Gå til innhold

Hvordan rense en mynt?


Anbefalte innlegg

Skrevet

Barnet mitt har funnet en mynt som er helt svart, men det skimtes noe sølvfarget innimellom det svarte. Spurte om jeg kunne få den blank og fin igjen.

Mener jeg leste en gang at man kunne få mynter blanke igjen ved å legge dem i ketchup...eller var det cola? Jeg har ketchup, men ikke cola.

Hvis det med ketchup stemmer, hvor lenge må mynten ligge i ketchupen før det svarte er etset vekk? Noen som har en anelse eller ev andre forslag? Jeg har ikke sølvpuss i hus da jeg ikke eier noe i sølv.

Anonymkode: ec5a0...7a6

Videoannonse
Annonse
Skrevet

Prøv med cola. Bare ta litt i ett glass og la det stå noen timer. Puss over med klut.

Anonymkode: be482...802

Skrevet

Ketchup funket litt før i tiden, men ikke nå lenger. For lite av ett eller annet stoff i de nye oppskriftene. 

Anonymkode: 60ff2...ddb

Skrevet
AnonymBruker skrev (Akkurat nå):

Prøv med cola. Bare ta litt i ett glass og la det stå noen timer. Puss over med klut.

Anonymkode: be482...802

Da må jeg altså kjøpe cola til kanskje 25 kr for å rense noe som ser ut (tror jeg) som et gammelt kronestykke.... hm. Nei. Jeg tror jeg heller gir barnet en ny krone, og sier det er den gamle jeg har renset. 

Men takk for svar. Jeg kan jo alltids prøve med ketchup også.

TS

 

Anonymkode: ec5a0...7a6

Skrevet

Legg den i zalo?

Anonymkode: 40792...e11

Skrevet

Pusse med tannkrem. Funker også på sølvtøy og annet.

Jif?

Anonymkode: 2c546...fa1

Skrevet

Mangt som kan prøves. Hva med avløpsrens? Salmiakk er også overraskende effektivt på mye.

Skrevet

Oppvaskmaskin kan også funke.

Anonymkode: 2da8d...fa4

  • 2 uker senere...
Skrevet

Ja, det stemmer at noen har prøvd å bruke ketchup for å fjerne det svarte belegget på mynter. Du kan prøve å legge mynten i ketchup i noen minutter og deretter forsiktig skrubbe den med en myk tannbørste. Husk å skylle godt etterpå. Det er viktig å merke seg at dette kan påvirke myntens verdi, så hvis mynten er sjelden eller av verdi, kan det være lurt å oppsøke en ekspert før du prøver det. Lykke til!

Anonymkode: 9c063...e5a

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Opprett en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
×
×
  • Opprett ny...