Gjest christineemily Skrevet 21. januar 2006 #1 Skrevet 21. januar 2006 Nå har det seg sånn at hvis jeg skulle finne på å ta meg en tur ut på by'n med venninner, gå på shopping uten familien, dra på venninneklubb eller lignende, så er det utrolig hvor mange som klarer å lire av seg : "Jasså, så mannen er hjemme og er barnevakt idag?" HALLO! Det er vel ikke noe som heter å være barnevakt for sine egne unger??? Det er stort sett menn som sier dette da, men også endel av mine venninner faktisk. Er det fortsatt noen i dagens samfunn som fortsatt tror at det kun er vi damer som skal være hjemme å passe barn og hjem, mens mannen kan være ute og leve herrens glade dager? Uten at jeg er noen stor rødstrømpe egentlig, men dette har virkelig begynt å gå meg på nervene ! Hverken min mann eller jeg har fått spørsmål om jeg er barnevakt når han er ute en tur... Jeg har diskutert dette med andre, og det virker som det er en utbredt misoppfatning at hvis mor drar ut, - da sitter far hjemme og er barnevakt . Nei han er ikke det!!! Han gjør sin pappaplikt og passer på barna sine!
Gjest gjesta Skrevet 21. januar 2006 #2 Skrevet 21. januar 2006 (endret) Enig! Utrolig irriterende begrep - "hvor er mannen i dag da, er han hjemme og er barnevakt?" Jeg pleier å svare "nei, han er hjemme", og tør vedde på at han ikke får samme spørsmål hvis han er ute og jeg er hjemme. Endret 21. januar 2006 av Mie
Gjest Gjesta Skrevet 21. januar 2006 #4 Skrevet 21. januar 2006 Helt enig! Og det er akkurat det samme om han ikke bor sammen med ungene til daglig, faktisk! En helgepappa er heller ikke noen barnevakt når han har ungene!
Gjest Gjest Skrevet 21. januar 2006 #6 Skrevet 21. januar 2006 Min mann og jeg sier også at vi er "barnevakt" når en av oss er hjemme med barna. Det sies om oss begge da... Men enig i at det er et upassende ord om sine egne barn...akkurat som om man gjorde dugnadsjobb som man egentlig ikke hadde tid til eller som om far skal få takknemlighet mens mor gjør det uten takk.
loffen Skrevet 21. januar 2006 #7 Skrevet 21. januar 2006 Jeg er helt enig! Det er et idiotisk uttrykk. Man er IKKE barnevakt for sine egne unger. Dette har hendt meg flere ganger også. Men aldri når mannen min er "ute på no'" får han høre at jeg er barnevakt..
Gjest Gjest Skrevet 21. januar 2006 #8 Skrevet 21. januar 2006 Jeg er barnevakt for mine egne unger. Noen som har noe i mot det?
Gjest Jalileh Skrevet 22. januar 2006 #9 Skrevet 22. januar 2006 Jeg har ikke barn selv, så visste ikke at dette var et kjent fenomen. Må si jeg lo litt når jeg leste innlegget.
Gjest Gjest Skrevet 22. januar 2006 #10 Skrevet 22. januar 2006 Det er da vel ikke noe å bli så irritert for? Det er et uttrykk som henger igjen fra den tida da mødre ikke gikk ut og det var helt uvanlig at faren var hjemme alene med barna. Det kommer til å forsvinne av seg selv. Slapp av, damer! Ingen har dødd!
Gjest Gjest Skrevet 22. januar 2006 #13 Skrevet 22. januar 2006 Enig, så enig! Man er ikke barnevakt for egne unger. Da fraskrive man seg ansvar, fordi "barnevakt" betyr noe man er imidlertidig, det er faktisk navnet på en tjeneste. Og foreldre gjør ikke en tjeneste for sine barn ved å passe på dem - det skal de gjøre gratis, det er en del av jobben det! Typisk en del menn å ikke synes slikt er viktig. Dem om det, de forstår ikke detaljer uansett.
Wonderwoman Skrevet 22. januar 2006 #14 Skrevet 22. januar 2006 Ja, jeg vet ikke hvorfor, men dette irriterer virkelig meg også Å være barnevakt betyr å passe noen andres barn. Sine egne barn er man ikke barnevakt for uansett!!!!!!!!!!!! Har aldri hørt noen omtale ei mor som er hjemme med barna en kveld for barnevakt. Fedre derimot...
Gjest Gjesta Skrevet 22. januar 2006 #15 Skrevet 22. januar 2006 Når jeg har barnevakt for min datter betaler jeg som oftest for det. Det er noe som avtales spesifikt, og er ikke noe jeg kan forvente uten videre. Ingen har noen plikt til å være barnevakt for min datter. Faren derimot har et ansvar for å ta seg av sin datter. Derfor vil han aldri bli noen barnevakt.
Gjest Gjest Skrevet 22. januar 2006 #16 Skrevet 22. januar 2006 Er enig med trådstarter. Blir det samme som når noen sier at mannen er så "flink til å hjelpe til hjemme.....". Så forbanna irriterende! Bonnie
Gjest 2324 Skrevet 22. januar 2006 #17 Skrevet 22. januar 2006 Helt enig.. Det er umulig å være barnevakt for egne barn.
Gjest Gjest Skrevet 22. januar 2006 #18 Skrevet 22. januar 2006 Jeg har ikke barn, men har hørt dette mange ganger og er helt enig
monja Skrevet 22. januar 2006 #19 Skrevet 22. januar 2006 Jeg er helt enig. Man er ikke barnevakt for sine egne barn.
Gjest Embla s Skrevet 22. januar 2006 #20 Skrevet 22. januar 2006 Jeg kan godt si at jeg må være barnevakt. Med det mener jeg at jeg er alene m ansvaret akkurat den kvelden slik at jeg ikke kan dra noe sted. Syns ikke det er noe å hisse seg opp for, poenget er jo å få fram at man er låst til hjemmet, noe begrepet "er barnevakt" viser til.
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå