Gå til innhold

sjokoladeboller


Gjest vilbegynneåbake

Anbefalte innlegg

Gjest vilbegynneåbake

Heisann!

Jeg vet ikke om noen har spurt om dette før, men jeg spør likevel jeg! :sjarmor:

Jeg lurte på om noen kunne gi meg en oppskrift på bolle med sjokoladebiter i. Eller er det så enkelt som å lage en vanlig bolledeig og så putte sjokoladebiter i? Hvis noen har gode forslag og oppskrifter, så vær så snill å komme med dem! Det er heeeelg og jeg vil lære å bake! hehe

Takker på forhånd ;)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Fortsetter under...

Jeg ville bare brukt vanlig oppskrift og ha sjokoladebiter i. Evt kan du legge en stor sjokoladebit i midten av hver bolle, istedet for å ha mange små som du blander inn i deigen. Her er min favoritt-bolleoppskrift.

Boller (ca 30 stk)

50 g gjær

6-7 dl melk

170 g sukker

½ ts salt

1 kg hvetemel

150-200 g smør/margarin

1 egg

Smuldre gjæren i lunken melk. Smelt smøret. Bland sukker, salt og mel i en bolle. Hell i melk, smeltet smør og egg. Arbeid deigen smidig og glatt. Dekk med plast og la heve til dobbel størrelse. Kna deigen, del i emner som formes til boller. La etterheve på plate. Pensle med egg og stek ved 250 grader på midterste rille i 5-6 minutter.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det er nok så enkelt ja. Har ikke noen bolleoppskrift for hånden, men det er jo bare å søke på nettet. Eventuelt kan du jo kjøpe sånn ferdig bolleblanding (feks Boller på 1-2-3). Du hakker bare opp kokesjokolade og har det i deigen. (Noen liker å ha en større sjokoladebit midt i bollen, da må du ha sjokoladen i når du baker ut bollen) Nam nam, det fikk jeg også lyst på.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ellers så kan jeg anbefale deg å gå inn på detsoteliv.no og skriv boller i søkefeltet på navn, og du vil få opp et utall varianter, også med sjokoladebiter :sikle:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Du kan eventuelt bytte ut et par spiseskjeer hvetemel med kakao, men jeg syns det er best med en sjokoladebit i midten.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg eksperimenterte med sjokolade/bolledeig da jeg var tenåring, og jeg synes i grunnen ikke det passer sammen. Eller la meg forklare:

Jeg har hakket kokesjokolade og blandet i deigen. Stekt kokesjokolade blir som Stratos, men var faktisk ikke noen "hit" smaksmessig.

Jeg har blandet kakaopulver i gjærdeig, noe som ble ennå verre. Var bare meg i familien som spiste opp dem, og den var jeg ikke heldig med.

Det eneste jeg kan tenke meg kanskje er godt, er om du etterligner fylte croissanter og "fyller" horn med sjokoladesaus eller nugatti. Men hvis det ikke blir tett blir det et svare griseri.

Til tross for at jeg er en sjokoladegris av de helt store, så blander jeg ikke lengre sjokoladesmak og gjærdeig.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Annonse

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Opprett en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
×
×
  • Opprett ny...