Gå til innhold

Hvem er det som avgjør ventetiden i spesialisthelsetjenesten?


Anbefalte innlegg

Skrevet

Det er jo veldig lange ventetider for ulike operasjoner eller behandlinger dette landet. Hvem er edet egentlig som prioriterer og setter timer til dette?

Anonymkode: f8bb1...183

Videoannonse
Annonse
Skrevet

Hvor mange som kan opereres avhenger av de tilgjengelige ressursene; kirurg, operasjonsstuer, anestesi personale, etc. Ofte får pasientene en hastegrad av legen, noen ganger av tverrfaglige team, og man prioriterer de først. 

Anonymkode: 6a54c...927

Skrevet

Koordinatorer, men i dialog med leger og sykepleiere. Men det er som oftest leger som har det siste ordet når det gjelder hvem som skal prioriteres (min erfaring i hvertfall).

Anonymkode: b4f35...7d1

Skrevet

I psykisk helsevern er det et inntsksteam bestående av behandlere som vurderer henvisninger og setter ventetid. Det gjøres etter en prioritetsveileder. Teoretisk skal det være lik vurdering om ventetid hos alle sykehus. 

Jeg kjenner ikke til somatisk sykehus 

Anonymkode: 5fdc8...fd7

Skrevet
AnonymBruker skrev (5 minutter siden):

Koordinatorer, men i dialog med leger og sykepleiere. Men det er som oftest leger som har det siste ordet når det gjelder hvem som skal prioriteres (min erfaring i hvertfall).

Anonymkode: b4f35...7d1

Feil.

Helseforektoratet har utarbeidet en nasjonal prioriteringsveileder for alle fagfelt som er toneangivende for rett til behandling og tidsrammen for når behandlingen skal gis. Denne må legene i spesialisthelsetjenesten forholde seg til når de vurderer henvisninger.

I det store og det hele er det politiske prioriteringer som legger føringen for hvilke tilstander som skal prioriteres og ikke i spesialisthelsetjenesten. Hvis man er misfornøyd med ventelistene i offentlig helsevesen er dette en problemstilling man må adressere til et mye høyere nivå enn den enkelte lege/avdeling.

Anonymkode: 6b219...bf7

  • Nyttig 3
Skrevet

Helsedirektoratet*

 

Anonymkode: 6b219...bf7

Skrevet

Som nevnt over er det bestemt av det offentlig hva som skal prioriteres, dette er igjen gjort på bakgrunn av innspill fra fagmiljøene. Altså tilstander som kan forkorte livet går foran ting som bare er plagsomt for å si det enkelt, og så er det selvfølgelig interne ting som avgjør der igjen. Når en pasient henvises spesialisthelsetjenesten gjøres en bakgrunn på grunnlag av henvisningen, der det vurderes om pasienten har rett gil helsehjelp, og i så fall hvor raskt hjelpen skal gis. F.eks kan du med et vondt kne bli henvist en ortoped, og så kan ortopeden på bakgrunn av bildediagnostikk og undersøkelser bestemme om dette er noe som skal opereres eller ikke, og sette en anbefalt ventetid. Er det ingen anbefaleringer på ventetid kan det gå år før du blir prioritert, er det noe som haster kommer du raskere til. 

Anonymkode: 7648e...22b

  • Nyttig 1

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Opprett en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
×
×
  • Opprett ny...