i gjennomsnitt. Noen måneder er storhandling for å fylle fryseren og dermed blir de neste månedene billigere.
Gjest Gjest Skrevet 27. januar 2006 #7 Skrevet 27. januar 2006 Sett opp middagsforslag for hele uken og handle deretter. En dag kan dere f.eks. ha fisk og poteter. Neste dag kan dere kanskje bruke poteter som ble til overs i en omelett. osv osv. Sjekk billigmerkene. F.eks. så er XP(prix) fiskegrateng forbausende god og den koster bare 10-12 kroner. Kjøp inn stort når det er sesong og frys ned til senere bruk. Nå er f.eks. fersk torsk og sei billig. På høsten er kjøttet billig pga slaktesesong.
Gjest Gjesta Skrevet 27. januar 2006 #8 Skrevet 27. januar 2006 Jeg har sluttet å bruke kort, og jeg deler de pengene jeg kan bruke i løpet av måneden i 4. Så tar jeg ut den summen hver uke, og holder meg til den. Da blir det litt mer oversiktlig, og dersom jeg bruker for mye penger, blir det ikke så mange dagene å vente til neste gang jeg kan gjøre et uttak.
Gjest Minne Skrevet 28. januar 2006 #9 Skrevet 28. januar 2006 Ovennevnte er veldig bra. Vi tar ut hele beløpet, deler på 4 og legger i konvolutter. Da blir vi for det første ikke fristet til å bruke kortet, og for det andre slipper vi gebyrer på bruk av kort, som jeg har oppdaget faktisk kan utgjøre en god del hvis vi bruker kortet på småbeløp hele måneden. Dessuten kan du bruke et lite triks som funker for meg: Hver eneste gang du er i ferd med å ta en vare fra hyllen stopper du et lite øyeblikk og tenker: 'Har vi virkelig brukt for dette? Kjenn ordentlig etter. Hvis ja - legg det i kurven. Hvis kanskje, kanskje ikke - ta deg en runde til før du legger det i kurven. Hvis nei så er det jo helt greit. Jeg unngår enormt mye impulskjøp på denne måten, det krever litt selvdisiplin og litt øvelse, men det funker veldig bra etterhvert. Det hender også at jeg i ettertid skriver ned det jeg IKKE kjøpte, og ser hvor mye vi sparte på det. Du vil bli forbauset over beløpet!
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå