Nev Skrevet 20. juni 2023 #1 Skrevet 20. juni 2023 Når man skal feks søke kredittkort eller høyne kredittkort så spør de i feltet for brutto lønn før skatt. Men som selvstendig næringsdrivende så får man jo ikke lønn men overskudd. Så hvis man feks går med 200K i overskudd så blir jo dette lønna de spør etter. Man gjør jo private uttak hver måned for lønn underveis i året, men de regnes da ikke som lønn slik som jeg har forstått det. Det vil jo si at man må feks ha mange millioner i omsetning før man har en lønn på feks 500K (overskudd) som kan være en vanlig lønn som man da oppgir. Ergo så kan man ikke ha kredittkort på feks 50K i kredittgrense for da må man ha høyt overskudd. Vet gjelder spiller rolle.. Men har noen tips her? Må man ha en vanlig jobb ved siden av eller rett og slett ha høyt overskudd, ergo mer omsetning?
AnonymBruker Skrevet 20. juni 2023 #2 Skrevet 20. juni 2023 Altså. Skjønner ikke helt. Overskuddet ditt er jo lønna di. Hvor mye du må ha i omsetning for å gå med 500 i overskudd kommer jo an på kostnadene dine. Har du 700 k i omsetning og 200 k i kostnader så har du jo 500 k i overskudd. Jeg selger bare meg selv på time/oppdragsbasis. Har svært lite kostnader i året så overskuddet er relativt lik omsetningen. Anonymkode: 6cb5f...3cc
Nev Skrevet 20. juni 2023 Forfatter #3 Skrevet 20. juni 2023 AnonymBruker skrev (33 minutter siden): Altså. Skjønner ikke helt. Overskuddet ditt er jo lønna di. Hvor mye du må ha i omsetning for å gå med 500 i overskudd kommer jo an på kostnadene dine. Har du 700 k i omsetning og 200 k i kostnader så har du jo 500 k i overskudd. Jeg selger bare meg selv på time/oppdragsbasis. Har svært lite kostnader i året så overskuddet er relativt lik omsetningen. Anonymkode: 6cb5f...3cc Jeg driver nettbutikk så har vel høye kostnader. Varelageret har vel mye å si også så det regnes som kostnad hvis det ikke blir så mye flyt i det. Så hva med de som driver firma og som har feks 5 millioner i omsetning men ikke overskudd. De får det til å gå rundt ihvertfall. Da har man null i inntekt og må oppgi det som inntekt da,selv om man gjør private uttak hver mnd. Da får man engang ikke kredittkort da.
AnonymBruker Skrevet 20. juni 2023 #4 Skrevet 20. juni 2023 De private uttakene du gjør er lønn, eller hva kaller du det? om du ikke registrerer dette i regnskapet ditt så driver du underslag i eget firma og ikke så rart at det ikke kan bli noe overskudd. Anonymkode: 07721...bce 3
Jodi Skrevet 21. juni 2023 #5 Skrevet 21. juni 2023 AnonymBruker skrev (12 timer siden): De private uttakene du gjør er lønn, eller hva kaller du det? om du ikke registrerer dette i regnskapet ditt så driver du underslag i eget firma og ikke så rart at det ikke kan bli noe overskudd. Anonymkode: 07721...bce Det er i hvert fall bare tull. Dessuten er det lite rom for private uttak dersom man ikke har særlig overskudd, det sier seg selv. TS, hvis du har minimalt med overskudd i firmaet ditt, hva lever du av? Enten priser du varene du selger for lavt, eller så har du en dårlig deal på innkjøp.
AnonymBruker Skrevet 21. juni 2023 #6 Skrevet 21. juni 2023 Egentlig burde du ikke drive nettbutikk som enkeltpersonforetak, men det er en annen diskusjon. Har du investeringer som varelager du kanskje ikke får solgt etc bør du vurdere aksjeselskap. Da vil også lønnsuttak være tydelig. Anonymkode: 7eeb3...587
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå