Minmy Skrevet 17. januar 2006 #1 Skrevet 17. januar 2006 Jeg har tenkt til å kjöpe en symaskin, men er absolutt grönn på området. Sist jeg var i kontankt med en var på håndarbeiden på ungdomsskolen og det er en stund siden... Ettersom jeg er nybegynner på området har jeg tenkt å kjöpe en brukt en til å begynne med, men den må selvfölgelig väre såpass ny at instruksjonsbok fölger med, og garanti er ikke dumt det heller... Er det noen med litt mer erfaring enn meg som kan anbefalle en modell eller et merke som passer for meg? Gjerne også fordeler/ulemper med forskjellige modeller/merker om dere har det. På forhånd takk for hjelpen!
Grooo Skrevet 17. januar 2006 #2 Skrevet 17. januar 2006 Hva skal du bruke den til da? Sy gardiner og legge opp bukser? Lappeting og quilting?
Minmy Skrevet 17. januar 2006 Forfatter #3 Skrevet 17. januar 2006 Tja, ettersom jag som sagt er helt grönn så blir det ganske basic ting i begynnelsen, legge opp bukser, sy gardiner, putetrekk osv. Absolutt ikke avansert.
Grooo Skrevet 18. januar 2006 #4 Skrevet 18. januar 2006 Min erfaring er vel at skal du bare sy rett og sikk-sakk kan du vel bruke stort sett hva som helst. Men hvis du er "fasinert" av lappeting, mønstersømmer, broderimaskiner o.l. bør du kanskje tenke på om du skal investere i en "bedre" maskin med en gang. Jeg fikk en "mellommaskin" med en god del funksjoner, var vel i prisklasse 5-6.000 eller noe. Den var super i starten, hadde ikke sydd noe siden skolen jeg heller. Nå har jeg imidlertid virkelig fått sansen for lappeting og quilting, og skulle ønske jeg hadde en litt mer avansert maskin. Synes allikevel jeg taper for mye på å selge den jeg har også kjøpe meg en ny, så jeg beholder nok den jeg har.
Spirito Skrevet 19. januar 2006 #5 Skrevet 19. januar 2006 (endret) Ta deg en tur i noen ordentlige symaskinbutikker og prøvesy maskiner. Jeg kjenner mange som syr, men alle sverger til forskjellige merker og modeller. Jeg hoppet rett i det og kjøpte en maskin til 19.990. Jeg ble drittlei å hele tiden mangle funksjoner. Men så har jeg sydd hele livet også, da. Mange anbefaler den nest-billigste (tror jeg) Janome-maskinen til nybegynnere som ikke trenger allverden, men som vil ha en maskin som ikke er utpreget billig og kjip. Tror den koster rundt 2500 eller noe slikt. Endret 19. januar 2006 av Spirito
Minmy Skrevet 19. januar 2006 Forfatter #6 Skrevet 19. januar 2006 Takk for svar begge to! Dere ligger nok i en helt annen prisklasse enn det jeg hadde tenkt meg, men så er dere jo ikke nybegynnere noen av dere heller da Hva tror dere om denne? http://www.ellos.se/DetailPages/DetailPage...roductId=134002 Mitt problem er at jeg veldig fort går lei av saker (spesiellt saker jeg ikke er flink til ) og det finns derfor en risiko for at jeg legger ned prosjekt sy ganske fort, og da er det jo dumt å ha en svinedyr symaskin i skapet... Orker dere å veilede meg litt til...?
Gjest Gjest Skrevet 19. januar 2006 #7 Skrevet 19. januar 2006 Jeg fikk velge en symaskin i gave fra mine foreldre da jeg fylte 30 (5 år siden). Jeg valgte da en Huskverna, av ca. nest billigste type. Den kostet ca 4000,- Jeg fikk gratis kurs på en kveld, og det var veldig ok selv om jeg grudde meg. Maskinen er den letteste å bruke som jeg har prøvd. Jeg har sydd endel på tre andre + på skolen og sånt. Den er kjempelett å tre, sy, skifte tråd og nål! men takk ja til gratiskurset hvis du kan (og de fremdeles tilbyr det- sjekk!) for den har mange ulike typer sting mm, så det er greit å få skrevet ned og prøvd de mest vanlige typene - på kurset.
Gjest Gjest Skrevet 19. januar 2006 #8 Skrevet 19. januar 2006 Jeg vet ikke noe om maskinen du lenker til, men husk at om du kjøper en pinglete/dårlig maskin kommer kanskje irritasjonen over at den ikke fungerer som den skal til å drepe interessen din... Jeg har ikke sydd mye, men kjøpte meg symaskin i sommer, Janome Easy Jeans (utgående modell, tror jeg). Det er en ganske kraftig, men enkel maskin som syr pent både i tynt og tykt stoff, og som har nok ulike sømvalg for mitt bruk. En stor fordel sammenliknet med maskiner jeg har vært borti før er at den er veldig lett å bruke - lett å tre, logisk og grei i bruk. Den kostet vel 4 000 kr ca, mulig tilsvarende nye modeller er dyrere. En god symaskin har du i mangemange år, så det er etter min mening ikke så farlig om den ikke er i daglig bruk selv om den kostet litt. Det kan alltid være greit å ta den fram for å sy gardiner, forsterke/lage knapphull, lage en veske osv.
Gjest Rognebær Skrevet 19. januar 2006 #9 Skrevet 19. januar 2006 Hva tror dere om denne? http://www.ellos.se/DetailPages/DetailPage...roductId=134002 ← IKKE kjøp den! Det er MYE lurere å kjøpe en enkel variant av et velrenommert merke, enn en symaskin som du ikke får reparert. Jeg ser stadig vekk f.eks. Janome-maskiner til salgs for 2000 kroner. Andre gode og velkjente merker som du vil kunne få reparert om de skulle gå i stykker: Singer Husqvarna Pfaff Bernina Velg heller en av disse til 2000 kroner, enn en du får på Elkjøp/Ellos/Clas Ohlsson/lignende! Riktig gamle Husqvarnamaskiner har rykte på seg til å være kjempegode, så om du kommer over en slik en brukt, er det kanskje ikke så dumt.
Spirito Skrevet 19. januar 2006 #10 Skrevet 19. januar 2006 Helt enig, ikke kjøp symaskn på Ellos, Rema, Obs, Clas Ohlsson eller liknende. De er (jeg vet av erfaring) elendige, og du får sydd i to minutter før du bestemmer deg for at du vil ha ny. Jeg vet, jeg kjøpte fire billigsymaskiner før jeg endelig hoppet ut i det og kjøpte en dyr en. Sammenlagt ble de fire billige maskinene fryktelig dyre.
Gjest gjest1 Skrevet 19. januar 2006 #11 Skrevet 19. januar 2006 Jeg har arvet en skikkelig gammel Husqvarna. Den har vært i bruk i over 30 år og fungerer kjempebra den dag i dag. Forhør deg litt rundt om noen har en gammel maskin å selge deg. De billige "plastmaskinene" som du får i dag, har jeg bare hørt negativt om.
Minmy Skrevet 19. januar 2006 Forfatter #12 Skrevet 19. januar 2006 *Takker og bukker for mange bra svar* Supert, da vet jeg litt mer om hva jeg skal se etter, de gamle gode altså! Best dere forbereder dere på å höre mye fra meg heretter, jeg kommer til å trenge hjelp :lese:
Grooo Skrevet 19. januar 2006 #13 Skrevet 19. januar 2006 Jeg var også absolutt nybegynner da jeg fikk min symaskin, men slike ting forandrer seg fort
Minmy Skrevet 19. januar 2006 Forfatter #14 Skrevet 19. januar 2006 En ting bare, hvor gammel er en god, gammel Husqvarna?
Grooo Skrevet 19. januar 2006 #15 Skrevet 19. januar 2006 Hihi.. Mammas gode gamle orange Husquerna er snart 30 år, min er ny og god og snart 3 år *ler*
Gjest Rognebær Skrevet 19. januar 2006 #16 Skrevet 19. januar 2006 Hmmm... Hvis du trenger heisekran for å løfte den, er den i alle fall gammel nok. Jeg tenkte på disse gammeldagse, grønnlig-metalliske maskinene.
Gjest Rognebær Skrevet 19. januar 2006 #17 Skrevet 19. januar 2006 Jeg har forresten en veldig enkel Singer som jeg fikk til konfirmasjonen for 12 år siden, og den har funket helt greit til mitt bruk. (Litt klær, en del lapper, litt annet dill) Tror det var nybegynnermaskinen den gangen.
Gjest gjest1 Skrevet 19. januar 2006 #18 Skrevet 19. januar 2006 Hmmm... Hvis du trenger heisekran for å løfte den, er den i alle fall gammel nok. Jeg tenkte på disse gammeldagse, grønnlig-metalliske maskinene. ← Der har du maskinen min
Spirito Skrevet 20. januar 2006 #19 Skrevet 20. januar 2006 Heisekran, ja. Det er alltid et godt tegn hvis maskinen er tung. Det må den være for å stå stødig når du syr. Maskiner som hopper bortover er ikke noe godt å jobbe med.
Gjest Gjest Skrevet 20. januar 2006 #20 Skrevet 20. januar 2006 Jeg kjøpte meg ny symaskin i forrige uke - og var vel omtrent like grønn som deg.. Starta "jakten" med å ta en tur innom et par sybutikker - og fikk to anbefalinger (selvfølgelig.. de hadde jo to forskjellige merker). Så forhørte jeg meg litt med et par veninner - og tenkte "en tur innom en sybutikk til kan vel ikke skade". Der traff jeg service mannen... altså han som får inn det som ikke funker når det ikke funker - og han anbefalte meg en enkel, grei modell av Husquarna, Huskystar 507 eller noe sånt. Den kosta meg kr 1995, og jeg fikk 5 års garanti og service i 5 år. Han sa selv at "disse maskinene er det aldri noe problem med - det er stål i alle deler som beveger seg (ikke plast.. ). Det er den eneste maskinen under 5000 som jeg tør å anbefale deg".. Og i butikken hadde de Janome, Husquarna, Bernina.. you name it (og han tar service på alle de andre også). Jeg er iallefall fornøyd med kjøpet så langt - den er ikke avansert, men herregud, jeg trenger å legge bukser, lappe jeansene til ungene - og kanskje sy ei gardin eller tre..
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå