Gå til innhold

Anbefalte innlegg

AnonymBruker
Skrevet

Hei!

Har hørt om det før, ved visse anledninger, men veldig usikker selv. - Men finnes det muligheter til å bytte skole? La oss si at du studere jus ved UiB og neste år søker jus ved UiO. Om du da tar første året og fullfører det i Bergen, kan du da starte på andre året i Oslo? (Gitt at du kommer inn ved normal søking).

Tenker ikke bare spesifikt på jus, og skjønner jo at for eksempel fra sykepleier til jus eller omvendt er annerledes, men generelt, om det er noenlunde i samme gate, er det stor mulighet for det da? 

Et annet eksempel kan være dataingeniør til informatikk, da de har veldig mye overlappende, men data har mer matte, kunne det da eventuelt vært mulig å hoppe rett inn på andre året? 


Noen som har erfaring herifra, har hørt en del blandet, noen sier at de fikk det til, andre sier nei.

Anonymkode: ba83b...2ab

Videoannonse
Annonse
AnonymBruker
Skrevet

Andre året i informatikk om man kun vil ha ren programmering / utvikling * 

Anonymkode: ba83b...2ab

AnonymBruker
Skrevet

Det kommer an på både studiet og studiestedet - at du har hørt forskjellige ting er fordi svarene vil være forskjellige, det er ikke ett fasitsvar her. 

Anonymkode: baf9e...556

  • Liker 4
AnonymBruker
Skrevet

Det avhenger av både studieprogram og studiested.

Kjenner en som hadde gått 1. året på Ergoterapi ved VID, men så ønsket han og ta 2.året ved NTNU. Han måtte begynne helt på nytt. Så det tok han 4 år, istedenfor 3 år.

Anonymkode: caa79...c25

AnonymBruker
Skrevet

Du må søke seg inn på nytt gjennom samordnaopptak, men hvis alle fag er like første år så kan du slippe å ta de på nytt og sannsynligvis starte i 2. året direkte. Så hvis du ønsker dette bør du sammenligne studieplan på de to stedene. Selv om det er samme studieprogram er studieplanen ofte bygget opp ulikt, f.eks 1. års fag ett sted er 2. års fag et annet sted og motsatt. Derfor ender det som regel med at man får godkjent fag litt herfra og derfra i studiet og at studieveileder må sy sammen en ny plan til deg.

Så ja, det varierer. Men uansett så har du rett til å søke om å få fag godkjent. Da blir det foretatt en faglig vurdering av om innholdet i faget du har tatt er tilstrekkelig likt som det faget som er obligatorisk hos dem, samt at det er like mange studiepoeng. 

Anonymkode: 8acdf...fe6

  • Liker 1

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Opprett en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
×
×
  • Opprett ny...